• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2195247,673
  % -2,54
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Fed toplantısı, IMF iddiaları, Euro Bölgesi’nin resesyondan kaçışı – Piyasalarda neler oluyor?

Fed toplantısı, IMF iddiaları, Euro Bölgesi’nin resesyondan kaçışı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Memleketler arası Para Fonu (IMF), tüm yıl için iddialarını bir ölçü yükseltmiş olsa da Fed, ekonomik bilgilerin zayıfladığı bir ortamda iki günlük siyaset toplantısına başlıyor. Euro Bölgesi, geçen yılın ikinci yarısında resesyondan kaçınmış üzere görünse de yıl sonunda o da ivme kaybından muzdarip. ExxonMobil rekor bir kâr açıkladı ve McDonald’s, Caterpillar ve Advanced Micro Devices üzere şirketlerden de yarar raporları geliyor. Ve Gautam Adani, Hindistan sermaye piyasaları için değerli bir pay arzını karşılayacak kadar teklif almış görünüyor.

İşte 31 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. IMF, büyüme görünümünü yükseltirken Fed toplantısı başlıyor

Fed, fonlar için gaye aralığın 25 baz puan artırılarak %4,50-4,75’e yükseltilmesiyle sonuçlanması beklenen iki günlük bir toplantıya başlıyor. Bu, merkez bankasının, son aylarda berbata giden ekonomik bilgilere karşılık olarak siyaset sıkılaştırma suratını yavaşlattığı arka arda ikinci toplantı olacak.

Bu tablo, daha sonra konut fiyatları ve tüketici inancına ait yeni sayılarla daha da netleşecektir fakat Fed yetkilileri, birebir vakitte dördüncü çeyrek istihdam maliyet endeksine de dikkat edecek – bu data, enflasyon baskısından kurtulmak için bankanın, faizleri artırmaya gereksinim olduğunu düşünme sebebini gösterebilir.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD büyümesinin bu yıl %1,4’e ve Fed’in faiz artırımının tesiriyle %1’e yavaşlamasını beklediğini açıkladı. Bununla birlikte Çin ve Hindistan’daki daha güçlü dinamikleri yansıtarak bu yılki global büyüme iddiasını %0,2 artırıp %2,9’a yükseltti.

2. Euro Bölgesi resesyondan kurtuldu lakin ivme de durdu

Euro Bölgesi ekonomisi her şeye karşın geçen yılın ikinci yarısında resesyondan kaçınmış görünüyor. Dördüncü çeyrekte büyüme %0.1 olarak gerçekleşerek toptan güç fiyatlarının dorukta olduğu evvelki üç aydaki düşüşü bilakis çevirdi.

Bununla birlikte iktisattaki ivmenin durduğuna dair ispatlar görülüyor. Almanya’nın perakende satışları ve Fransa’nın tüketici harcamaları, Aralık ayında beklentilerin hayli altında kalırken Avrupa Merkez Bankasının (ECB) son çeyrek için yayımladığı Banka Kredilendirme Anketi, bilhassa hanehalklarının kredi talebinde keskin bir düşüş olduğunu gösterdi. İngiltere’de de krediler, Aralık ayında önemli ölçüde yavaşladı.

ABD’de olduğu üzere Avrupa’da da ana destekleyici faktör, esnekliğini koruyan iş gücü piyasası olmaya devam ediyor. Almanya’da mevsimsellikten arındırılmış işsizlik Ocak ayında 15.000 kişi ile beklenenden fazla düştü.

Rakamlar, ECB ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) son para siyaseti kararlarından iki gün evvel geldi. Piyasalar her iki kurumdan da yarım puanlık bir artış bekliyor lakin analistler, son sayıların en azından gelecekteki faiz patikası hakkında daha temkinli bir kılavuza kapı araladığını söyledi.

3. Pay senetleri büyük kar gününe hazırlanıyor; Exxon ve Huawei ilgi odağında

İşten çıkarma duyuruları ve hayal kırıklığı yaratan kılavuzlarla noktalanan bir kar döneminin, önümüzdeki yıla olan itimadı aşındırmasıyla, ABD pay senetleri Salı günü tekrar baskı altında açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones %0,4 düşerken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,7 düşüş gösterdi.

Salı günü Pfizer (PFE), United Parcel Service (UPS), McDonald’s (MCD), Caterpillar (CAT), General Motors (GM) ve ExxonMobil (XOM), piyasa öncesinde rapor vermeye hazırlanırken kapanıştan sonra gözler, geçen hafta Intel’in (INTC) kaygı verici derecede zayıf raporu sonrasında Advanced Micro Devices (AMD) üzerinde olacak. Amgen (AMGN), Stryker (SYK), Chubb (CB), Mondelez (MDLZ) ve Electronic Arts (EA) da rapor sunacak isimlerden.

İlgi çekebilecek başka pay senetleri ortasında; talk pudrası ile ilgili toplu davalarla devam eden çabasına ait son haberlerin akabinde Johnson & Johnson (JNJ) yer alıyor. Huawei ile iş yapan ABD şirketlerine yönelik toptan bir yasak muhtemelliğine ait raporlar, teknoloji bölümünde yavaşlamaya yol açabilir.

4. Adani, pay plasmanı için kâfi teklifi aldı sayılır

Gautam Adani, bir gün daha savaşmak için yaşıyor.

Hintli işverenin 2,4 milyar dolarlık pay satışı, Salı günü Mumbai’deki süreçlerin sonuna kadar büsbütün abone olmak için kâfi teklifi çekti.

Adani Enterprises (NS:ADEL) payları, Salı günü üst üste ikinci gün yükselerek %2,8 kıymet kazandı. Lakin açığa satış yapan Hindenburg Research’ün, kendisinin ve iştiraklerinin pay fiyatlarını yükseltmek için piyasada kapsamlı bir manipülasyon yapmakla suçlamasından evvelki düzeyine nazaran hâlâ yaklaşık %20 düşmüş durumda.

BAE’nin Milletlerarası Holding Şirketi (IHC), Pazartesi günü yaptığı açıklamada teklifin yaklaşık %16’sını alacağını belirtirken Jupiter Asset Management, BNP Paribas (BNPP), Société Générale (SOGN) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) da Financial Times tarafından çapa yatırımcılar olarak raporlandı.

Anlaşma yalnızca Adani’ye değil, oligarşik kümeler ile Başbakan Narendra Modi hükümeti ortasındaki yakın bağların sık sık tartışmalara neden olduğu, Hindistan’ın büyüme modeline duyulan memleketler arası itimadın bir testi olarak görülüyordu. Hindenburg, başka konuların yanı sıra, Adani’nin devlet bankalarından aldığı orantısız kredi ölçüsüne da dikkat çekmişti.

5. Exxon rekor kâr açıkladı; OPEC+ siyasetinde değişiklik beklenmiyor

ExxonMobil, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak 2022 yılında 59 milyar dolar kâr ederek kendi rekorunu kırdı. Şirket, dördüncü çeyrekte pay başına çıkarın (EPS) 3,40 dolar ile iddiaları aştığını ve üretimin, günde 3,822 milyon varil petrol muadiline yükseldiğini söyledi.

Daha genel olarak petrol fiyatları, ay sonu kâr alımlarının bu ay biriken zayıf spekülatif uzun durumların bir kısmını sarsmasının akabinde sabit kaldı. OPEC ve müttefiklerinin, Çarşamba günkü bakanlar toplantısında üretimi artırmaları beklenmiyor.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü (API), stok bilgilerini her zamanki üzere TSİ 00.30’da paylaşacak.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ