• YARIM ALTIN
  5.384,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5150
  % 0,16
 • € EURO
  28,8063
  % 0,03
 • £ POUND
  33,4156
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  755384,309
  % -1,26
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Erdoğan Gaziantep’ten Açıklamalar Yaptı

Erdoğan Gaziantep’ten Açıklamalar Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’te yaptığı açıklamada, OHAL’in bugün yürürlüğe gireceğini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli ve civar vilayetlerde de hissedilen zelzelenin tesirleri tüm ülke genelinde sürüyor. Sarsıntıdan etkilenen vilayetlerden Gaziantep’te açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son durumla ilgili ayrıntıları aktardı. Erdoğan, can kaybının 14 bin 14’e yükseldiğini yaralı sayısının ise 63 bin 794 olduğunu belirtti.

Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL ilanının, bugün Meclis’te yapılacak oylama ile yürürlüğe girmiş olacağını da kelamları ortasına ekledi. Erdoğan, OHAL’in Türkiye’de bu süreci istismar eden, ticarette yolsuzluklara giden tüm tefecilere, fitne ve fesat kümelerine fevkalâde müdahale etme imkanını devlete vermiş olacağını söyledi.

Yapılacak hasar tespit ile şu anda geçiş süreci için depremzedelere 10’ar bin lira nakdi yardım yapılacağının da yine altını çizdi. Cumhurbaşkanı, Etraf Şehircilik Bakanlığı ile amaçlarının, bir yıl içerisinde yıkılan binalar yerine yeni konutları yer artı 3-4 olmak üzere inşa etmek olduğunu belirtti. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Sarsıntı bölgesinde Şubat ayı aylıkları acilen ödenecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’da bugün, sarsıntı bölgesindeki kamu kuruluşlarında vazife alan tüm çalışanların Şubat maaşını ivdelikle alacağını belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla hazırlanan genelgede, kamu kuruluşlarında kelam konusu vilayetlerde çalışan kontratlı işçi, emekçi ve öteki işçi hakkında da tıpkı formda süreç yapılacakları aktarıldı. 

Açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi: “Ödenecek aylıklar yasal kesintiler yapılmak suretiyle muhasebeleştirilecektir. Banka hesaplarına aktarılan aylıkların ilgili bankalarca çalışana acilen ödenmesi sağlanacaktır. Aylıklardan yapılan kesintiler evvelki aylarda olduğu üzere yasal müddetinde gönderilecektir.” 

YORUMLAR YAZ