• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1589904,108
  % 1,18
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kripto sanayisinde bugün gündeme yansıyan 5 gelişme 

Kripto sanayisinde bugün gündeme yansıyan 5 gelişme 

Investing.com – Kripto para piyasası gündemine yansıyan 5 gelişmeyi aşağıdaki üzere özetledik

FBI, 100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge saldırısının ardında Kuzey Koreli hackerların olduğunu söyledi

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI), bu hafta yaptığı açıklamada Haziran 2022’de gerçekleşen Harmony Horizon Bridge saldırısını Kuzey Koreli hacker’ların gerçekleştirdiğini doğruladı. Akında 100 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. 

FBI, saldırıyı Lazarus kümesi ve finansal siber akınlarda uzmanlaşmış Kuzey Kore devleti takviyeli bir kümesi olan APT38 tarafından gerçekleştirildiğini tespit ettiğini söyledi.

Ledger, Shibarium’u destekleyeceğini duyurdu

Shiba topluluğu, Shibarium için önde gelen donanım cüzdanı sağlayıcısı Ledger’ın beklenen takviyesini memnuniyetle karşıladı.

Shibarium için yeşil ışık yakan Ledger, kullanıcılarının güncellemeleri dikkatle yapmasını talep ederken Shibarium takviyesinin aslında planlandığını açıkladı. 

Shibarium, Shiba Inu ekosistemi için geliştirilen bir Katman 2 tahlili olarak yakında piyasaya çıkacak. Bu projeyle Shiba ekosistemindeki süreç hızınının artırılması ve maliyetlerin düşürerek ölçeklenebilirlik sağlanması amaçlanıyor.  Shiba ekosistemi için bir dönüm noktası olarak görülen Shibarium ile birebir vakitte ekosistemin kripto varlıkları SHIB ve BONE’nin kullanım alanlarını genişleyeceği düşünülürken bu durumun fiyat üzerinde olumlu olması bekleniyor. 

LINK geliştiricileri rezerv ispatı sunması toplumsal etkileşimi artırdı

Santiment dün, Chainlink’in rezerv ispatını paylaşmasından sonra LINK ile ilgili toplumsal hacimde değerli bir artış olduğuna dikkat çekti. Bu tesirin önümüzdeki günlerde LINK fiyatına olumlu yansıyabileceği tarafında yorum yapıldı.

LINK, ay başında Mayıs 2022 periyodundan bu yana taban bölge olarak görülen 5,5 dolar düzeyinden yükseliş görerek 7 dolar bandına adım attı. Bu ay %25 kıymetlenen kripto para, yaklaşık 8 aylık bir vakit diliminde 5,5 – 8,7 dolarlık geniş aralıkta dalgalanıyor.

Cardano ağındaki sabit kripto para Djed’e Singapur’dan takviye geldi

Singapur’un en büyük kripto borsalarından Bitrue, COTI tarafından Cardano ağında geliştirilen algoritmik sabit kripto para Djed’i listelediğini duyurdu. Borsa birebir vakitte ekosistemin başka bir kripto varlığı olan SHEN’i de listeleme kararı aldı.

Borsa, bu atağıyla 2018’den bu yana süren Cardano takviyesini genişletmeye devam ediyor. Lakin şimdi Djed ve SHEN varlıkları için test çalışmaları devam ederken resmi lansmanları gerçekleşmedi. Bu yüzden şimdi bu varlıkların Bitrue’da ticareti başlamadı. Bunun yanında borsanın bu kararı, varlıkların yakın vakitte piyasaya sürüleceğine dair kıymetli bir işaret olarak yorumlandı.

Nexo’nun kurucu ortağı, Bulgaristan’a karşı 1 milyar dolarlık tazminat davasına hazırlandıklarını söyledi

Kripto kredi şirketi Nexo‘nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, şirkete yönelik atakları nedeniyle Bulgar hükümetine karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açmayı düşündüklerini söyledi.

Ocak ayı başında, Nexo’nun Bulgaristan’ın başşehri Sofya’daki ofisleri, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı kuşkusuyla mahallî polis tarafından basıldı. Nexo, ayrıyeten lisanssız bankacılık faaliyetleriyle ilgili cürümlerle da itham edildi.

Nexo’nun CEO’su Antony Trenchev, tüm suçlamaları reddederken hareketin, şirketin prestijini zedelediğini ve Nexo’nun ABD’de halka açılma planını durdurmasına neden olduğunu söyledi. 

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ