• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1941796,408
  % -0,58
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İSO Lideri: “Bankaların faiz prosedürleri bölümde önemli rahatsızlık yaratıyor”

İSO Lideri: “Bankaların faiz prosedürleri bölümde önemli rahatsızlık yaratıyor”

Investing.com – İstanbul Sanayi Odası (İSO), bugün aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Bu ayki toplantının gündeminde güçlü iktisatta nitelikli, sürdürülebilir ve ulaşılabilir finansmanın ehemmiyeti vardı.

Toplantıda konuşan Lider Erdal Bahçıvan, kredi prosedürlerinin gerçek kesimi adeta yıldırma noktasına getirdiğini, kredinin bir türlü etkin hale gelemediğini vurguladı.

Ekonomik büyümenin sürdürülebilir ve verimli olmasının değerine dikkat çeken Lider Bahçıvan, Türkiye iktisadının kredi arzının arttığı şartlarda hızlanan, kredi akışı yavaşladığında duran bir yapı olmaktan çıkması gerektiğini söz etti. Atılacak adımlar olarak birleşme ve satın almaları özendirici siyasetler ve finansmanda araç çeşitliliğini artırmak gerektiğini söyledi.

Sanayicinin artan maliyetleri, işletme sermayesi muhtaçlığı ve yatırım isteği nedeniyle kredi talebi büyürken bunun karşısında kimi bankaların kredilerde daha tutucu davrandığını belirten Lider Bahçıvan’ın değerli açıklamaları oldu.

“Türkiye, bankacılık kesimi kredi mevduat oranında çok geride”

Bankaların faizleri örtülü olarak artırdığını belirten Lider Bahçıvan, “Komisyon ismi altında uygulanan endirekt faizlere dikkat çekmek istiyorum. Tabela faizlerinin komite ismi altındaki uygulamalarla artırılması gerçek kesimde önemli rahatsızlık yaratıyor.” dedi.

Başkan Bahçıvan, konuşmasında liralaşma ve kredilerin gayesine uygun kullanılması kapsamında nitekim döviz muhtaçlığı olan ve kredibilitesi yüksek firmaların mağdur edilmemesi, kurunun yanında yaşın yanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Yazar: Deniz Engin

YORUMLAR YAZ