• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 13-19 Mart 2023

Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 13-19 Mart 2023

Geçen hafta Amerika Merkez Bankası (FED) Lideri Powell’ın yaptığı açıklamalarla piyasaları şekillendirdiğine şahit olduk. Ocak ayı öncü enflasyon göstergeleri, beklenti doğrultusunda gelmedi ve bu yüzden Powell şahin tonda açıklamalar yaparak 22 Mart Fed toplantısında 50 baz puan faiz artış beklentisinin önünü açtı.

Perşembe günü ise 2008 yılından bu yana gerçekleşen en büyük bankacılık krizini yaşadık. ABD’de iflas eden 3 banka ortasından, ülkenin en büyük 16. Bankası Silicon Valley iflası büyük yankı yarattı. İflas eden bankaların kripto bölümü ile direkt ilgisi var ve FTX iflası ile maruz kalma tesirinden ziyan gören şirketlerden. Fed, FDIC ve Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iflas eden ve el konulan bankalardaki mevduatların garanti altında olduğunu lakin bankaları kurtarmaya yönelik bir aksiyonda bulunulmayacağını belirttiler.

Cuma günü istihdam dataları geldi. Saatlik fiyatlarda artışın yavaşlaması ve işsizlik oranının %3.6’ya yükselmesiyle 22 Mart faiz artış kararında 25 baz puan artışını tekrar gündeme getirdi.

Bu hafta gündemde ağır data akışları var. ABD enflasyon dataları, Avrupa Merkez Bankası para siyaseti kararı, Türkiye enflasyon bilgilerini takip edeceğiz. ABD enflasyon bilgileri hiç elbet 22 Mart faiz kararı öncesi büyük kıymet taşıyacak.

Kripto para piyasalarında ise bölümle kontaklı bankaların iflası etmesiyle USDC ihraççısı Circle, Silicon Valley Bank’tan yaklaşık 3 milyar dolarını çekemediğini itiraf ederken, USDC’nin depeg olduğu gözlemlendi. Bugün piyasaların açılmasıyla USDC 1 dolar sabitliğine tekrar ulaştı.

Binance, kripto piyasasını toparlamak için oluşturduğu bir milyar dolarlık BUSD’u, Bitcoin, Ethereum ve BNB’ye dönüştürdü. Bu türlü kripto para piyasalarında bir ölçü rahatlama gördük.

Haftanın Ekonomik Takvimi

14 Mart 2023 Salı

 • ABD – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: %5,5  Evvelki: %5,6% – 15.30 
 • ABD – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: %6,0  Evvelki: %6,4 -15.30 

15 Mart 2023 Çarşamba

 • ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) Beklenti: %0,3 Evvelki: %0,7 – 15.30

16 Mart 2023 Perşembe

 • ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti: 205K  Evvelki: 211K
 • Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz Kararı – 16.15
 • ECB Para Siyaseti Duyurusu – 16.15
 • Avrupa Merkez Bankası Basın Açıklaması – 16.45

17 Mart 2023 Cuma 🇹🇷

 • Türkiye Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) İddiası (Mar) Evvelki: %35,76 10.00
 • Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: 8,5% Evvelki: 8,5% – 13.00

Bitcoin Teknik Analizi

Günlük grafikte Bitcoin fiyatının 24.500 düzeyini test edip siyah kutu ile belirlediğimiz key zone bölgesinde hareketini devam ettiriyordu lakin 4 saatlik grafikte key zone bölgesi olan 21.000 – 21.600 dolar düzeyini kırarak, kutu altında günlük kapanış gerçekleştirdi. Tekrar 4 saatlik vakit diliminde market yapısının değiştiğini ve aşağı taraflı yeni swing low gerçekleştirdiğini gördük. Fiyat tekrar 22.500 dolara retest yapabilir lakin gitmek isteyeceği taraf şu an için aşağıdaki sarı kutu bölgesi olan 17.600 – 18.500 dolar düzeylerini hedefliyor.

Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL)

Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL), Bitcoin fiyatının büyük yükselişlere yahut düşüşlere ulaştığını varsayım etmeye fayda ve piyasa iştirakçisinin hislerini göstermek için zincir üstü dataları kullanır.

Temel prensip, piyasa pahası ile Bitcoin yatırımcısının, elde ettiği kar ortasındaki oranı ölçmektir.

Piyasa pahası, elden edilen kârdan çok daha süratli yükseldiğinde, piyasanın çok ısındığını görüyoruz, bunun yatırımcı açgözlülüğü (kırmızı bant) nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz Stratejik yatırımcı için bu tıp vakitler, tarihî süreçte kâr elde etme vakitleridir.

CoinGecko Bilgilerine Nazaran Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. KAVA (KAVA) %29
 2. PAX Gold (PAXG) %3.8
 3. APTOS (APT) %3.7
 4. BNB (BNB) %2.9
 5. Tether Gold (XAUT) %1.9

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

1- Kripto Bankası Silvergate Operasyonlarını Sonlandırıyor

Geçtiğimiz günlerde finansal sıkışıklık yaşadığını muhakkak eden kripto bankacılık kuruluşu Silvergate, kripto borsalarına sunduğu SEN hizmetini sonlandırmıştı.

Yaşanan sancılı süreçlerin akabinde, Silvergate’in ana şirketi olan Silvergate Capital’den yeni bir duyuru geldi. Ana şirket, finansal badireleri münasebet göstererek kripto bankacılık hizmeti Silvergate’in operasyonlarını durdurduğunu aktardı.

2- KuCoin’e Dava Açıldı!

New York’un üst seviye görevlilerinden olan Letitia James, bugün yaptığı bir basın açıklamasında KuCoin‘in ABD’deki regülatörlere menkul değer ve emtia alım satım platformu olarak kayıt olmadığını ve bunun cürüm teşkil ettiğini açıkladı. James’e nazaran şirket, kendisini borsa olarak tanıtmasıyla kendi müşterilerini yanlış yönlendirdi.

3- Silicon Valley Bank Kapatıldı

Silicon Valley Bank, California Mali Müdafaa ve Yenilik Departmanı tarafından kapatıldı. Alıcı olarak Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) atandı. FDIC, sigortalı mevduat sahiplerini korumak için Mevduat Sigortası Ulusal Bankası Santa Clara’yı kurmuştu. Bankadaki süreçler günün erken saatlerinde durdu.

4- Circle, Milyarlarca Dolar Kayıp Yaşadı

USDC ihraççısı Circle, Silicon Valley Bank’tan çekmeye çalıştığı 40 milyar dolarının, 3.3 milyar dolarını kurtaramadığını itiraf etti. Toplumsal medya platformu Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Circle, geçtiğimiz günden beri tartışılan sıkışan varlıklar konusuna açıklık getirmiş oldu. Circle, başlattığı para çekme süreçlerinin şimdi tamamlanmadığını teyit ettiğini ve içerde hala 3.3 milyar dolarının kaldığını açıkladı.

5- Kriptoya Darbe Devam Ediyor: Signature Bank Kapatıldı!

Kriptoyla bağlarıyla bilinen dev bankalardan olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. New York merkezli Signature Bank‘in “Sistemik Risk” biçiminde değerlendirilip kapatılması kararına varıldı. Akabinde yapılan açıklamalarla bankanın, New York Finansal Hizmetler (NYDFS) tarafından devralınacağını bildirildi. Eyalet düzenleyicileri tarafından kapatılma kararı alınan dev banka, kripto bölümünde büyük yankı uyandırdı.

YORUMLAR YAZ