• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1229
  % 0,26
 • € EURO
  33,8580
  % 0,61
 • £ POUND
  39,5399
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,3245
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3377
  % 1,24
 • BITCOIN/TL
  1589448,402
  % -0,15
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

“Hokkaido” kabağı Bayburtlu çiftçilere toy sağlık kapısı olacak

Bayburt

Rektör Yardımcısı ve Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan öncülüğünde, öğrencilerin mesleksel yürütüm derslerindeki kuramsal bilgilerini pratiğe aktarmaları ve ilmî çalışmalarla şehirde zirai istihsal çeşitliliğinin arttırılması neredeyse merkeze ilişkin Gümüşsu köyünde 2015’te ekincilik yürütüm ve araştırı endüstrisi oluşturuldu.

Daha evvela kestane kabağı, al kuri kabak, ciklet kabağı yetiştirilen sahaya bu yıl, anavatanı Japonya bulunan “Hokkaido” ekildi. Yaklaşık 5 dekar bölgede sınama ekimi yapıldıktan sonraları yapı ilmi gelişimlerinin enikonu güzel kurda bulunduğu gözlemlenen bitkinin hasadı gerçekleştirildi.

Japon kabağı namına da bilinen, çoğu kere turuncu renkteki kabaktan dekar başına 2,5 titrem randıman alınabileceği öngörülüyor. Dekor gayeli da geçer not bal kabağı türünün üretiminin civarda yaygınlaştırılarak çiftçiler düşüncesince seçenek randıman olması hedefleniyor.

Bölgedeki üreticiler, başta ilkbahar aylarında üniversitede planlı türlü konuşma ve toplantılarla müspet bulgu tahsil edilen mahsulat kendisince bilgilendiriliyor.

Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, AA muhabirine, darülfünun namına bölgenin ve ülkenin zirai üretimine ulama bildirmek düşüncesince tetkikat yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda randıman çeşidi, randıman ve kaliteyi artırmaya müteveccih emek harcamaları bulunduğunu tamlayan Erdoğan, “Uygulama bölgemizde nice ürünün yanında bu sene kabaklarla ilişik de emek vermek yürüttük. Özellikle bölgemize, ilimize uyarlama göstermeleriyle ilişik Hokkaido kabağının yanında değişik idmansız çeşitlerini yetiştirdik.” dedi.

Erdoğan, istihsal yaparken başta akıbet yıllardaki alışkanlıkları de delik önüne aldıklarına dikkati çekerek, gösteriş aşevi ve otellerde sık sık tüketilen Hokkaido kabağını da randıman desenleri arasına eklediklerini anlattı.

Bu kabağın şehirde evvel kere denendiğini ve efdal randıman elde edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Bölgemizde yetiştiricilik potansiyelinin efdal olduğunu, bu manada ilimizin eş bulunduğu randıman desenine Hokkaido kabağını da ekleyeceğimizi ayırt ettik. Çalışmalarımız bitmeme edecek. İlimiz çiftçilerine seçenek dirimlik deposu olacağını düşünüyoruz zira pazardaki birlikte talebi gelecek dair çalışmalarımız il namına buna apiko olduğumuzu gösteriyor.” sanarak konuştu.

Erdoğan, Bayburt’un bulgu ve zerzevatçılık dalında sert adsız sansız birlikte il bulunduğunu tabir ederek, ildeki potansiyelin değerlendirilmesi icap ettiğini söyledi.

Bayburt’un uzvi üretime müsait bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ürün çeşitliliği dair da gelişigüzel alana uyarlanmış bulunan cins ve enva var. Üniversitemizde yaptığımız çalışmalarla ilimize uyarlama gösterebilecek cins ve çeşitleri belirleme yazar üreticilerimizle paylaşmaya çalışıyoruz. Böylece randıman çeşitliliğimizin sayısını artırarak ilimizin ne derece efdal potansiyele eş bulunduğunu ve pazarda da toprak alabileceğimizi göstermeyi amaçlıyoruz.”

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ