• YARIM ALTIN
  4.027,00
  % 0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1194
  % 0,15
 • € EURO
  20,7363
  % 0,55
 • £ POUND
  23,6294
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  2,7812
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  521580,185
  % 0,69
 • BIST 100
  %

Güzel geldiniz kurtarma paketleri, telaşlı bankacılık bölümü, yararcı kripto piyasası – Piyasalarda neler oluyor?

Güzel geldiniz kurtarma paketleri, telaşlı bankacılık bölümü, yararcı kripto piyasası – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Kurtarma paketleri geri döndü. Federallerin, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’daki tüm mevduatları garanti altına almak için devreye girmesi ve daha geniş bankacılık bölümüne bulaşmayı durdurmak için yeni bir likidite programı oluşturmasıyla, teknoloji kardeşler ve kripto firmaları rahat bir nefes aldı. Lakin bu, başka Batı Yakası bankalarının, piyasa öncesinde satış yaşamasını engelleyemedi. Piyasalar, Fed’in Mart ayında faizleri arttırarak bir çöküşe yol açmasından çok korkacağına dair bahse girerken dolar düşüşte. İnançlı limanlara kaçışın, enflasyonla alakalı kaygılara ağır basması ile tahvil getirileri düşüş gösterdi. Kripto da hasebiyle yükseldi. Ve Pfizer , Seagen’i 43 milyar dolar karşılığında satın alacak.

İşte 13 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Federaller teknoloji kardeşlerin kefaletini ödedi

Federal yetkililer, Silicon Valley Bank (NASDAQ:SIVB) ve Signature Bank (NASDAQ:SBNY) mevduat sahiplerini kurtararak ülkenin ikinci kademe bölgesel bankalarına yönelik bir atağın önüne geçmeyi hedefliyor.

Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Hazine, iki bankanın büyük çoğunluğu federal sigortalı eşik olan 250.000 doların üzerinde olan tüm mevduatlarını kabul etmelerini sağlayacaklarını söyledi.

Ayrıca Banka Vadeli Fonlama Planı (BTFP) ismi verilen ve bankaların likiditeyi artırmaları gerektiğinde Hazine bonolarını ve öbür yüksek kaliteli likit varlıkları Fed’e eşit fiyattan satmalarına imkan tanıyacak yeni bir araç oluşturdular. Program, vergi mükelleflerinin 25 milyar dolarlık parasıyla desteklenecek.

Bu atak bankaların, birçoğu risk sermayedarları ve kripto platformlarından oluşan müşterilerinin, iki bankadaki şaşırtan derecede temel risk idaresi başarısızlıklarının sorumluluğunu taşımak zorunda kalmayacağı manasına geliyor.

2. Bankacılık payları, faizleri dondurma beklentilerine karşın düşmeye devam ediyor

Yeni başlayan finansal istikrarsızlığa ait panik işaretleri, faiz oranlarına ait görünümün keskin ve ani bir biçimde tekrar kıymetlendirilmesine neden oldu.

Goldman Sachs ve öbürleri, geçen haftaki olaylardan evvel 25 baz puanlık bir artırım için oluşan konsensüsün tersine Fed’in Mart ayındaki toplantısında faizleri değiştirmemesini beklediklerini söyledi. Dolar düştü ve risk varlıkları, Cuma günü yataktan bir darbe ile düşürüldükten sonra geniş ölçüde dayanak buldu.

Ancak Fed ve Hazine, fiyaskoyu atlattıklarını düşündüyseler çok yanılıyorlar. First Republic Bank (NYSE:FRC) payları, düşecek bir sonraki domino taşı olacağına dair beklentilerin ortasında piyasa öncesinde %60 düşerken PacWest Bancorp (NASDAQ:PACW) payları %40 ve Western Alliance (NYSE:WAL) %45 bedel kaybetti.

Değişken kurumsal mevduatların ağır olduğu bankalar, likiditeye ait tasalardan ötürü en fazla risk altında olan bankalar olarak görülürken daha sağlam perakende mevduat tabanına sahip olanlar, daha uygun formda korunmuş olarak görülüyor.

3. Pay senetleri karışık açılacak; Pfizer-Seagen muahedesi yakın görülüyor

Hisse senetleri genel olarak piyasa öncesinde ilerleme kaydetmekte zorlanırken birçok oyuncu, geçen haftaya kadar kendi alanları dışında büyük ölçüde bilinmeyen kurumlar için sunulan federal kurtarma paketlerinden ötürü hâlâ huzursuz.

Dow Jones %0,1 düşerken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,6 artış gösterdi. Her üç ana nakit endeksi de Cuma günü %1 ile %1,8 ortasında kıymet kaybetmişti. Avrupa piyasaları daha fazla sarsıldı ve ana gösterge endekslerinin her biri erken saatlerde %2’nin üzerinde düşüş kaydetti.

İlginin bankacılık kesiminde kalması beklenen olsa da daha sonra ilgi çekebilecek pay senetleri ortasında;

 • SVB’nin İngiltere’deki operasyonlarını nominal 1 sterlin karşılığında satın aldıktan sonra %4,3 düşüş yaşayan HSBC (LON:HSBA),
 • nihayet Seagen‘i (NASDAQ:SGEN) 43 milyar dolara satın almayı kabul eden Pfizer (NYSE:PFE) ve
 • büyük bir yeni geri alım programı duyurduktan sonra daha uygun performans gösteren Novartis (NYSE:NVS) yer alıyor.
 • Qualtrics‘in (NASDAQ:XM) Silver Lake’e 12,5 milyar dolara satılacağı söylentisi, SAP‘nin (ETR:SAPG) yaklaşık %3 düşmesini engelleyemedi.
 • Boeing (NYSE:BA) ise Suudi Arabistan’dan büyük bir sipariş alma umuduyla trendi bilakis çeviriyor.

4. Kripto rahat bir nefes aldı

Hafta sonu yaşanan gelişmelere net bir formda olumlu reaksiyon veren varlık sınıflarından biri de kripto oldu. Kurtarılan iki bankadaki en büyük mevduat sahiplerinden kimileri Coinbase (NASDAQ:COIN) ve USD Coin ihraççısı Circle’dı ve her ikisi de bir kurtarma paketi olmaması durumunda rezervlerinin büyük bir kısmını kaybedecekti.

Circle’ın, Silicon Valley Bank’a 3,3 milyar dolar borçlu olduğunun hayli bilinmesinin akabinde 1 dolardan süreç yapmak üzere tasarlanmış bir stabil-coin olan USD Coin, hafta sonu 88 dolara kadar düşmüştü. New York’ta Pazartesi günü 98,60’a kadar toparlandı fakat nominal kıymetine nazaran hâlâ açık bir farkla süreç görüyor. Coinbase payları ise piyasa öncesinde %3,3 artış gösterdi.

Öte yandan Bitcoin %8,5 artışla 22.229 dolara yükselirken Ethereum, Fed’in faiz artışlarını durdurmak zorunda kalacağı algısının da takviyesiyle %8,6 artışla 1.585 dolar oldu.

5. Petrol, iktisada ait kaygılarla düştü; OPEC+ üretimi Şubat ayında arttı

ABD’deki banka iflaslarının uzun vadeli tesirlerine ait kaygıların, dolarda yaşanan düşüşü gölgede bırakmasıyla ham petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı.

WTI vadeli süreçleri %1,3 düşüşle 75,64 dolardan süreç görürken Brent %1,2 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu.

Argus Media, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ülke üzerindeki baskısına karşın OPEC+ bloğunun toplam üretiminin, Şubat ayında sabit kaldığı kestiriminde bulundu.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ