• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592394,374
  % 1,60
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Eylülde gerekseme sahiplerine 9,6 bilyon lira destek ödemesi yapıldı

Ankara

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, icra ettiği bağlanmış açıklamada, Türkiye Aile Destek Programı ilkin peyda etmek kıl payı mânialı ve yaşlığı aylığı, canlılık istihlak desteği, umumi esenlik sigortası prim ödemeleri ve yetişek desteği kabilinden nice bölgede ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadıklarını, kaynakların dört başı mamur maşer kesimlerinin yararına olacak halde dağıtılmasını rastgele devirde öncelediklerini belirtti.

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında eylülde 882,7 milyon lira, buğulu ve mânialı aylıkları düşüncesince 2,1 bilyon teklik ifa yaptıklarını kaydeden Yanık, mânialı ve yaşlıların maşeri yaşama mükemmel ve çalışan katılımları ile ari yaşayabilmeleri düşüncesince tahsilden sağlığa, ekonomiden içtimai yaşama denli rastgele bölgede indinde olduklarını vurguladı.

Yanık, Evde Bakım Yardımı kapsamında 1,8 bilyon liranın ihtimam gereksinim duyan ciddi engelliler ve ailelerine ödendiğini belirtti.

SED ile ailelere 340,5 milyon teklik destek

Ekonomik nedenlerle evlatların ailelerinden uzaklaşmalarının, ayrımlı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların zat aileleriyle ortak arada, metin erler namına yetişmelerini önemsediklerini tamlayan Yanık, “Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile gerekseme sahibi aileler evlatlarının ilkin yetişek peyda etmek kıl payı gayrı gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bu doğrultuda ailelerimize mecmu 340,5 milyon teklik destekte bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Yanık, 81 il ve ilçelerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ödenen “periyodik pay” ismi altındaki pınar miktarının eylülde 243,4 milyon teklik bulunduğunu kaydetti.

VEFA Projesi ile yaşlıların gereksinimleri karşılanıyor

Eylül kocaoğlan içeresinde 19,2 milyon liranın Vefa Projesi kapsamında yaşlı, engelli, ciddi vakayiname rahatsızlığı dolayısıyla zat öz bakımını namına getiremeyenler ve 65 gözyaşı üstü vatandaşların gereksinimleri düşüncesince ödendiğini tamlayan Bakan Yanık, esenlik güvencesi sıfır veya esenlik sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların esenlik hizmetlerinden yararlanabilmeleri için, SGK’ye ödemeleri müstelzim 3,3 bilyon teklik ücreti Bakanlık namına üstlendiklerini belirtti.

Yanık, derneşik içtimai iane programlarından yararlanan gerekseme sahibi hanelere 285,9 milyon teklik canlılık istihlak desteği verdiklerini, gerekseme sahibi hanelerdeki evlatların harcamaları düşüncesince 973 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 231,2 milyon teklik pınar aktardıklarını bildirdi.

Bakan Yanık, ilkgüz ayında gerçekleşen gayrı yardımlara bağlı şunları kaydetti:

“Barınma katkısı kapsamında 8,5 milyon teklik destek sağladık. Oturulamayacak derecede eski, beğenilmeyen ve gayrisıhhi evlerde canlı gerekseme sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımına destek sağladık. Aktardığımız 4,6 milyon teklik lokanta sebebiyle da gerekseme sahibi bulunduğu belirlenen yaşlı, engelli, parasız ve evinde aşındırmak yapabilecek halde sıfır vatandaşlarımızı yunak yemekle buluşturduk.

Doğum katkısı kapsamında yurttaşlarımıza 33,2 milyon teklik nakdi iane yaptık. Ayrıca martir yakınları ve gazilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi düşüncesince de 2,4 milyon teklik destek verdik.”

Sosyal yardımları ağız ağıza gerekseme temeli gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Yanık, “Eylül kocaoğlan ortamında bu desteklerimizin indinde gayrı içtimai yardımlarımızı eklediğimizde gerekseme sahibi vatandaşlara kısaca mecmu 9,6 bilyon teklik ücretinde destek verdik.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ