• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2195247,157
  % -2,54
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

İhracatçıdan döviz alımına istisna talebi

İhracatçıdan döviz alımına istisna talebi

Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile online olarak gerçekleştirilen toplantısında yeni teklifler gündeme geldi. TİM idare şurası ve ihracatçı birlik liderlerinin da yer aldığı toplantıda yüzde 2’lik döviz dayanağının kapsamının ihracatçı lehine değiştirilmesi istendi.

Mevcut uygulamaya nazaran, firmalar yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TCMB’ye satışı sırasında verecekleri taahhüt karşılığında, Türk lirasına çevrilen meblağın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm takviyesi alabiliyor. Ülkeye getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ını TCMB’ye satan firmalar, bunun akabinde getirilen dövizin kalan kısmını kur muhafazalı dönüşüm hesabında değerlendirebiliyor ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk Lirası’na çevrilen fiyatın yüzde 2’si kadar da döviz dönüşüm dayanağından yararlanıyor. Bir nevi 2+2 modeli uygulanıyor. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen ihracatçıların 3 ay boyunca döviz almamayı taahhüt etmesi gerekiyor.

Döviz dayanağı direkt yüzde 4 olarak uygulansın talebi

Edinilen bilgilere nazaran, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun ihracatçıların ikinci yüzde 2’lik döviz takviyesinden yeteri kadar yararlanmadığını lisana getirdiği ve bu uygulamaya dayanak verilmesini talep ettiği belirtildi. İhracatçılar ise sarfiyatlarında dövizin kıymetli yer tuttuğuna, başta hammadde tedariki için döviz bulundurmaları gerektiğine dikkat çekerek yeni bir teklifte bulundu. Üç ay boyunca döviz almama taahhüdünün esnetilmesini isteyen ihracatçılar, ihracat gelirlerinin yüzde 20’lik kısmıyla taahhüt vermeksizin döviz almak istediklerini talep etti. Kavcıoğlu’nun da bu talebe sıcak baktığı söz ediliyor. İhracatçılar ayrıyeten yüzde 2+2 olarak muhakkak kurallarla uygulanan dayanağın direkt yüzde 4 olarak uygulanmasını da gündeme getirdi.

Kur siyaseti fiyatta rekabetçiliği azalttı

Görüşmenin akabinde İKTİSAT gazetesine bilgi veren ihracatçılar, TCMB Lideri Kavcıoğlu’nun dallarla yakından ilgilendiğini, tüm taleplere tahlil bulma noktasında çalışacaklarını söylediği bilgisini verdi. Girdi maliyetlerinin çok fazla olduğunu, kurun sabit kalmasıyla fiyat rekabetçiliğini kaybettiklerini lisana getiren ihracatçılar, “Kurlarla ilgili sorunlarımıza değindik. Birkaç ay evvel direnme durumumuz vardı. Fakat bugün her kesim rekabetçiliğini kaybetti. Bu kapsamda takviye istedik. Önceliğin enflasyonla çaba olduğu karşılığını aldık. Biz enflasyonun olmasını istemiyoruz. Lakin enflasyon varsa buna paralel bir kurun olması gerekir. Piyasa fırladı, istikrarlar değişiyor. Fiyatta rekabet edemezsek mevcut pazarlarımızı kaybetme riskimiz var” dedi.

Bankaların masrafları kredi faizlerini artırıyor

Uygun maliyetli finansmana erişimin kıymetine dikkat çeken ihracatçılar, özel bankaların birçok münasebet göstererek talep ettikleri masrafların kredi maliyetini yükselttiğine de değindi. Bankaların komite, belge masrafı, vadeli hesapta muhakkak müddet para bulundurma üzere koşullar istediğini ve isteklerle bir arada kredi maliyetin 5-6 puan yükseldiğini vurgulayan ihracatçılara, Kavcıoğlu tarafından hususun inceleneceği ve tahlil bulunacağı yanıtı verildiği belirtiliyor.

Ekonomim

YORUMLAR YAZ