• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940266,497
  % -0,45
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İflastan kurtulmak isteyen kripto şirketinden şaşırtan adım

İflastan kurtulmak isteyen kripto şirketinden şaşırtan adım

Investing.com – İflas sürecini devam ettiren kripto kredi şirketi Celsius, düzlüğe çıkmak için yeni bir kripto para çıkarma projesine odaklandı.

Yapılandırma sürecini yöneten Celsius’un hukuk grubu, yeni bir kripto para çıkarmanın, şirketin iflas sürecinden çıkmasına değerli ölçüde yardımcı olacağı görüşünü sundu.

Yeni Celsius tokeni, şirkete nasıl yardımcı olacak?

Yeni çıkarılacak olan kripto paraların şirketten 5 bin doların üzerinde alacağı bulunan kişi ve kurumlara tazminat niteliğinde ödeme yapılabileceğinden bahsediliyor. Buna nazaran şirket, borçlarını yeni basacağı tokenle ödemeyi düşünürken bu sayede önemli bir yükümlülükten kurtulmayı planlıyor.

Hukuk ünitesi, mevcut ortamda Celsius’un varlıklarının tasfiyesinin son derece sıkıntı olduğunu söyledi ve bu durumun da şirketin ödeme kabiliyetini zayıflatan bir faktör olarak öne çıkarıldı. Yeni çıkarılacak olan tokenin süreksiz bir kurtarma varlığı olarak tekrar yapılandırma planı çerçevesinde kullanılması planlanıyor. 

Yeni kripto para ile ilgili ayrıntılı açıklamanın gelecek haftası yapılması bekleniyor. Proje, iflas mahkemesine sunulmadan evvel Celsius alacaklılarının oylamasına sunulacak. 

Henüz teyit edilmemiş bilgilere nazaran 5 bin dolardan az alacağı olanlara ödeme yapılacak. Bu ölçünün üzerindeki alacaklılara ise nakit ödeme yapılmayacak olup alacakları, yeni Celsius tokeni ile tazmin edilecek. 

Alacaklıların, iflas eden bir şirketin basacağı kripto varlığı neden kabul edeceği sorusu akıllara gelirken önümüzdeki hafta yeni kripto projesiyle ilgili ayrıntılar açığa çıkınca bu soruların karşılık bulması bekleniyor.

Konuyla ilgili yapılan yorumlar ortasında alacaklıların yeni tokeni kabul etmesi ve akabinde mahkemenin onaylaması durumunda Celsius’un yeni varlığı, kredi portföyü, şirketin öbür yatırımları ve Bitcoin madencilik ekipmanlarıyla desteklenecek. 

Diğer yandan bu projeyle ilgili benzeri bir örnek, 2019 yılında kripto borsası Bitfinex’in LEO isimli tokeni piyasaya sürmesiyle görüldü. O periyot, Bitfinex, Panama merkezli kripto şirketiyle ile olan muahededen kaynaklı kayıpların tazminini, yeni bir token çıkararak karşılamıştı.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ