• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2187677,706
  % -3,17
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Fed ve FDIC’den banka krizi için yeni fon aracı

Fed ve FDIC’den banka krizi için yeni fon aracı

Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ve Fed, düzenleyicilerin Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasının akabinde sorun yaşayan bankalarda daha fazla mevduat takviyesine imkan sağlayacak bir fon yaratmayı kıymetlendiriyor.

Bloomberg’in kaynaklarına nazaran düzenleyici kurumlar banka yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerde yeni özel aracı ele aldı. Bu uygulamayla mevduat sahiplerine itimat aşılanması ve rastgele bir paniğin denetim altına alınmasına yardımcı olacağı umuluyor.

Üzerinden çalışılan araç risk sermayesi ve start-up’lara odaklanan daha küçük bankaların sıhhatiyle ilgili telaşların yayılması nedeniyle ajansın acil durum planlamasının bir kesimi olduğu bedellendiriliyor.

Öte yandan FDIC Cumartesi günü ortalarında First Republic Bank’ın da olduğu çok sayıda küçük ve orta ölçekli kredi kuruluşundan yetkilileri mali durumları hakkında incelemeye aldı.

İflas tasaları yayılıyor

First Republic’in payları Cuma günü yüzde 15 düşerek bankanın düşüşünü haftalık bazda yüzde 34’e çıkardı. Firma yaptığı açıklamada yatırımcılara likiditesinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve mevduat tabanının gereğince dağıtılmış olduğunu söyledi.

Diğer birtakım bölgesel bankaların payları de SVB’nin çöküşüyle ​​düşüşe geçerken bu durum kendi finansal durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Phoenix merkezli Western Alliance Bancorp, paylarının Cuma günü Kasım 2020’den bu yana en düşük düzeyine gerilemesinin akabinde bankanın güçlü mevduat ve likiditesine işaret etti.

Aynı gün, PacWest Bancorp payları yüzde 38 düştüğünde, CEO Paul Taylor, firmanın “iyi performans gösteren, âlâ çeşitlendirilmiş” bir ticari banka olduğu açıklamasında bulundu.

SVB başarısız geçen bir sermaye artırımı teşebbüsü ve çöküşü hızlandıran start-up’lardan nakit çıkışı yaşanması sonrası Cuma günü on yıldan fazla müddettir görülen en büyük banka iflası oldu. Akabinde Kaliforniya düzenleyici kurumları geçtiğimiz yıl 40 milyar dolardan fazla bedel biçilen bankaya el koydular.

YORUMLAR YAZ