• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2194566,220
  % -2,26
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Kripto borsaları, Türkiye’de zelzele bölgesine yardım etmenin yollarını arıyor

Kripto borsaları, Türkiye’de zelzele bölgesine yardım etmenin yollarını arıyor

Investing.com – Ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketi, herkesi yasa boğdu. Tüm Türkiye, zelzele bölgesinde sıkıntı durumda olan vatandaşlara yardım etmek için kenetlenmiş durumda. Türkiye’de 7 günlük ulusal yas edilirken yurt dışından da birçok ülke lideri taziyelerini iletti.

Kripto para kesiminden de dayanak bildirileri gelmeye devam ediyor. Birtakım kripto borsaları maddi dayanakta bulunacaklarını beyan ederken kimileri ise yardım paketi hazırlamaya başladıklarını yahut yardım etmenin yollarını aradıklarını aktardı.

Bu kripto borsaları ortasında dayanakta bulunacaklarını beyan eden birinci borsalar Bitfinex, Bybit ve BitMEX, Gate.io ve Bitget oldu. Bu borsalar, Türkiye’deki zelzele felaketinin yaralarını sarmaya yardımcı olmak ismine takviye paketi kelamı verdi.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ten de bir açıklama gelirken kripto borsasının CEO’su Chanpeng Zhao, sarsıntıdan etkilenen insanlara yardım etmenin yolunu araştırdıklarını aktardı.

Bu borsalar ortasında BitMEX, birinci adımı atan şirketlerden biri olarak bu haftaki alım-satım yarışından elde edilecek gelirin Kızılay’a bağışlanacağı kelamını verdi.

Devlet takviyeli dijital cüzdan çağrısı

Twitter üzerinden birçok kullanıcı, milletlerarası yardımların daha süratli bir biçimde alınması için devlet takviyeli bir dijital cüzdan oluşturması talebinde bulundu.

Daha evvel bir örneğini Ukrayna’da gördüğümüz dijital cüzdan uygulaması sayesinde dünya çapında ülkeye yardım etmek binlerce kişi, bu yolla Ukrayna’ya yardımlarını süratle iletti ve yapılan açıklamada 60 milyon doların üzerinde kripto para bağışı alındığı iletildi.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ