• YARIM ALTIN
  3.987,00
  % -0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0281
  % -0,07
 • € EURO
  20,7517
  % 0,21
 • £ POUND
  23,4646
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  2,7660
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2478
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  523297,294
  % -2,55
 • BIST 100
  %

EYT kıdem tazminatı kefalet hacmi 50 milyar liraya yükseltildi

EYT kıdem tazminatı kefalet hacmi 50 milyar liraya yükseltildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde endüstrici ve iş adamlarıyla bir ortaya geldi.

Bu büyük felaketin can kayıplarına yol açmasının yanı sıra bütçeye de ek bir maliyet getireceğini aktaran Nebati, ” EYT’nin iş dünyası üzerindeki yükünü hafifletmek için daha evvel açıkladığımız Hazine takviyeli KGF paketinde EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıyoruz” diye konuştu.

Nebati, bütçe imkanlarına ek olarak kelam konusu kentleri süratle ayağa kaldırmak gayesiyle Afet Yine İmar Fonu’nu kurduklarını lisana getirdi.

Bu fonla imara yönelik kaynakları artıracak ve zelzelenin iktisat üzerindeki negatif tesirlerini en minimum seviyede tutacaklarını işaret eden Nebati, “Depremler nedeniyle bu yılın birinci çeyreğinde büyümemizin hudutlu ölçüde olumsuz etkilenme ihtimali olsa da yılın kalanında kademeli olarak toparlanmasını bekliyoruz. Devreye alacağımız ek tedbirlerle sarsıntının 2023 yılı GSYH büyümesindeki olumsuz tesirlerini de telafi edeceğiz” sözlerini kullandı.

Hafif hasarlı konutlar için ödemeler

Sigortalıların ihbarını beklemeden birinci 24 saatten başlayarak yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binaların tazminat ödemelerini gerçekleştirmeye başladıklarını anımsatan Nebati, şöyle devam etti:

“Bu kapsamdaki ödemelerimiz, tarım sigortacılığına nazaran kat ve kat daha fazla olup mevcut durum prestijiyle 3 milyar liradır. Artık ise tarafımıza gelen ihbarların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan hafif hasarlı konutlarımızın ödemelerini hızlandırmak için DASK tarihinde bir birinci olarak yeni uygulama başlatıyoruz. Bu uygulamayla e-devlet üzerinden basitçe alabilecekleri hasar dokümanlarını DASK’a web sitesi üzerinden ileten sigortalılarımıza 72 saat içinde hasar ödemeleri gerçekleştirilecektir.

Sigortalılarımızın çalışma hayatından uzak kalabileceği bu süreksiz periyotta, bölgesel kriz sebepli Kısa Çalışma Ödeneği müracaatlarının kabulüne başladık ve iş akdi feshini yasakladık. Ayrıyeten inanılmaz hal ilan edilen vilayetlerde Kısa Çalışma Ödeneği kaidelerini sağlayamayan bireylere ise nakdi fiyat dayanağı vereceğiz.”

Nebati, esnaf ve bayan kooperatiflerine kıymetli takviyeler sağladıklarını, prefabrik yapı ve konteynerlerdeki KDV’yi ise yüzde 1’e düşürdüklerini hatırlattı.

YORUMLAR YAZ