• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940502,522
  % -0,50
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Güç durumdaki kripto borsası işçi çıkarmaya devam ediyor

Güç durumdaki kripto borsası işçi çıkarmaya devam ediyor

Investing.com – Kripto kredi şirketi Genesis’in likidite krizine girmesi ve akabinde iflas müracaatında bulunmasıyla 900 milyon dolarlık müşteri alacağını tahsil edemeyen Gemini, işçi azaltmaya devam ediyor.

Gemini, 3. sefer toplu işten çıkarma kararı aldı

Cameron ve Tyler Winklevoss’un sahibi olduğu ABD merkezli kripto borsası Gemini, son açıklamasında 3. toplu işten çıkarma kararı aldıklarını bildirdi. New York merkezli borsa, mevcut çalışanının %10’ununu işten çıkarma kararı alırken Haziran ve Temmuz aylarında da çalışanının birinci olarak %10’unu akabinde %7’sini işten çıkardı. 

Kripto borsası idaresi tarafından çalışanlara gönderilen iletide işten çıkarmalara münasebet olarak olumsuz devam eden makroekonomik şartlar ve kesimde daha evvel deneyimlenmemiş berbat niyetli bireylerin sahtekârlıkları gösterildi. 

Son bir yıl içinde piyasa şartlarından son derece olumsuz etkilendiği görülen Gemini, son olarak Genesis’in Kasım ayında fon çekim süreçlerini askıya almasıyla büyük bir darbe aldı. Gemini, Genesis aracılığıyla müşterilerine faiz getirisi sunan Earn programını işletiyordu. Genesis’in mali yapısının bozulmasıyla yaklaşık 340.000 borsa müşterisine ilişkin 900 milyon dolarlık alacak tahsil edilemedi. Nihayetinde Genesis’in 20 Ocak’ta iflas müracaatında bulunması, Gemini alacakların tahsilini daha da zorlaştırdı.

Ancak Gemini ve ana şirketi Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert’a açık bir mektup yazarak sert bir lisanla alacaklarının tahsilini talep eden Winklevoss kardeşler, iflas sürecini memnuniyetle karşıladı.

SEC, Gemini ve Genesis’e dava açtı

Bununla birlikte iki kuruma bir darbede ABD SEC’ten geldi. SEC, iki kuruma kayıtsız menkul değer satışı yaptıkları gerekçesiyle dava açtı. Benzeri bir davada SEC, BlockFi şirketine 100 milyon dolarlık ceza kestiği göz önünde bulundurulduğunda iki şirketin şu an yüksek ölçülü bir cezayla karşı karşıya olduğundan bahsedilebilir. 

Birçok zorluklar baş etmeye çalışan kripto şirketleri, son vakitlerde küçülme siyaseti uygulayarak işçi çıkarma yoluna gidiyor. Gemini’nin haricinde son vakitlerde Genesis, çalışanının %30’unu işten çıkardı. Ayrıyeten Huobi, Coinbase ve Crypto.com üzere büyük kripto borsaları da çalışanlarının %20’sini işten çıkarma kararı aldı.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ