• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Euro, bugün dolar karşısında %2’ye yakın kayıp verdi

Euro, bugün dolar karşısında %2’ye yakın kayıp verdi

Investing.com – SVB Bank’ın iflası ile sarsılan bankacılık dalı bugün Credit Suisse’in rekor düşüşü ile alabora oldu.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse, bir müddettir nakit ezası yaşıyor. Bankanın büyük hissedarı olan Saudi National Bank, mali dayanak sağlamayacağını açıkladı.

Saudi National Bank lideri Ammar Al Khudairy, bugün milletlerarası bir televizyon kanalına verdiği demeçte gerek yasal şartlar gerekse birçok nedenden ötürü hissedarı olduğu Credit Suisse’e mali takviye sağlamayacaklarını belirtti. Bu açıklamanın akabinde sert düşüş yaşayan banka paylarının günlük kaybı %30’a çıktı. Pay bedeli 1,70 frangın altına inerek tarihi taban seviyeyi gördü.

ABD’nin akabinde Avrupa’da da görülen banka sıkıntılarının bir krize dönüşebileceği tasası bugün piyasalarda sert satışlara neden oldu. Avrupa endeksleri %3 üzerinde kayıp verirken ABD borsaları da güne %2’ye yakın kayıpla başladı.

Faiz beklentileri bozuldu

Piyasalar, yaşanan bankacılık sıkıntıları nedeniyle Fed ve ECB’nin bu ayki toplantılarda faiz artışına orta vermesini bekliyor.

Risk iştahı azaldı

Kriz kaygısının artmasıyla bugün riskli varlıklardan çıkış artarken inançlı liman özelliği taşıyan varlıklara talep de arttı.

Avrupa tahvillerindeki sert düşüşün de tesiriyle euro/dolar bugün %2’ye yakın kayıpla 1,0525’e geriledi. Sterlin, frank ve yen üzere değerli paralar karşısında da bedel kaybeden euro, TL karşısında bugün %2’ye yakın düşüş yaşadı ve euro/TL 20 düzeyinin altını test etti.

Dolar endeksi bugün %1 yükselerek 104,95 düzeyine çıktı . Gelişmiş ülke paralarının birçok karşısında %1’e yakın yükseliş yaşayan dolar, yalnızca yen karşısında düşüş yaşıyor. Yen üzere inançlı liman özelliği taşıyan İsviçre frangı ise bugün Credit Suisse paylarındaki çöküşün tesirle dolar karşısında paha kaybediyor.

Yazar: Deniz Engin

YORUMLAR YAZ