• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • BITCOIN/TL
  545010,154
  % -0,11
 • BIST 100
  %

Fed’in Kararsızlığı Finans Piyasalarını Kilitledi!

Fed’in Kararsızlığı Finans Piyasalarını Kilitledi!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından gelen açıklamalar, yükselen kripto piyasasının tarafını tersine çevirip düşüşe yol açmış olabilir.

Geçtiğimiz günlerde sıraladığımız “kripto piyasasını düşüşe tetikleyenler“ konusunun ana kaynaklarından olan Fed açıklamaları, küresel piyasalara “kararsızlığı” ile damga vurmuş durumda. 22 Mart tarihinde açıklanacak olan Fed faiz kararının tesirleri, daha şimdiden finans piyasalarına tesir etmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Fed lideri Powell’ın açıklamalarda bulunması, kripto piyasasını karamsarlığa itmiş durumda.

Teknik ve temel tahlil bakımından düşüş eğilimine geçen BTC, Fed tarafından bu yola itilmiş olabilir mi?

Fed Lideri Powell, Yaptığı Açıklamalar ile Piyasaları Kararsızlığa Boğdu

Fed’in son vakitlerde küresel piyasalar üzerinde baskı yaratması, dikkatleri üzerine toplamıştı. Fed, bilhassa de Şubat ayı içersinde “kripto konusunda bankalara yapmış olduğu uyarı” ile kripto yatırımcısında adeta dehşet havası yaratmıştı. Küresel piyasalarının ebediyen dikkatle beklediği “Fed Faiz Kararı” ise, önümüzdeki sürecin en meçhul durumlarından biri olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz süreçte daha tahmin edilebilir “Fed Faiz Kararları” küresel piyasalar üzerinde bu kadar baskı oluşturmuyordu.

Özellikle de Fed Lideri Powell’ın yaptığı açıklamalar küresel piyasalarını tetiğe geçirmiş oldu. Powell’ın “faiz oranları için merkez bankası siyaset yapıcılarının beklediğinden daha yüksek olabileceği” konusunda ki telaffuzları finans piyasalarını kilitlemiş durumda.

Ayrıca Powell sözlerini şu formda lisana getirdi;

“Son yayınlanan ekonomik datalar, beklenenden daha güçlüydü. Gelen bilgiler doğrultusunda, faiz oranlarına yönelik kestirimler beklenenden farklı gelebilir. Yayınlanan bilgiler daha farklı biçimde olsaydı, faiz artırımlarının suratını artırmaya hazırlanırdık.”

Powell, Konuşmalarını Kararlı Bir Biçimde Devam Ettiriyor

Enflasyonu yüzde 2 düzeyine düşürmekte kararlı olduğunu belirten Fed Lideri Powell, enflasyonist baskılara da değindi. Mart ayı Fed toplantısı için konuşmalarda bulunan Powell, “ellerinde kritik verilerin olduğunu” lisana getirdi. Ayrıyeten, fiyatlarda ki istikrara da değinen Powell, bu hususta netlik olmadan rastgele bir hamle yapılmayacağını sözlerine ekledi. Powell, iş gücü ve piyasa dayanaklılığının sürdürülebilir olması için de ihtarlarda bulundu. Powell‘ın bu kararlı ve sert konuşmaları, dünya finans sektöründe büyük yankı uyandırmış durumda.

Finans Piyasalarından Olumsuz Haberler Gerisi Gerisine Geliyor

Fed lideri Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar finans piyasasında olumsuz durumları tetiklemiş olarak görülüyor. Son günlere bakıldığında finans piyasalarıdan gelen olumsuz haberlerin tetikçisiFed‘in açıklamaları” olarak görülüyor. Fed tarafında devam eden kararsızlık ve sert duruş, varlık dalları üzerinde himaye sağlamış durumda. Yakın süreçte Silikon Valley Bank’ın yapmış olduğu açıklamayla birlikte, bankanın stoklarında zahmet yaşandığı lisana getirilmişti.

Fed Tarafında Atılımlar Devam Ediyor

Yakın vakit diliminde yaratmış olduğu “kararsız havayla” dehşet salmaya devam eden Fed, çeşitli finans piyasaları üzerinde hamlelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde bankalara “kripto konusunda dikkatli olmalarını” bildiren Fed, bilhassa de kripto topluluğunu dikkatini çekmişti. Bugün gerçekleştirmiş olduğu bir konuşmada “stablecoin‘lere” değinen Fed, bu istikametteki çalışmalarını hızlandırıp “uzman bir çalışma ekibi” yaratma konusunda kararlı olduğunu lisana getirdi. Ayrıyeten giderek artan stablecoin sorunlarına yönelik çalışmalar yalnızca Fed, taraflı değil genel olarak kripto kesiminden de devam ediyor.

YORUMLAR YAZ