• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1277
  % 0,27
 • € EURO
  33,8386
  % 0,60
 • £ POUND
  39,5682
  % 0,49
 • ¥ YUAN
  4,3253
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3381
  % 1,38
 • BITCOIN/TL
  1586779,326
  % -0,23
 • BIST 100
  9.361,11
  % -0,14

İnsansız kişmiri ara bulucu Barkan düşüncesince ihracat hedefi

Uşak

Uşak Üniversitesi’nde öğrencilerle borda bordaya araya mevrut HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ali Mantar, AA muhabirine, HAVELSAN’ın yürüttüğü projelerle ilişik açıklamalarda bulundu.

HAVELSAN’ın kumanda arama sistemleriyle gemilerin ve öbür platformların harp idare sistemleri dair dünyada mahdut firmalar ortada bulunduğunu tamlayan Mantar, bilhassa gemilerin kumanda arama sistemleri dair ağır icraat yürüttüklerini aktardı.

Mantar, milli gemilerin kumanda arama ve harp idare sistemlerinin HAVELSAN çeşidinden yapıldığını, bu bölgede iklim dışına da açıldıklarını dile getirerek, “Yurt haricinde da Azerbaycan, Ukrayna ve Pakistan ile sözleşmeler imzaladık. Malezya ile görüşmelerimiz bitmeme ediyor. Endonezya’da 4-5 adet barışma yaptık, biraz barışma hâlâ geliyor. Katar’la anlaşmaları yaptık, oraya da vermeye çalışıyoruz. Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidiyoruz. Bunların bütünü kükremek platformlarında harp idare sistemi ve kumanda arama sistemleri konusunda.” dedi.

“3-4 yıla kalmaz milli tahtelbahir mümkün sanarak düşünüyorum”

Denizaltıların modernizasyonu dair da ASELSAN, BİLGEM, STM ile baş başa ehemmiyetli başarılara imza attıklarını kaydeden Mantar, kullanımda bulunan denizaltıların harp idare ve kumanda arama sistemlerini değiştirdiklerini, sensörlerini ve elektronik aksamlarını yenilediklerini anlatım etti.

Mantar, Türkiye’nin bundan sonradan zat denizaltısını nesir edebilecek yetkinliğe ulaştığına dikkati çekerek bu mevzuda çabucak aralık katedileceğini söyledi.

HAVELSAN’ın, Barkan ile insansız kişmiri aracında da yetkinliğini tanıt ettiğini tamlayan Mantar, laflarını şu halde sürdürdü:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’ne biraz adet Barkan verdik. Yurt haricinde Malezya, Endonezya, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Pakistan, Ukrayna ve Azerbaycan’da Barkan’ın satışı dair girişimlerimiz bitmeme ediyor. Barkan, 5-6 ay geçmiş sahaya çıktı, demin Türkiye’de kullanılmaya başlandı, iklim dışına da satışı düşüncesince görüşmelerimiz bitmeme ediyor.”

“Türkiye’nin önemlice bilgisi Türkiye’de kalıyor”

Mantar, HAVELSAN’ın pus izi tanışıklık sistemlerinde de ehemmiyetli borda bordaya eylem kaydettiğine değinerek, kalifiye pus izi tanışıklık ürününün İçişleri Bakanlığı çeşidinden yayılmış yerine kullanıldığını bildirdi.

Nitelikli pus izi tanışıklık ürünü yetiştirmek düşüncesince harcanan paranın 2-3 katının eskiden ithal ürünlere lisans bedeli yerine ödendiğine dikkati çekici Mantar, “En önemlisi de Türkiye’nin önemlice bilgisi Türkiye’de kalıyor. İçişleri Bakanlığının elinde kalıyor.” dedi.

“Türkiye’nin pazarı bizlere yetmiyor”

Mantar, Türkiye’de AR-GE altyapısının ağır borda bordaya halde geliştiğini, talih kanalıyla meydana getirilen planların indinde hususi firmaların de bundan sonradan emekleme, volta evresini tamamladığını, koşuk evresine geldiklerini kaydederek, şu halde bitmeme etti:

“Bizim bundan sonradan AR-GE, know-how sıkıntımız yok, ağır borda bordaya aralık katettik. Biraz hâlâ ilerletmemiz müstelzim durum, bunların bundan sonradan ticarileşmesi, rakiplik etmesi ve iklim dışına pazarlanması. Şu anda bu denli şirket, bu denli AR-GE, bu denli mühendislik emek harcaması Türkiye’ye çok geliyor. Türkiye’nin pazarı bizlere yetmiyor. Onun düşüncesince ilkin vakıf şirketleri HAVELSAN, ASELSAN, TUSAŞ edinmek az daha öbür bütün firmalar ihracat gerçekleştirmek düşüncesince ellerinden geleni yapıyorlar. dışsatım dair önümüzdeki engeller kaldırıldığı devir Türkiye’deki sanayi, Türkiye’deki uygulayım bilimi hâlâ ağır borda bordaya aralık kaydeder sanarak düşünüyorum.”

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ