• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3929
  % 0,46
 • € EURO
  33,9374
  % 0,08
 • £ POUND
  39,7405
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,3544
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3442
  % 0,76
 • BITCOIN/TL
  1920193,147
  % -0,14
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

İhracat ve turizm gelirini ‘döviz almamak’ kuralıyla bozdurana yüzde 2 takviye

İhracat ve turizm gelirini ‘döviz almamak’ kuralıyla bozdurana yüzde 2 takviye

Kurun sabit kalması sebebiyle rekabet edemediklerini lisana getiren ihracatçıların uzun müddettir gündeme getirdikleri ‘özel kur’ talebi Merkez Bankası tarafından kısmen karşılandı.

Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Bildiri Resmi Gazete’de yayımladı. Tebliğe nazaran firmalar yurt dışında bulunan döviz varlıklarından getirdikleri dövizi Merkez Bankası’nda bozdurmaları halinde, TL’ye çevrilen meblağın yüzde 2’si kadar döviz dayanağı alacak. Takviyeden yararlanan firmalar, Merkez Bankası’nın belirleyeceği mühlet boyunca tekrar döviz almama taahhüdünde bulunacaklar. Taahhüdü yerine getirmeyenlere, dayanak fiyatı Merkez Bankası’nın ilan ettiği en yüksek gecelik borç verme oranı kadar faiz uygulanarak alınacak.

Zorunlu bozdurulan dövizden fazlasına da destek

Öte yandan Merkez Bankası bildirisinin 5’inci unsuru ile dövizinin yüzde 40’ını Merkez Bankası’na sattıktan sonra kalan kısmını KKM’ye dönüştürenler de bu kısım için yüzde 2’lik dayanaktan yararlanabilecek.

Turizm geliri de kapsamda

Tebliğde Yurt dışı kaynaklı döviz: “Yabancılara yurt içinde sunulan hizmetler karşılığında kazanılan döviz fiyatları da dahil olmak üzere firmaların yurt dışında yerleşiklerden elde ettikleri döviz gelirlerinden ve firmaların yurt dışında bulunan döviz cinsi varlıklarından yurda getirdikleri döviz” biçiminde tanımlanıyor. Yani turizm gelirleri de bu kapsamda yüzde 2’lik takviyeden yararlanabilecek.

Kaynağın tespitini bankalar yapacak

Merkez Bankası’nın bildirime yönelik yayımladığı basın duyurusunda da mevduat ve katılma hesaplarında dönüştürülecek dövizin yurt dışı kaynaklı olup olmadığının bankalar tarafından tespit edileceği bilgisi yer aldı.

Duyuruda düzenlemenin liralaşmayı desteklemek maksadıyla yapıldığı belirtilerek,

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2023 Yılı Para Siyaseti ve Liralaşma Stratejisi kapsamında ticari hayatta liralaşmanın desteklenmesi hedefiyle firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Türk lirasına dönüşümüne takviye sağlanmasına karar vermiştir. Bu kapsamda;

1) Firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TCMB’ye satışı sırasında, firmalar verecekleri taahhüt karşılığında, Türk lirasına çevrilen meblağın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm takviyesi alabilecektir.

2) Firmalar yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ını TCMB’ye sattıktan sonra getirilen dövizin kalan kısmını kur muhafazalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk lirasına çevrilen meblağın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm takviyesi alabilecektir.

TCMB’ye satışı yapılacak dövizlerin ve Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalarca yapılacaktır” deniyor.

Ekonomim

YORUMLAR YAZ