• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2890
  % 0,17
 • € EURO
  33,8723
  % -0,01
 • £ POUND
  39,5665
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,3485
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3429
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  1920217,381
  % -1,56
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Fransa, Kripto Lisans Düzenlemelerini Elden Geçiriyor

Fransa, Kripto Lisans Düzenlemelerini Elden Geçiriyor

Fransa Ulusal Meclisi, zarurî kripto firması lisanslamasını oylamaya sunacak.

Fransız yetkililerin haftalardır Fransa’da daha sıkı bir kripto düzenlemesi davetinde bulunmasının akabinde, kripto firmalarına yönelik yeni bir düzenleme Salı akşamı ülkenin Ulusal Meclisi’nde oylamaya sunulacak. Şu anda Fransa’da kripto hizmetleri sunan şirketler, lisans almak yerine mali düzenleyici kurum olan Finansal Piyasalar Kurumu‘na (AMF) kaydolmayı tercih ediyor. Şu anda 60 şirket listede yer alıyor; yani Fransız hükümeti onları profesyonel olarak ehil ve kara para aklamayı tedbire maddelerine uygun görüyor.

Fransa, Lisanslama Kurallarını Oylamaya Sunacak

Fransız Ulusal Meclisi, Salı günü, AB çapında kurallar (MiCA) yürürlüğe girmeden evvel kripto firmalarının önümüzdeki yıl sıkı bir lisanslama düzenlemesine uymaları gerekip gerekmeyeceğini tartışacak.

Fransız Senatör Hervé Maurey, birinci olarak kripto şirketlerinin bu yılın Ekim ayına kadar zarurî bir lisans almasını önerdi. Şu anda isteğe bağlı olan ve elde edilmesi güç olan akreditasyonu tek bir şirket bile almadığı için bu teklif kripto sanayisi tarafından soğuk karşılandı.

Maurey, AB maddelerini aktaran daha geniş bir yasa tasarısına getirdiği bir değişikliğe eşlik eden metinde şunlara yer verdi:

“FTX’in son iflası, bilhassa şirket rastgele bir düzenlemenin dışında faaliyet gösterdiğinde, kripto varlıklarına yapılan rastgele bir yatırımın tabiatında var olan riskleri öne çıkardı”

Ulusal Meclis, Maurey’in değişikliğine ek olarak öbür iki değişikliği de kıymetlendirecek. Biri lisanslama son tarihini geriye çekerek şirketlere daha fazla vakit tanıyacak, oburu ise mecburî lisansı daha kolay bir kayıtla değiştirecek.

YORUMLAR YAZ