• YARIM ALTIN
  4.031,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1186
  % 0,14
 • € EURO
  20,7281
  % 0,50
 • £ POUND
  23,6238
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  2,7813
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2487
  % -0,27
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto piyasasında günün kıymetli gelişmeleri

Kripto piyasasında günün kıymetli gelişmeleri

Investing.com – Kripto paralar, güne ABD tarafındaki gelişmelerle olumsuz başladı. Dün Biden idaresinin kripto yatırımcıları ve kripto para madencilerine yönelik vergileri artırma önerisi piyasalarda satışların hızlanmasını sağladı. Akabinde New York Başsavcılığının KuCoin borsasına dava açması günün başka kıymetli bir gelişmesiydi. Başsavcılığın dava iddianamesinde Ethereum’dan menkul değer olarak bahsetmesi, gelişmeyi daha kıymetli hale getirdi. 

Diğer yandan kripto para piyasaları da dahil olmak üzere bugün tüm piyasaların gözü ABD Tarım Dışı İstihdam verisindeydi. TSİ 16.30’da açıklanan data, Şubat ayında istihdamın 205 bin kişi artışı beklentisinin üzerinde 311 bin kişi olarak geldi. 

Verinin beklentilerin üzerinde açıklanmasıyla dolar endeksi tarafını aşağı çevirerek 104 düzeyine indi. Kripto para piyasaları ise bilgiye olumlu reaksiyon verdi. Bitcoin, öğlenden sonraki süreçlerde 19.500 dolar düzeyinden gelen alımlarla 20.300 dolara kadar yükseldi ve son saatte yine 20.000 doların üzerinde fiyatlanmaya başladı. 

Bugün manşetlerin gölgesinde kalan birtakım gelişmeleri ise aşağıdaki üzere özetledik.

Huobi Token kısa müddette %93 düştü, Justin Sun piyasa davranışına bağladı

Huobi borsasının lokal varlığı HT, dünkü satışın ortasında dakikalar için %90’ı aşan paha kaybı gördü. Bu sert düşüşün akabinde birebir süratte geri dönen kripto para, bugün ortalama %15 düşüşle en çok bedel kaybeden kripto para olmaya devam ediyor.

Huobi borsasının baş danışmanı Justin Sun ise bu düşüşü piyasa davranışı olarak yorumlandı. Huobi token, dün akşam saatlerinde 4,7 dolar düzeylerinden süratli formda 0,4 dolara kadar geriledi. 

Şu an ise kripto paranın 4 dolar düzeyine geri döndüğü görüldü. Bu çöküşle birlikte HT’ye bağlı olan vadeli süreçlerinde tasfiye edildiği görüldü. Justin Sun, bu dalgalanmadan ziyan eden yatırımcıların kayıplarını telafi edeceği taahhütünde bulundu.

Binance, Rusların şahıslar ortası (P2P) sistemden euro ve dolar almasını yasakladı

Binance, AB tarafından belirlenen yeni yaptırım kurallarına sadık kalarak Ruslarn P2P hizmeti aracılığıyla başka yatırımcılarla direkt dolar ve euro ticareti yapmasını engelledi. 

Rus haber kuruluşu RBC tarafından servis edilen habere nazaran kısıtlama Rusya’da ikamet eden herkese uygulandı. P2P hizmeti, platformda Binance’in aracılık yapmadığı iki yatırımcının birbirleriyle direkt alım satım ticareti yaptıkları bir sistem olarak tanımlanıyor.

Ark Invest, 2023 yılının en yüksek Coinbase payı alımını gerçekleştirdi

Kripto para piyasalarında son 24 saatte panik satışları artarken yatırım şirketi Ark Invest, kripto piyasalarına bağlı olarak hareket eden COIN payını toplamaya devam ediyor. 

Dün kripto para borsası Coinbase’in pay pahası, ortalama %8’lik bir düşüş yaşadı. Ark Invest ise sistemli olarak topladığı COIN hissesinde 2023 yılının en yüksek ölçülü alımını yaptı. 

Yapılan bildirimde şirketin ARK Innovation borsa yatırım fonu için yaklaşık 17,5 milyon dolarlık COIN payı aldığı görüldü. Bunun yanında şirket, ARK Next Generation Internet ETF’si için 3 milyon dolarlık COIN payı aldı.

Ark Invest, borsada süreç gören kripto şirketlerine sistemli olarak yaptığı yatırımlarla öne çıkarken Coinbase payı yanında vakit zaman toplu halde Robinhood pay alımları da gerçekleştiriyor.

Mt. Gox Fonu erken ödemeyi kabul etmeyerek varlıkları tutmayı tercih etti

Mt. Gox Yatırım Fonunun tahsil edilebilir varlıkların %90’ını alacağı iddia ediliyor. Fona ödenecek ölçünün ise %70’inin Bitcoin formda yapılacağı varsayım ediliyor.

2014 yılında iflas eden Bitcoin borsası Mt. Gox’ın alacaklılarına yapılacak ödeme kademesinde sona gelindi. Birçok sefer ertelenen ödemelerin Nisan ayı prestijiyle şekillenmesi bekleniyor. 2019 yılında yapılan son bildirime nazaran Mt. Gox kayyumunun 141.686 BTC’yi tuttuğu biliniyor. 

Mt. Gox efsanesi, yıllar boyunca ödenecek varlıkların piyasada toplu halde satılacağına dair kaygı konusu olarak gündem geldiği vakitlerde BTC fiyatını olumsuz etkiledi. Son gelişmelere nazaran borsanın en büyük alacaklısı olan Mt. Gox Fonunun varlıkları tutma niyetinde olduğunun anlaşılması kaygıları azaltan bir gelişme olarak ortaya çıktı.

Blockchain.com varlık idaresi departmanını kapatıyor

Blockchain.com, geçen yıl Nisan ayında kurduğu varlık idaresi kolunu tasfiye etme kararı aldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Blockchain.com Varlık İdaresinin, makroekonomik şartların süratli formda kötüleşmeden evvel, Nisan 2022’de başlatıldığı bildirilirken Kripto piyasalarında olumsuz şartların devam etmesine bağlı olarak kurumsal eserlerini işletmeye orta verdiklerini bildirdi. Blockchain.com, bu yılın başlarında çalışanlarının %28’ini işten çıkararak maliyetlerini düşürme kararı aldı. Böylelikle şirket, piyasadaki olumsuz şartları karşılamak ismine küçülmeye giden öbür kripto şirketlerine katıldı.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ