• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940502,665
  % -0,50
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İhracatçının rekabetçi kur talebi sürüyor

İhracatçının rekabetçi kur talebi sürüyor

TİM ve İHKİB Lideri Mustafa Gültepe, yurtdışından elde edilen dövizin Merkez Bankası’na satışında firmalara yüzde 2 dönüşüm takviyesi sağlanması tarafındaki son düzenlemenin ihracatçıya yönelik direkt bir takviye olmadığını belirterek enflasyon artışı ile orantılı kur taleplerini koruduklarını söyledi.

Türkiye’nin stratejik dalları ortasında yer alan hazır giysi ve konfeksiyon, Yeşil Mutabakat’a ahenk sürecinin yol haritası niteliğindeki “Sürdürülebilirlik Stratejisi ve Hareket Planı” evrakını açıkladı. Planın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında; TİM ve İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Lideri Mustafa Gültepe’nin yanı sıra, hazır giysi kesiminin birlik liderleri ve kesim temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 40’ından fazlasını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptığını, hazır giysi ve konfeksiyonda oranın yüzde 60’ı geçtiğini hatırlatan Gültepe, “Avrupa’nın en büyük üçüncü tedarikçisiyiz ancak vazgeçilmez değiliz. Altyapımızı ve hazırlıklarımızı bu gerçeğe uygun yapmaya çalışıyoruz. Kesimimizde son devirde yeşil fabrika modeline geçildi. Çok sayıda güneş gücü yatırımları yapıldı, yağmur sularından yararlanıyoruz. Ancak biz yeşil dönüşümü Avrupa istiyor diye yapmıyoruz, geleceğimize miras bırakmak istiyoruz. Bu mevzunun ehemmiyetine inanıyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nin aldığı kararları global rekabetçiliği korumak için yakından takip etmek zorunda olduklarının altını çizen Gültepe, şöyle devam etti: “Özellikle hazır giyside bu büyük pazarın öteki bir alternatifi yok. Hasebiyle 2050’de sıfır karbon gayesine dalı süratle hazırlamak zorundayız. Biz hazır giysi ve konfeksiyonda kilogram ünite bedeli 40 dolara, yıllık ihracatımızı 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Amaca ulaşmak için dizaynlı, inovatif ve markalı üretimi artırmanın yanı sıra yeşil üretim kapasitemizi azamî seviyeye çıkarmak durumundayız. Zira AB merkezli her dört firmadan üçü 2030’a kadar sürdürülebilirlik temelinde tedarik zincirini yine yapılandıracak. Yeşil dönüşüm için finansman dayanağı hayati değer taşıyor. İHKİB’in hazırladığı projelerle AB’nin hibe dayanaklarından faal bir halde yararlanıyoruz.”

Yeşil dönüşüm süreci fırsata çevrilicek

İHKİB İdare Heyeti Üyesi ve Hazır Giysi Dalı Ortak Sürdürülebilirlik Komite Lideri Mehmet Kaya da Türkiye’nin birebir vakitte tasarım gücüyle, kalitesiyle, maksat pazarlara yakınlığı ve güçlü tedarikçi altyapısıyla kadar rakiplerinden ayrıştığını tabir etti. Paydaşlık zinciri yaklaşımı ile yeşil dönüşüm sürecini fırsata çevireceklerine inandıklarını lisana getiren Kaya, “Türk hazır giysi ve konfeksiyon dalının artık ucuz eser üzerinden rekabetçilik arayışında olmaması lazım. Hasebiyle süreci çok süratli tamamlamamız gerekiyor” diye konuştu.

“İniş periyodu bitti, çıkışa hazırlanıyoruz”

Bugünkü şartlarda artan maliyetler nedeniyle fiyat tutturmada zorlanıldığını, bunun da siparişleri olumsuz etkilediğini belirten TİM Lideri Mustafa Gültepe, “Ancak her inişin bir de çıkışı var. İniş devrinin bittiğini düşünüyoruz, çıkışa hazırlanıyoruz. Finansmana erişim eskiye nazaran daha rahatladı. Son 4 ayda yüzde 30’a yakın enerji indirimi oldu. Şu anda birtakım bölümlerde rekabet konusunda kahır olduğu için mevcudu müdafaa noktasında çok önemli bir takviye oldu, daha kötüsünün yaşanmasının önüne geçildi. Önümüzdeki devirde indirim görmesek bile en azından fiyat artışı da görmeyiz. Fiyatları artırma psikolojisini aşağıya düşürmemiz lazım.”

Enflasyon artışı ile orantılı kur talebi korunuyor

Gültepe, yurtdışından elde edilen dövizin Merkez Bankası’na satışında firmalara yüzde 2 dönüşüm dayanağı sağlanması istikametindeki son düzenlemenin ihracatçıya yönelik direkt bir takviye olmadığını belirterek enflasyon artışı ile orantılı kur taleplerini koruduklarını söyledi. Gültepe, “TCMB’nin son düzenlemelerinin akabinde ihracatçılar olarak hala ‘enflasyon artışı ile hakikat orantılı kur seviyesi’ duruşunuzu koruyor musunuz” sorusuna “Her zaman” formunda karşılık verdi. Gültepe şöyle devam etti: “Son düzenlemenin bununla hiçbir alakası yok. Bu direkt ihracatçıya, üreticiye verilen bir katkı değil. Büsbütün dışarıdaki kaynakları Türkiye’ye çekmek için ortaya koyduğu bir kaynak.”

Kredi kullanım koşulları ve Eximbank dayanakları konusundaki soru işaretlerinin de iletildiğini hatırlatan Gültepe, “Kredilerin açılması, dışarıdaki kaynakların ülkeye gelmesi konusunda olumlu bir ortam olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

6 temel strateji ve 40 hareket planı

Eylem Planı ile , Türk hazır giysi ve konfeksiyon dalı paha zincirinin Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumlu yeşil dönüşümünü sağlamak için 6 dönüşüm önceliği belirlendi.

Bu dönüşüm önceliklerine karşılık gelen 6 temel strateji ve bu stratejilerin hayata geçirilmesini sağlayacak 40 hareket tasarlandı.

Yönetişim, dijitalleşme, dönüşümün finansmanı, toplumsal uygunluk ve yeşil yetenekler, yeşil dönüşüm, döngüsellik olmak üzere belirlenen 6 dönüşüm önceliği, hazır giysi dalı için yeşil dönüşüm sürecinde kritik adımlar atılması gereken başlıklardan olduğu vurgulandı.

Ekonomim

YORUMLAR YAZ