• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1945395,275
  % -0,35
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İngiltere Maliye Bakanı Hunt, hükümetin büyümeyi artırma planını açıkladı

İngiltere Maliye Bakanı Hunt, hükümetin büyümeyi artırma planını açıkladı

Londra’da Bloomberg’in idare merkezinde konuşan Bakan Hunt, hükümetin ülkede ekonomik büyümenin tekrar artırılmasını hedefleyen adımlarını kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Hunt, konuşmasında hükümetin maksatlarını “Önceliklerimiz, öncelikleriniz” başlığı altında, “enflasyonu yarı yarıya indirmek, ekonomiyi büyütmek, borcu azaltmak, (sağlık hizmetlerinde) bekleme müddetlerini kısaltmak ve yasa dışı göçü durdurmak” olarak sıraladı.

Ülkenin kronikleşen iş gücü krizine değinen Bakan Hunt, hali hazırda etkin çalışan iş gücünün salgın öncesindeki düzeyin 300 bin altında olduğunu kaydetti.

Bakan Hunt toplam yetişkin iş gücünün farklı sebeplerle yaklaşık beşte birinin ekonomik çalışma hayatı içerisinde etkin olarak yer almadığını belirtti.

Ülkede öğrenciler hariç ekonomik olarak etkin olmayan nüfusun yaklaşık 6,6 milyon düzeyinde olduğunu belirten Bakan Hunt, “Bu inanılmaz ve şok edici düzeyde yetenek ve potansiyel israfıdır.” sözünü kullandı.

Bakan Hunt, iş gücü piyasasında etkin formda yer almayan bu nüfusun yine piyasaya dahil edilmesi hedefiyle ıslahat ve eğitim programlarının uygulanmasının planladığını belirtti.

Enflasyonu yarı yarıya düşürme hedefi

Bakan Hunt, hükümetin enflasyonu bu yıl içerisinde yarı yarıya düşürmeyi hedeflediğini belirterek, “En güzel vergi indirimi enflasyonun düşürülmesi olacaktır.” tabirini kullandı.

Ülkede hali hazırda elektrik gücümüzün yüzde 40’ını yenilenebilir güç kaynaklarından elde edildiğini belirten Bakan Hunt, “İngiltere yeşil güçte dünya başkanı olmak üzere durum almış durumda.” dedi.

Bakan Hunt konuşmasında, İngiltere’nin dijital teknoloji, toplumsal bilimler ve inovasyon alanlarında öncü global ölçekte öncü durumunda olduğunun altını altını çizerek, “Yaratıcı endüstrilerimiz ülkede 2 milyondan fazla bireye istihdam sağlıyor. İngiltere’yi ‘Yeni Silikon Vadisine’ dönüştürmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’nin dünyanın en büyük iki finans merkezinden birine konut sahipliği yaptığını hatırlatan Bakan Hunt, “Teknolojinin üstün gücü olma isteğimiz başarılabilir bir amaçtır. Büyümenin dört ana ayağı; işletmeler, eğitim, istihdam ve her bölgeye yansıyan büyümedir.” sözlerini kullandı.

Ülkede enflasyon 41 yılın en yüksek düzeylerine yakın seyrediyor

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) bilgilerine nazaran, ülkede Aralık 2022’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 10,5 artış kaydetmişti.

Ülkede enflasyon geçen yılın ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek düzeyini görmesinin akabinde, kasım ayı prestijiyle sürat keserek yüzde 10,7’ye gerilemişti.

İngiltere’de besin fiyatları ise geçen yılın aralık ayında yıllık bazda yüzde 16,8 artmıştı. Kelam konusu oran, 1977 yılının eylül ayından bu yana en sert artış olarak kayda geçmişti.

YORUMLAR YAZ