• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592394,558
  % 1,60
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde insan yaşamı ile ilgili her saniye yeni değişimler olmaktadır. Bu değişimlerden en çok ekonomi ile ilgili olanı ise yaklaşık 400 yıl önce hayatımıza giren bankalardır. Bankalar o zaman kısıtlı şekilde kredi imkanı tanısa da artık günümüzde daha geniş kitlelere hitap etmek için daha fazla kişiye kredi vermektedir. Önceki zamanlarda kredi imkanı denizcilik faaliyeti ile ilgilenenlere sunulurdu. Fakat şimdi bankaya kredi için başvuran çoğu kişi kredi alabilmektedir. Tabi ki bankalar burada kredi verirken bazı şartların yerine gelmesini isterler. Eğer düzenli bir geliriniz var ise, kredi notunuz yeterli düzeyde ise yapmış olduğunuz kredi başvuruları genellikle onaylanır. Kredi çeşitleri oldukça fazladır. Çünkü hepsine ayrı ayrı durumlar için başvurulur.

Kısa Vadeli Krediler

Vade süresi kısa vadeli kredilerde bir yıldan kısadır. Yani alacağınız kredinin geri ödemesini buna göre planlayıp ödemeyi bir yıl içerisinde tamamlamalısınız.

Orta Vadeli Krediler

Bu kredi türünde vadeler bazen bankalar arasında farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak vade süresi bir yıl ile beş yıl arasındadır.

Uzun Vadeli Krediler

Vade süresi beş yıldan uzun olan kredilere uzun vadeli kredi denmektedir.

Gayrinakdi Krediler

Bu kredi türünde kredi para yerine geçebilecek olan teminat araçları ile verilir. Genellikle ticari müşteriler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Nakdi Krediler

Bankaların en çok başvurulan kredi türlerindendir. Nakit ihtiyacı olanlar en çok nakdi kredi türlerine başvururlar. Eğer olumlu sonuç alınırsa parayı direk adından da anlaşılacağı gibi nakit bir şekilde alırsınız.

Yatırım-Destek Kredileri

Yatırım, proje ve girişimcileri desteklemek için bankalar tarafından verilen kredi türüdür.

Tüketici Kredileri

Genellikle bireysel müşterilere verilen bir kredi türüdür. Ortaya çıkan ihtiyaçlar sonucunda bu ihtiyaçların giderilmesi için bankaların verdiği kredi türleri tüketici kredileri içerisinde yer almaktadır.

Teminat Gösterilen Krediler

Bu kredi türünü kullanmak isteyen müşteriler başvurdukları krediye karşılık taşınır taşınmaz bir mal göstermek zorundadır. Banka bunu çeşitli sebeplerden dolayı isteyebilir. Önceki işlemlerinizden dolayı güvenilmez bir müşteri olabilirsiniz ya da konut kredisi gibi bir krediye başvurmuş olabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ