• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186456,456
  % -2,27
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

HANNOVER MESSE 76’ncı defa dünya sanayisini buluşturuyor

HANNOVER MESSE 76’ncı defa dünya sanayisini buluşturuyor

Dünyanın en değerli endüstriyel ticaret fuarı olan HANNOVER MESSE, 1947 yılında başladığı seyahatini 2023 yılında diğer bir boyuta taşıyor. Almanya merkezli dünyanın en büyük fuar düzenleyicilerinden biri olan Deutsche Messe AG tarafından organize edilen HANNOVER MESSE Fuarı, bu yıl 17 – 21 Nisan 2023 tarihleri ortasında küresel arenadan 4 bini aşkın iştirakçi firma ve 100 binin üzerinde ziyaretçiye konut sahipliği yapacak.

Deutsche Messe AG bu yıl 76’ncısı düzenlenecek olan HANNOVER MESSE 2023’e ait tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, HANNOVER MESSE Ticaret Fuarı ve Eser İdaresi Küresel Yöneticisi Hubertus von Monschaw, İstanbul Ticaret Odası (İTO) İdare Heyeti Üyesi Salih Sami Atılgan iştiraki ile yapılan tanıtım toplantısında fuarın 76 yıllık seyahatinin yanı sıra 2023 yılına ait ayrıntı bilgileri paylaşıldı. Toplantıda konuşan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, “HANNOVER MESSE fuarı her yıl sanayinin başkanlarını, satın alma uzmanlarıyla Almanya’nın Hannover kentinde bir ortaya getiriyor. Dünyanın dört bir yanından gelen iştirakçi ve ziyaretçileri buluşturan fuar bu yıl 76. sefer düzenlenecek ve iştirakçi firmalar endüstriyel otomasyon, güç teknolojileri, dijital ekosistemler, lojistik otomasyon üretim ekipmanları ve tahlilleri alanında geliştirdikleri son teknolojileri sergileme fırsatı bulacak” dedi.

HANNOVER MESSE sürdürülebilirliğe odaklanıyor

‘Endüstriyel Dönüşüm – Fark Yaratan Teknoloji’ teması ile gerçekleşecek olan HANNOVER MESSE 2023’de Otomasyon ve Akışkan Sistemleri, Dijital Ekosistemler, Güç Tahlilleri, Mühendislik Tahlilleri, Geleceğin Merkezi, Basınçlı Hava & Vakum ve Küresel Pazarlar & İş Dünyası olmak üzere yedi eser kümesi sergilenecek. Kesimdeki esas eğilimlerin ortasında, Sanayi 4.0, dekarbonizasyon, yapay zekâ ve makine tahsili, güç idaresi ve hidrojen & yakıt hücreleri yer alıyor. Fuarın iştirakçileri ortasında Autodesk, Bosch, Dassault Systemes, Microsoft, NOKIA, Salzgitter, ServiceNowSchneider Electric ve Siemens üzere küresel şirketlerle birlikte Beckhoff Automation, GP Joule, Festo, Harting, ifm, Kaeser Compressors Pepperl + Fuchs, Phoenix Contact, Rittal, SEW ve Ziehl-Abegg üzere KOBİ’ler bulunuyor. Fraunhofer ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) üzere tanınmış araştırma enstitüleri, geleceğe yönelik endüstriyel tahliller tasarlarken çeşitli teknoloji alanlarında 300’den fazla startup, yenilikçi potansiyele sahip inovasyonlarını fuarda sergiliyor. Gerçekleşen tanıtım toplantısında Hannover Fairs Turkey’in dünyanın çeşitli ülkelerinde Deutsche Messe AG tarafından düzenlenen fuarlara Türkiye’den iştirakleri organize ettiğine değinen Belkıs Ertaşkın, “Dünyanın farklı kıta ve ülkelerinden 4 binden fazla iştirakçinin yer alacağı fuarda bu yıl İstanbul Ticaret Odası (İTO) takviyesi ve Hannover Fairs Turkey tertibi ile Türkiye’den 170’in üzerinde firma 6.000 m2’ye yakın bir alanda iştirak sağlayacak. Türkiye, HANNOVER MESSE’de iki yılda bir yer alan Basınçlı Hava ve Kompresör alanında en büyük memleketler arası iştirakçi statüsünde yer alıyor. Fuarda aralıklı olarak işlenen bu dalda önder firmalar yüksek iştirak gösterirken, son yıllarda yaptığı kıymetli ataklarla Türkiye öne çıkıyor. Elektrik gücü kullanımının uygun olmadığı ya da tehlikeli olduğu ortamlarda, üretim ve servis kesimi üzere çeşitli kesimlerde kullanılan ve depolanabilen basınçlı hava gücünü üreten bu teknolojiler konusunda daima olarak yeni teknolojiler üreten Türk firmaları fuarda satın alma profesyonellerinin ilgisini çekiyor” halinde konuştu.

Endonezya partner ülke oldu

Gerçekleşen buluşmada önder ticaret fuarı HANNOVER MESSE’de düzenlenecek etkinliklere değinen HANNOVER MESSE Küresel Yöneticisi Hubertus von Monschaw, “Fuar, karmaşık üretim süreçlerinin dijitalleştirilmesi ve karbon ayak izinin azaltılması üzere başlıkları öne çıkararak iştirakçilerin günümüz ve yarının sanayisi için teknolojik tahliller sunmasına ve bu tahlilleri ziyaretçilerle paylaşılmasına imkan tanıyor. Fuarın ağır konferans programında da Endüstriyel Dönüşüm, Sanayi 4.0 ve Teknoloji Transferi Etabı üzere birçok değerli başlığın yanında, mevcut kablosuz bağlantı teknolojilerinin, üretim sınırlarını ve intralojistiği daha esnek, otonom ve verimli hale getiren, yüksek bilgi süratiyle kablosuz network irtibatını mümkün kılan ‘Endüstriyel Kablosuz ve 5G Aşaması’ başlığı bulunuyor” dedi. Fuarın her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ve bölüm başkanı firmayı bir ortaya getirdiğini aktaran Monschaw, fuar sayıları ve partner ülke hususlarına değinerek, “HANNOVER MESSE sanayinin buluşma noktası. Geçtiğimiz yıl fuarımızda 2 bin 500’den fazla iştirakçiyi ve 75 binden fazla ziyaretçiyi ağırladık. Ziyaretçiler fuar boyunca 8 binden fazla eser ve tahlil sistemlerini inceleme fırsatı buldular. Bu yıl partner ülkemiz son yıllarda yakaladığı başarılı ihracat grafiği ile dikkatleri üzerine çeken Endonezya olacak. Fuar boyunca iştirakçi ve ziyaretçiler, ihracatta yüzde 40’tan fazla artış yakalayarak 230 milyar dolar düzeylerine gelen ve bu başarıyı sürdürmekte kararlı olan Endonezya’yı daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar” dedi.

80’in üzerinde Türk firması ulusal iştirak sağlayacak

Türkiye endüstrisinin giderek büyüdüğüne ve HANNOVER MESSE’nin bu mevzuda büyük katkıları olduğuna değinen İstanbul Ticaret Odası (İTO) İdare Şurası Üyesi Salih Sami Atılgan, “Dış pazarlar ve memleketler arası bağlantılar deyince akla birinci evvel fuarlar geliyor. Bu bağlamda İTO olarak ulusal iştirak tertiplerine da büyük ehemmiyet atfediyoruz. Bu sene 76’ncısı düzenlenecek HANNOVER MESSE Fuarı da, bilhassa dövme ve döküm eserleri yan sanayi, güç, lojistik, hidrolik, pnomatik bölümlerinde dünyaca ünlü bir fuar ve biz de 1992 yılından bu yana bu fuara iştirak ediyoruz. Fuara daha evvel ‘partner ülke’ olarak katılma deneyimini de yaşadık. Geçen sene, HANNOVER MESSE Türkiye ulusal iştirak tertibini 4 salonda toplamda 1.020 m² alanda 49 iştirakçinin iştiraki ile gerçekleştirmiştik. Ne memnun ki bu sene çok daha büyük bir talep oldu, fuar yönetiminden ekstra yer talep ettik ve 1.800 m2’lik bir alanda olacağız. Yeni iştirakçi sayımız ise 82. Bu sene de çok verimli bir tertibe imza atacağımıza ait itimadım tam. HANNOVER MESSE fuarının, daha evvelki yıllarda olduğu üzere yeni işbirliği alanlarına ve iştiraklere vesile olmasını, tüm iştirakçi firmalar için güzel olmasını temenni ediyorum” dedi.

-iDeal Haber Merkezi-

YORUMLAR YAZ