• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940175,647
  % -0,58
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Fed Faiz Kararı Ne Vakit, Saat Kaçta? Fed Faiz Beklentisi Ocak 2023

Fed Faiz Kararı Ne Vakit, Saat Kaçta? Fed Faiz Beklentisi Ocak 2023

Fed faiz kararı, altın ve dolar fiyatını etkilemesi sebebiyle merakla bekleniyor. Fed faiz oranı bilhassa kripto para piyasası tarafında da kritik bir ehemmiyete sahip. Bitcoin fiyatı bu karara nazaran belirlenirken, yatırımcının gözü kulağı ABD’den gelecek olan açıklamada. 2023 yılının birinci Fed faiz kararı 1 Şubat Çarşamba günü muhakkak olacak. Ocak 2023 Fed faiz beklentisi ise karar öncesi piyasalar açısından bir öngörü oluşturuyor.

Fed Toplantısı Ne Vakit?

Açılımı “Federal Reserve System” olan Fed, ABD Merkez Bankasıdır. Fed toplantısı, Merkez Bankasının idare heyeti üyelerinin bir ortaya geldiği, ekonomik görünüm ve para siyaseti üzere hususları değerlendirip kararlar alma fırsatı sunan bir toplantıdır.

Bu toplantılar ekseriyetle her ay düzenlenir ve yatırımcılar, ekonomistler ve öteki ilgililer tarafından yakından izlenir. Fed toplantılarından çıkan kararlar, ABD iktisadı üzerinde değerli tesirlere sahip olabilir ve para piyasalarında volatiliteye neden olabilir. Kaldı ki ABD iktisadında yaşanan olumlu ya da olumsuz rastgele bir tesir küresel çapta bir tesir yaratabilir.

Fed toplantılarından çıkan kararlar, faiz oranlarının yükseleceği ya da düşebileceği, para siyasetinin sıkılaşabileceği ya da gevşeceği üzere hususları içerebilir. Bu kararlar, ABD iktisadının performansı hakkında bilgi verir ve gelecekteki ekonomik trendlerin belirlenmesinde değerli bir rol oynar.

Fed Ocak 2023 toplantısı 31 Ocak ile 1 Şubat aralığında düzenlenecek. Toplantının akabinde Ocak 2023 faiz kararı açıklanacak. Açıklanacak yılın birinci faiz oranı piyasaların gidişatını belirleyecek. Karar sonrası ise Fed Lideri Jerome Powell açıklamalarda bulunacak.

Fed Faiz Kararı Ne Vakit, Saat Kaçta Açıklanacak?

Fed faiz kararı, Amerikan Merkez Bankasının muhakkak bir vakit dilimi için uygulanacak faiz oranlarını söz eder. Faiz oranları, ekonomik büyümenin denetim altında tutulması, enflasyonun denetlenmesi ve para siyasetinin yönlendirilmesi maksadıyla kullanılır.

Ayrıca faiz oranları, ekonomik faaliyetleri tesirler ve münasebetiyle ferdî ve işletmelerin harcamalarını, yatırımlarını ve para biriktirmeyi yönlendirir. Fed faiz kararı, ekonomik açıdan değerli bir karardır ve piyasalardaki fiyat hareketlerini ve yatırım fırsatlarını tesirler. O denli ki karar, piyasa varsayımları ile karşılaştırıldığında yüksek volatiliteye neden olabilir ve ekonomik meçhullüğü artırabilir.

Fed Ocak 2023 faiz kararı 1 Şubat Çarşamba akşamı saat 22.00’de açıklanacak. Fed Lideri Powell’ın ise faiz kararı sonrası açıklamalarda bulunması bekleniyor. Aralık ayı faiz kararı sonrasında basın toplantısında konuşan Powell, “Gelecek toplantıda daha yavaş bir faiz artırımına gitmek mantıklı görünüyor.” demişti.

Fed Faiz Beklentisi: Faiz Artırırsa Ne Olur?

Para piyasalarındaki fiyatlamalara ve Powell’ın evvelki periyotlarda yaptığı açıklamalara nazaran Fed’in yüzde 70 ihtimalle bir kere daha faiz artışına gideceği öngörülürken, faiz oranının düşeceğine dair beklentiler de varlığını sürdürüyor. Powell, son toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, enflasyon düşürme amaçları doğrultusunda faiz artırımına devam edileceğini kaydetmişti. Öte yandan ocak ayı Federal Fon Gaye Oranı beklentisi yüzde 4,75 tarafında.

Analistler ise Fed’in toplantı tutanaklarındaki muhtemel ipuçlarını kıymetlendirdi. Buna nazaran, ipuçları para siyasetine ait belirsizliklerin azalmasına yardımcı olabileceğini gösterirken, en son faiz oranına yönelik değerlendirmelerin piyasalarda oynaklığı artırabileceği de söz ediliyor.

Öte yandan Fed faiz artırırsa dolara olan yatırım talebinde artış görülme mümkünlüğü yüksektir. ABD Doları daha fazla faiz getirisi sunacağı için memleketler arası yatırımcılar ellerindeki yabancı döviz varlıklarını dolara çevirmeye meyilli olabilirler.

Fed Aralık 2022 Faiz Kararı Ne Olmuştu?

Fed, yılın son toplantısında faizi 50 baz puan artırdı. Arka arda 7. defa faiz artıran Fed, siyaset faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı. Enflasyon datalarının hala çok yüksek olduğunu belirten Powell, Fed olarak 50 baz puanlık faiz artırımı kararının ortak olarak alındığını lisana getirdi.

Powell, fiyat istikrarını korumak ismine faiz artırımı kararlarının alınmaya devam edeceğini belirtti. Enflasyon maksatlarının yüzde 2 olduğunu açıklayan Fed Lideri, iktisadın son periyotta kıymetli ölçüde yavaşladığını belirtti. Ayrıyeten yavaşlamaya karşın, işsizlik sayılarının umut verici olduğunu ve Fed’in enflasyon kestirimlerinin de kısmen dengeli kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Enflasyonist risklerin üst taraflı olduğunu açıklayan Powell, şu ana kadar aylık enflasyon oranının Ekim ve Kasım 2022 devrine nazaran yavaşladığını belirtti.

YORUMLAR YAZ