• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2942
  % 0,17
 • € EURO
  33,8857
  % -0,01
 • £ POUND
  39,5290
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3485
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3428
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  1920217,593
  % -1,56
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Gün Öncesi: ABD’nin GSYİH verisi, işsizlik müracaatları, kart şirketlerinin kar raporları

Gün Öncesi: ABD’nin GSYİH verisi, işsizlik müracaatları, kart şirketlerinin kar raporları

Investing.com – Teknoloji payları, yatırımcıların yavaşlayan büyüme ve müşteri faaliyetlerindeki gerilemeye ait telaşları nedeniyle Çarşamba günü ana endekslerdeki düşüşe öncülük etti.

Büyümedeki sakinlik, ekonomiyi yavaşlatmak için tasarlanan faiz oranı artışlarının bir sonucu olsa da yatırımcılar, Fed’in ataklarının çok ileri gidip ekonomiyi resesyona sürükleyip sürüklemeyeceğinden kaygılı. Perşembe günü açıklanacak olan dördüncü çeyreğe ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) ön bilgilerinin, üçüncü çeyreğe kıyasla daha dar da olsa bir artış göstermesi bekleniyor.

Fed önümüzdeki hafta 2023 yılının birinci faiz kararı için toplanacak ve analistler, Fed’in faiz oranlarını tekrar, lakin daha düşük bir oranda artırmasını bekliyor. Ortak kestirim, faiz oranlarının evvelki toplantılarına nazaran daha düşük bir ölçüde, 25 baz puan artacağı istikametinde. Fed yetkilileri, şu anda %4,25 ila %4,50 civarında olan nihai faiz oranını, %5’in üzerine çıkarmak istediklerinden bahsetti; bu da Fed’in, beklentilere sadık kalması halinde önümüzdeki haftadan sonra muhtemelen en az bir faiz artırımı daha yapacağı manasına geliyor.

Bu ortada kurumsal çıkarlar gelmeye devam ediyor ve birtakım şirket yöneticileri şimdilik temkinli. Örneğin Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT), bulut hizmetleri işindeki büyümenin dördüncü çeyrekte yavaşlamasının, müşterilerin önümüzdeki daha şiddetli ekonomik devirlere hazırlanmak için harcamalarını dizginlemesi nedeniyle muhtemelen bu çeyrekte de devam edeceğini söyledi.

Önümüzdeki hafta, Fed’in Çarşamba günkü karar açıklamasından sonra olacak olsa da bir kıymetli iktisat data daha geliyor. Bu da 3 Şubat Cuma günü açıklanacak olan Ocak ayı istihdam raporu olacak.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç şey:

1. ABD’nin ekonomik çıktısı

Dördüncü çeyreğe ait GSYİH ön okuması, TSİ 16.30’da açıklanacak. Analistler, iktisadın üçüncü çeyreğe nazaran %2,6 büyüdüğünü açıklamasını beklese de bu, üçüncü çeyrekteki %3,2’lik büyümeden daha az olacak.

2. İşsizlik başvuruları

Fed faiz oranları konusunda ne yapacağına karar verirken sıkı iş gücü piyasası hâlâ sürecin bir kesimi olmaya devam ediyor. İlk işsizlik başvurularında geçen haftaya ait bilgiler de GSYİH ile birebir vakitte açıklanacak. Analistler, 205.000 kişi ile bir evvelki haftaya nazaran daha fazla müracaat bekliyor.

3. Kredi kartı şirketlerinin yarar raporları

Kredi kartı devleri Visa Inc Class A (NYSE:V) ve Mastercard çıkarlarını bildirecek ve analistler, kredi kalitesi ve tüketici harcamaları hakkında söylenenleri dinliyor olacak. Visa’nın 7,7 milyar dolar gelirle 2,01 dolar pay başına kar açıklayacağı düşünülüyor. Mastercard Inc (NYSE:MA) için ise beklentiler, 5,8 milyar dolar gelir üzerinden pay başına 2,58 dolar kâr paylaşması istikametinde.

Yazar: Liz Moyer

YORUMLAR YAZ