• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2187244,324
  % -2,46
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Fed Faiz Artırırsa Bitcoin Ne Olur, Düşer Mi?

Fed Faiz Artırırsa Bitcoin Ne Olur, Düşer Mi?

Fed faiz kararı öncesi bekleyiş sürerken açıklanacak olan kararın kripto para piyasasını nasıl etkileyeceği konusunda birçok teori ortaya atıldı. Boğa dönemine göz kırpan Bitcoin’in şimdiki fiyatı Fed faiz artırırsa düşüşe geçer mi, sorusuna analistlerin farklı yorumları mevcut. Öte yandan Fed’in 2022’nin ortalarında aldığı sert faiz adımlarıyla birlikte Bitcoin yüzde 70’ten fazla oranda bir düşüş yaşadı.

Faiz Artırımı Nedir?

Faiz artırımı, Merkez Bankasının mevcut faiz oranlarını yükselterek para siyasetini sıklaştırmasını söz eder. Faiz oranlarının yükselmesi, ekonomik aktiviteyi frenlemeyi gayeler ve enflasyonu denetlemek için kullanılır.

Faiz artırımı, ferdî ve işletmelerin kredi maliyetlerini yükselteceği için, harcamalarını azaltmasına ve yatırımlarını sınırlamasına sebep olabilir. Bu da ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olabilir. Birebir vakitte, faiz artırımının döviz kurları üzerinde de tesirleri olabilir ve döviz piyasasında volatiliteyi arttırabilir.

Fed faiz artırımı kararları, ekonomik görünüm, enflasyon beklentileri ve piyasa beklentileri üzere faktörlere nazaran yapılır ve ekonomik meçhullüğü artırabilir. Fed’in faiz kararları, piyasa beklentilerine nazaran yapıldığında yatırım fırsatlarını ve piyasalardaki fiyat hareketlerini etkileyebilir.

Fed Faiz Artırırsa/Düşürürse Bitcoin Ne Olur?

Kripto ekosistemi bilhassa 2022 yılının ikinci yarısından itibaren ayı piyasasını sert bir biçimde yaşadı. Ayı piyasasının izleri şimdi varlığını sürdürürken 2023 prestijiyle ufak da olsa ibreyi üste çeviren Bitcoin ise boğa piyasasına göz kırparak yine umutlandırdı. Amerikan Merkez Bankası ise 1 Şubat Çarşamba Türkiye saatiyle 22.00’de yılın birinci faiz kararını açıklayacak. Bilindiği üzere Fed faiz oranı başta kripto para piyasası olmak üzere altın ve dolar fiyatlarını da etkiliyor. Hasebiyle boğa dönemine geçiş yapabilmenin bir ayağı da aslında Fed’e bağlı.

Fed’in 2022’nin ikinci yarısı prestijiyle peş peşe aldığı sert faiz adımlarıyla ve başka piyasa şartları ile birlikte Bitcoin yüzde 70’ten fazla oranda bir düşüş yaşadı. Buradan şu sonuç çıkarılabilir; Fed’in faiz artırımı Bitcoin’e negatif taraflı hareket verebilir.

Bununla birlikte Fed faiz oranlarını düşürürse ve mali genişlemeye giderse tam aykırısı senaryolar da gerçekleşebilir.

Bitcoin Yükselişi Devam Eder Mi?

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların ABD teknoloji paylarıyla korelasyonunun yüksek bir biçimde devam ettiği görülüyor. Bu güçlü ilgiyle birlikte teknoloji kesimindeki üst hareket kripto paraları desteklerken kimi yorumcular, Fed’in faizleri bir mühlet daha yüksek tutabileceği anlatısına dayanarak toparlanma hareketinin sürdürülebilir olmayabileceği konusunda ikazlarda bulunmaya devam ediyor. Öbür yandan daha optimist yaklaşanlar, Bitcoin’deki mevcut ivmenin 25.000 dolar alanına gerçek devam edebileceği görüşünde birleşiyor.

YORUMLAR YAZ