• YARIM ALTIN
  6.913,00
  % 0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1213
  % 0,25
 • € EURO
  33,7728
  % 0,41
 • £ POUND
  39,4681
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,3230
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3360
  % 0,72
 • BITCOIN/TL
  1586786,475
  % -0,30
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kadınlar Dikkat! Sosyal Yardım Ödeme Miktarları Arttı

Kadınlar Dikkat! Sosyal Yardım Ödeme Miktarları Arttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son yaptığı açıklamada ” Sosyal yardım hizmetlerinde kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik.” ifadelerini kullandı.

Korona virüs salgını nedeniyle sosyal yardımlar da da artışlar görülmeye başlanıldı. Sosyal yardımların artışları ve yeni geliştirilen yardımlar ile alakalı sürekli açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni açıklamalar ile gündeme geldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım alan hak sahiplerinin %61’lik dilimini kadınların oluşturduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Selçuk’un görüşmeleri üzerine artışların gerçekleştiğini ifade ederken şu sözleri sarfetti;

“Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; Şartlı Doğum Yardımını 100 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı kapsamında ödenen miktarı da 325 TL’ye çıkardık” ifadeleri yer aldı.

2003 yılında çıkartılan kanunlarla birlikte çocuk ve kadınlar için yardım paketleri hazırlanıyordu.

Sağlık Yardım Programları (Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Gebelik Yardımı, Şartlı Doğum Yardımı ve Şartlı Lohusalık Yardım Programları ) ile, 2012 yılından bu yana da eşi vefat eden kadınlara yönelikte EVEK uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Selçuk, 2019 yılı içerisinde sağlık destek ve yardım programları kapsamında 1.3 milyon kişiye toplam 433 milyon TL yardım verildi. EVEK programı kapsamında ise 165 bin kadına 377 milyon TL yardım yapıldığının altını çizdi.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte sosyal koruma hizmetlerinin tamamının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na bağlandığını söyleyen Bakan Selçuk; “Bu süreçte zamanın ruhunu yakalayan, değişimi yönetebilen, sosyal riskleri önleyici politikalar geliştiriyor ve uyguluyoruz.” dedi.

Gelen soruları yanıtlayan Selçuk sözlerine şunlarıda ekledi; “Bakanlığımıza verilen görevin bir gereği olarak, hak temelli hizmet anlayışı ile toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal dışlanmadan koruyor ve mağduriyetlerini gideriyoruz. Sunduğumuz hizmet ve yardımların toplumun tüm kesimlerine yayılmasında, artan bütçe kaynaklarımızın rolü büyüktür.” dedi.

Son yapılan düzenlemelerle birlikte Şartlı Gebelik Yardımı, Şartlı Lohusalık Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı ödemelerinde %29 artış yapıldığı kayıt edildi.

YORUMLAR YAZ