• YARIM ALTIN
  6.909,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1203
  % 0,26
 • € EURO
  33,8106
  % 0,54
 • £ POUND
  39,5660
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3243
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3374
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  1589119,578
  % -0,08
 • BIST 100
  9.371,80
  % -0,03

İnternetten Alışveriş Yapanlar Dikkat!

İnternetten Alışveriş Yapanlar Dikkat!

Ticaret Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele doğrultusunda tedbirler almaya devam ediyor. Temassız ve internetten alışveriş sisteminin arttırılması üzerine mağduriyet yaşanmaması adına uyardı.

İçişleri Bakanlığı’nın belirli yaş gruplarına ve haftasonları tüm vatandaşlara uyguladığı sokağa çıkma yasağı kapsamında AVM’lerde kapatılmıştı. Alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlar telefonları üzerinden veya internet üzerinden online alışverişe yüklenmeye başladı.

Online alışverişin artması üzerine tüketicileri dolandırmak üzere e-ticaret sitelerinin sahteleri yapılmaya başlandı. Sahte sitelerden sipariş veren vatandaşlarına bazen ürünleri gönderilmezken, bazı durumlarda da düşük maliyetli ürünler veya farklı ürünler gönderildiğini duyurdu.

İnternetten Alışveriş İçin Güvenli Ödeme

Ticaret Bakanlığı tüketicilerin mesafeli ödeme yöntemi ile internetten yaptıkları alışverişlerde mağduriyet yaşamamaları için şu açıklamayı yayınladı;

“Satıcı veya sağlayıcı hakkında adres, sabit telefon, vergi numarası, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ve Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi kaydı, güven damgası bilgileri ile hakkında şikayet ve şikayetlerin çözümüne ilişkin müşteri şikayet planı olup olmadığına ilişkin ön inceleme yapılmalı. Satın alınacak mal veya hizmetin diğer satıcı veya sağlayıcılardaki fiyatı ile aynı ihtiyacı karşılayan alternatiflerinin fiyatına ilişkin karşılaştırılma yapılması, özellikle sosyal medya aracılığı ile yapılan yönlendirmelerde internet sitesi adres çubuğunun ‘https://’ uzantısı ile başlaması, ödeme yapılmadan önce 6502 sayılı kanun kapsamında tüketicilere iletilmesi gereken ön bilgilendirme formları, alınacak mal veya hizmetin niteliği, bedeli, satıcı veya sağlayıcı unvanı ve benzeri hususlar başta olmak üzere kontrol edilmesi büyük önem arz ediyor.”

Mesafeli ödeme ile sipariş edilen ürünlere ilişkin yapılan açıklamada yasal süreçte aksi belirtilmediği sürece 30 günde teslim edilmesi gerektiğinin teyitinin yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Tüketici aldığı mal ve hizmet üzerine cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkında herhangi bir sebep belirtmek zorunluluğunda olmayan tüketiciler, 14 gün içerisinde bu haklarını kullanabilirler.

Online ödemelerde 3D Security ( 3 Boyutlu Güvenlik ) sisteminin kullanılması gerektiğinin üzerinde duruldu. Alışveriş sitelerinde 3D Security ödeme yapılmaması halinde ilgili sitelere güvenirlik araştırması yapılması gerekmektedir. “3 Boyutlu Güvenlik (3D Security) veya sanal kartla ödeme imkanlarının sunulması ve tüketicilerimizce bu tür ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususlarına dikkat edilmesi, mesafeli sözleşme ile online olarak mal veya hizmet alan tüketicilerimizin mağdur olmamaları bakımından son derece önemlidir.” açıklamaları yapıldı.

YORUMLAR YAZ