• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2076460,747
  % -5,19
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı bekleyen provizyon, kredi kartı ile alışveriş yaptıktan sonra çoğunlukla internet bankacılığı ya da mobil uygulamada kart hareketlerinde görünen ibaredir. Fark etmeksizin bir post cihazından yaptığınız işlemlerde ya da internetten yapmış olduğunuz işlemlerden bir süre sonra, hesap hareketlerinizi gözden geçirdiğinizde “Bekleyen Provizyon” uyarısını görmeniz gayet doğaldır. Kredi kartı kullanan kişilerin çoğu zaman kafa karıştırıcı olan bu uyarı ile karşı karşıya geldiklerinde bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek “provizyondaki işlemler ne demek” gibi sorular sorabiliyor. Bankalar, siz herhangi bir işlem gerçekleştirdikten sonra bu işlemi denetliyor demek bu sorunun cevabı olacaktır. Bu denetleme süreci tamamlanana kadar yaptığınız bütün işlemler “provizyon işlemler” olarak adlandırılır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon, ön onay anlamına gelir. Bankalar, kredi kartı ile yapılan harcamalardan sonrasında pek çok aşamada bu işlemi onaydan geçirir. Daha çok kredi kartını doğrulamak, çalıntı olup olmadığını anlamak ve benzeri gibi bazı güvenlik gerekçeleri ile yaptığımız işlemler bekleyen provizyon statüsüne alınıyor. Kart numarası, harcamanın gerçekleştiği pos cihazı ya da iş yeri bilgileri gibi pek çok kriter onaydan geçiriliyor.

Kredi kartınızda herhangi ciddi bir sorun yok ise, bu konuya hiçbir şekilde takılmanıza gerek yoktur. Zaten provizyon işlemler öyle çok da uzun süren işlemler değildir. Kredi kartının çalıntı olup olmadığını soruşturması da öyle çok uzun bir işlem olmadığı için, kısa süre içinde yapılan harcamanın hesap hareketlerine yansıyacağını söylemek de mümkündür.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Kadar Sürer?

Bu işlemlerin onay sürecini tamamlaması yaklaşık olarak 1 günü bulur. Yani buradan kartta bekleyen provizyon işleminin 1 gün sürdüğünü söylemek mümkün olacaktır. Bunun için de kolay ve pratik bir şekilde mobil uygulama ya da internet bankacılığı kullanarak provizyon bekleyen bir işleminiz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Provizyon süresi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer ki yapmış olduğunuz herhangi bir işlemde şüpheli bir durum var ise, bunu da bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek iptal edebilirsiniz. Ayrıca harcamanın yapıldığı post cihazı, sizin kredi kartınızın ait olduğu bankadan farklıysa provizyonda bekleme süresi bu kez de yaklaşık olarak iki güne kadar çıkabilir.

YORUMLAR YAZ