• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2079060,255
  % -5,02
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Kripto para sanayisinde bugün dikkat çeken 5 gelişme

Kripto para sanayisinde bugün dikkat çeken 5 gelişme

Investing.com – Bugün kripto para sanayisine yansıyanlar ortasında öne çıkan 5 gelişmeyi özetledik.

Zarar eden Bitcoin yatırımcıları 9 ayın en düşük düzeyine geriledi

Blockhain tahlil şirketi CryptoQuant, ziyanda olan Bitcoin hesaplarının, son 9 ayın en düşük düzeyine gerilediğine işaret etti.

CryptoQuant tarafından yapılan ölçüme nazaran şu an ziyan bölgesinde bulunan BTC hesapları, %32 düzeyine gerildi. Bu ölçüm, kripto paraların en son hareket ettiği fiyat düzeyiyle spot fiyat ortasındaki farka nazaran yapılıyor. 

Buna karşılık misal bir tahlilde IntoTheBlock, kripto para sahiplerinin %61’inin şu an kârda olduğunu hesapladı. Bu tahlillere nazaran geri kalan ortalama %7’lik kısım ise başabaş noktasında bulunuyor.

Arizona, Bitcoin’i yasal para ünitesi olarak kabul etme yolunda ilerliyor 

Arizona Eyalet Senatörü Wendy Rogers, Bitcoin’in yasal para ünitesi olarak tanınması için bie yasa tasarısını gündeme getirdi.

Wendy Rogers, Goldman Sachs’ın BTC’nin dünyadaki en uygun performans gösteren varlık olduğuna değinirken kripto para yasa tasarısı için çalışmalara başladığını söyledi.

Kripto paralarla ilgili önerilen yasa tasarılarından biri, BTC’nin Arizona’da yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesini içeriyor. Yasa, eyalet senatosunda kabul edilirse BTC, Arizona’da dolar ile birebir statüde olacak. Emsal bir yasa 2022 yılında da sunulmuş ancak kabul edilmemişti. 

Cardano ağındaki merkezsiz borsalar Djed için hazır

Cardano Blockchain ağındaki merkezsiz borsalar MinSwap ve MuesliSwap, haftaya piyasaya sürülmesi beklenen algoritmik sabit kripto para Djed’i ve yönetişim tokeni Shen’i destekleyeceklerini açıkladı. İki kripto varlık, bu borsalarda likidite havuzlarının bir modülü olarak satışa sunulacak.

Cardano’nun en büyük merkezsiz borsası olan MinSwap, kilitlenmiş 30 milyon doların üzerinde likitidesiyle Djed için kıymetli bir kazanım olarak kabul ediliyor. Bunun yanında  MuesliSwap, ortalama 6,5 milyon doların üzerinde bir kilitli varlığıyla Djed’in ticaretini destekleyecek.

BONE, büyük Ethereum yatırımcıları ortasında en çok süreç gören altcoin oldu

Shiba Inu ekosisteminin kripto varlığı Bone ShibaSwap (BONE), dünden bu yana en büyük 5000 ETH balinası ortasında en çok süreç gören token oldu.

Ethereum yatırımcıları, yakında piyasaya sürülecek olan  Shibarium’a hazırlık olarak BONE talebini artırmaya devam ediyor.

Daha evvel yapılan açıklamalarda BONE’un Shibarium ağının komite fiyatları için kullanılacağı tek altcoin olacağının ilan edilmesiyle SHIB’den daha düzgün performans göstermeye başladı.

Shibarium, şu ana kadar kripto donanım cüzdanı Ledger ve harici kripto cüzdanı Atomic Wallet’ın takviyesini aldı. 

Polygon, günlük etkin adres artışında Ethereum’u geride bıraktı

Token Terminal’e tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Polygon, günlük etkin kullanıcı sayısıyla Ethereum ağını geride bıraktı. Bilgilere nazaran BNB Chain, ortalama 800 bin kullanıcıyla günlük etkin kullanıcılar bazında birinci sırada yer alıyor. 

Polygon ise bu hafta 340 bin etkin kullanıcıyla ikinci sıraya yerleşti. Ethereum ağındaki kullanıcı sayısı ise 320 bin civarında raporlandı. Polygonscan ise günlük faal adreslerindeki artışın 400 bine yaklaştığını bildirdi.

Polygon ağındaki günlük etkin kullanıcı sayısındaki artış platformun mahallî varlığı MATIC’in de yükselişe neden oldu. MATIC, son 24 saatte %10’u aşan paha artışı gördü. 

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ