• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2070785,750
  % -5,44
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale aynı banka arasında karşılıklı dijital ortamdan para transferi yapma işlemidir. EFT ile farklı sadece bankalar arası bağlantıdır. Aynı bankalar arasında farklı hesaplara para gönderecek iseniz Havaleyi kullanırsınız. Fakat farklı bankalar arasında transfer işlemleri gerçekleştirecekseniz EFT işlemini kullanırsınız. Havale işleminde EFT işlemine göre transfer ücreti daha azdır. Havale ve EFT işlemlerinde bazı bankalar ise kesinti yapmamaktadır. Bazı bankalarda ise oldukça cüzi bir miktar olan 1 TL gibi kesintiler mevcuttur.

Nasıl Yapılır?

Havale ile para göndermek ATM aracılığıyla para gönderme işlemine göre daha kolaydır. Havale ile para göndermeyi bir örnek ile açıklayabiliriz. Sizin hesabınız Vakıf Bank hesabı olsun. Ve siz bu hesaptan yine Vakıf Bank’a kayıtlı farklı bir hesaba para göndereceksiniz. Havaleyle para transferi işleminde herhangi bir saat kısıtlaması yoktur. EFT de bu yönüyle farklılaşmaktadır. EFT yalnızca mesai saatleri içerisinde para gönderme işlemi yapabileceğinizi bildirmek isteriz.

Para transferi işlemini yapmak için öncelikle bankanızın internet şubesine ya da mobil uygulamasına giriş yapmalısınız. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra başka hesaba havale yazan bir yer görebilirsiniz. Buraya tıklamanız oldukça önemlidir. Bir sonraki adımda hesap bilgileri istenecektir. Göndereceğiniz hesabın IBAN numarası ya da hesap numarasını burada yazan kutucuğa yerleştirebilirsiniz. Daha sonra göndermek istediğiniz paranın miktarını yazmanız ve hangi hesabınızdan parayı göndereceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. En son da işleme onay vermeniz gerekiyor. İşleme onay verdikten sonra para gönderimi başarı ile gerçekleşmiş olur. Para gönderme işleminden yaklaşık 15 dk içerisinde par karşıdaki kişinin hesabına geçmiş olur.

Havale İşlemi Avantajları Nelerdir?

ATM’den para gönderme işlemine göre mobilden gönderme işlemi daha avantajlıdır. Eğer daha önce para gönderdiğiniz kişinin IBAN numarasını kaydederseniz sürekli aynı ıbanı girmek gibi bir işlemle uğraşmazsınız. Tek tuşla para gönderimini gerçekleştirirsiniz. Diğer bir ifade ile para gönderme işlemi sırasında zaman kaybetmezsiniz. Diğer para gönderme işlemlerine göre de hem daha hızlı hem daha ucuzdur.

YORUMLAR YAZ