• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2195247,412
  % -2,54
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Ford Otosan’dan üç şirkete yatırım

Ford Otosan’dan üç şirkete yatırım

Ford Otosan’dan yapılan açıklama nazaran, Ford Otosan’ın otomotiv sanayisi ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek inovatif fikir ve teknolojilerden ilham alan teşebbüsleri bulup büyütmek hedefiyle 2019 yılında kurduğu kurumsal teşebbüs sermaye şirketi Driventure, yatırımlarıyla teşebbüs ekosisteminde geleceğin ulaşım tahlillerini geliştiriyor.

Akıllı hareketlilik, elektrifikasyon, temaslı ve otonom araç teknolojileri, Sanayi 4.0, otomotivde müşteri tecrübesi ve sürdürülebilirlik odak alanlarında, tohum yahut erken evre düzeyinde olan, yenilikçi ve teknoloji tabanlı teşebbüslere yatırım yapan Driventure, Ford Otosan odak alanlarında faaliyet gösteren ve gelecekte stratejik iş birliğine dönüşme potansiyeli taşıyan teşebbüsleri kıymetlendirdi.

Toplamda 10 farklı teşebbüs ortasından Bluedot, Deepenai ve Delivers.AI desteklenecek üç teşebbüs olarak açıklandı.

Bluedot, akıllı bir mobilite tahlili olarak stratejik fırsatlar sunacak

Elektrikli araç şoförleri ile şarj istasyonlarını finansal teknolojilerle bir ortaya getiren akıllı mobilite tahlili platformu Bluedot, Driventure’dan birinci defa 2021 yılında aldığı yatırıma ek olarak 2022’de de yatırım aldı. Şoförler bu platform sayesinde araçlarını şarj ettikleri mühlet boyunca yakınlarındaki restoran, kafe, spor merkezleri üzere pek çok imkandan Bluedot kullanıcılarına özel indirimlerle faydalanabiliyor. Elektrikli araç sahiplerinin gereksinimlerini karşılamak üzere dünyada bir unsur imza atarak Amerika’da elektrikli otomobil kullanıcılarına özel Bluedot Debit Card’i hayata geçiren platform bu sayede harcamaları yönetme, kolay ödeme fırsatını sunuyor. 2023’te hizmetlerini filoları kapsayacak halde genişletmeyi hedefleyen Bluedot, Ford Otosan’ın elektrikli araç müşterileri için akıllı bir mobilite tahlili olarak stratejik fırsatlar sunacak.

Deepenai, kalibrasyon araçlarını sunuyor

Yatırım yapılan Deepenai teşebbüsü ise, otonom araçlar için bilgisayar görüsü eğitimini hızlandırmaya yönelik çok sensörlü data etiketleme araç ve hizmetlerinin yanı sıra Ford Otosan tarafından da etkin olarak kullanılan kalibrasyon araçlarını sunuyor.

Teslimat teknolojisi teşebbüsü Delivers. AI.’den

Ford Otosan’ın 2022 yılında yatırım gerçekleştirdiği bir başka firma, teslimat teknolojisi teşebbüsü Delivers.AI oldu. Bu teşebbüs; çevrimiçi sipariş platformlarına, parsel şirketlerine, e-ticaret şirketlerine, restoran ve süpermarket zincirlerine otonom robotik teslimat ağı ile yeni kuşak bir teslimat hizmeti sağlıyor. Son tüketiciler sipariş platformları aracılığı ile posta, market ve besin eserlerini Delivers.AI. otonom robotları ile teslim alıyor.

Ford Otosan, Delivers.AI. ile gelecekte müşterilerine son nokta teslimatı hizmeti sağlayarak multi-model ulaşım seçeneği sunmayı hedefliyor. Delivers.AI ile şu evrede denemeler ve fizibilite ölçümleri için hazırlıklar sürüyor.

Ford Otosan Driventure ile stratejik rekabet avantajı yaratmayı, pazardan bilgi ve içgörü kazanmayı, birebir vakitte Ford Otosan’ın yeni iş geliştirme manasında çevikliğini artırmayı ve kurum içi girişimciliği desteklemeyi hedefliyor. Desteklenen teşebbüsler Ford Otosan’ın esaslı bir geçmişe dayanan Ar-Ge tertibinden güç alabiliyor, deneyim ve mühendislik yetkinliklerinden yararlanabiliyor, ayrıyeten büyüme seyahatini hızlandırabiliyor.

YORUMLAR YAZ