• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1590114,405
  % 1,70
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Euro/dolar için tehlikelerle dolu bir hafta

Euro/dolar için tehlikelerle dolu bir hafta

Investing.com – Euro/dolar paritesi Pazar akşamından bu yana genel olarak sabit kaldı. Euro, ekonomik takvimde değerli başlıkları içeren bir haftanın başında 1,09 eşiğinin çabucak altında konsolide olmaya devam etti.

EUR/USD‘nin yılbaşından bu yana yükselişi büyük ölçüde Fed faiz artırımlarının yavaşlayacağı beklentisinden kaynaklanırken, ECB’nin bir mühlet daha şahin tavrını sürdürmesi bekleniyor.

Ancak Fed’in ve ECB’nin siyaset toplantıları ile bu beklentiler bu hafta teste tabi tutulacak.

EUR/USD paritesini bu hafta ağır bir ekonomik takvim bekliyor

Çarşamba akşamı yapılacak Fed toplantısında %0,25’lik bir faiz artırımı yapılması bekleniyor. Lakin Merkez Bankasının ve Powell’ın enflasyon ve ekonomik görünüm hakkındaki yorumları, faiz kararından çok daha fazla tesire sahip olabilir.

Perşembe günü öğlenden sonra ise ECB’nin %0,50’lik bir faiz artırımı yapması bekleniyor ve şayet merkez bankasının birtakım üyeleri tarafından yapılan son şahin konuşmalar bir şey söz ediyorsa, ECB’nin birebir büyüklükte artırımların masada olduğunun sinyalini vermesi yüksek bir ihtimal.

Ancak bu iki olay EUR/USD fiyatı üzerinde kıymetli bir tesire sahip olabilecek tek faktör değil. Döviz piyasası yatırımcıları bu evvel Pazartesi günü Almanya birinci çeyrek GSYİH varsayımına, arkasında Salı günü tüm Euro Bölgesi için tıpkı bilgilere odaklanacak.

Çarşamba günü Fed toplantısı öncesinde ise Euro Bölgesi Ocak ayı TÜFE ön okumasının yanı sıra ADP (EPA:ADP) ABD istihdam raporu ve ISM imalat raporu yayımlanacak. Son olarak, Cuma günü ABD istihdamına ait NFP (tarım dışı istihdam) raporu açıklanacak.

Bu hafta EUR/USD için tüm değerli istatistikleri ve gerçek vakitli bilgileri Investing.com ekonomik takviminde bulabilirsiniz.

Euro/dolar üzerinde izlenecek teknik noktalar ve kilit eşikler

Özetle, EUR/USD paritesini son derece ağır bir hafta bekliyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde beklenen olayların değeri euro/doların temel trendi üzerinde belirleyici bir tesire sahip olabilir.

Bu bağlamda, döviz çiftinin yükseliş profilini koruduğu, lakin 1,0930 civarında kıymetli bir dirençle karşı karşıya olduğu belirtilmeli.

Bu eşiğin üzerine çıkıldığında 1,10 eşiğine giden yol açılacaktır. Aşağı tarafta, 1,08 ve 1,0765 EUR/USD üzerinde dikkate alınması gereken birinci potansiyel dayanaklar.

YORUMLAR YAZ