• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1586701,433
  % 0,16
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Kritik hafta: Sahne sırası Merkez Bankaları ve teknoloji devlerinin

Kritik hafta: Sahne sırası Merkez Bankaları ve teknoloji devlerinin

Küresel mali piyasalar, haftanın ikinci yarısına sıkışan ABD, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları faiz kararları ve teknoloji şirketlerinin finansalları öncesinde dün kâr satışlarına sahne oldu. Avrupa’nın en büyük şirketlerini takip eden Stoxx endeksi günü %0,4 oranında düşüşle tamamlarken, ABD’de önde gelen borsalarda düşüş biraz daha sert oldu: S&P500 endeksi %1,3 gerilerken, risk iştahının göstergesi pozisyonunda Nasdaq endeksinde düşüş %1,9 olarak gerçekleşti. Nasdaq’da sert düşüşün bir öteki nedeni ise, Biden idaresinin aldığı karar oldu. Habere nazaran, ABD şirketlerinin birçok eseri Çinli Huawei’ye ihraç etmesi için lisansları onaylamayı durdurması, ABD borsasındaki Çinli şirketleri etkiledi!

Temkinli havaya paralel, değerli madenler, kripto paralar ve para üniteleri cephesinde de dolar bir ölçü üstünlük sağlasa da, kayda paha bir değişim görülmedi. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı teknik mânâda ön plana çıkardığımız aşağı taraflı beklentimize paralel dün %2 düşerek 85 dolar düzeyinin de altına geriledi. Temel olarak bakılırsa, Reuters haberine nazaran, OPEC cephesinden gelen üretim değişikliği yapılmayacağı yönünde haber petrol üzerinde baskı kurdu. Ne demişler haber arttan gelir 🙂 Tahminen tekrar olacak fakat üstte 89 dolar düzeyi üzerinde haftalık bir kapanış görmeden aşağı istikametli beklentimizi koruyacağız.

Türkiye cephesinde ise meşhur üçlü dün de tıpkı durumlarını korudu. Kur ve tahvil faizleri yatay hareket etmeyi devam ederken, pay senetlerinde (volatilite) satıcılı seyir düne de taşındı. BİST100 endeksi günü %1,8 düşüşle tamamlarken, bankacılık endeksi yerinde saydı. Dün sakin gündemin ortasında Türk-İş verisi göze çarptı. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması fiyatı, yani açlık sonu TL 8,864 ile minimum fiyatın (TL 8,506) üzerine çıktı. Besin harcaması ile giysi, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması zarurî öbür aylık harcamalarının toplam fiyatı yani yoksulluk hududu TL 28,874 olarak belirlendi.

Çarşamba günü 25 baz puan artırımla sahneye çıkacak FED akabinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) olağan toplantılarına yönelik faiz artırım beklentileri de (piyasa fiyatlaması sırası ile %85 ve %81) 50 baz puan. Her iki otoritenin, bundan sonraki süreçte nasıl bir reaksiyon vereceği de merakla bekliyor. Bilhassa, FED’in vites küçültmeye başlaması ve İngiltere’de ekonomik aktivitenin yavaşlama emareleri sergilemesine karşın çift hanede seyreden enflasyon karşısında BoE siyaset yapıcılarının ne yapacağını merakla takip edeceğiz. EURUSD paritesi bu sabah 1,0850 düzeyine geri çekildi. Üstte 1,0940 düzeyi aşılmadan EUR’da kısa vadede doruğun görüldüğünü düşünüyoruz.

Merkez bankalarının Çarşamba ve Perşembe günü ard arda sahneye çıkması takiben Perşembe günü Apple, Alphabet (Google), Amazon bilançolarını gerçek iktisadın durumu hakkında bilgi vermesi nedeniyle kıymetle takip edilecek. Haftanın son iş günü Türkiye cephesinde açıklanacak resmî enflasyon sayıları, dışarıda ise her ayın birinci Cuması olduğu üzere dünyanın en büyük iktisadının sıhhati açısından en emniyetli bilgiyi verdiğine inanılan ABD istihdam raporu merakla bekleniyor. ABD’de enflasyon soğumaya yüz tutarken, istihdam piyasasında gelişmeler piyasalara istikamet verecek.

Yeni gün başlangıcında, Pasifiğin öteki ucunda da havanın tatsız olduğunu görüyoruz. Çin’de açıklanan PMI bilgileri, pandemi denetimlerinin terk edilmesinin akabinde ülkenin yine büyümeye döndüğün gösterse de, merkez bankaları kararları ve bunun yanı sıra açıklanacak teknoloji devlerinin finansalları öncesinde Asya genelinde de hâkim renk kırmızı. Gösterge endeks Hong Kong borsası %1,2 gerilerken, ABD borsalarının vadeli süreçlerinde yatay bir seyir görüyoruz.

Bugün Ocak ayının son iş günü. Daha dün yılbaşı derken 1 ay daha bitmiş! Bilgi takvimi bugün epey ağır görünüyor: Türkiye’de dış ticaret bilgileri, Almanya ve Fransa’da TÜFE enflasyonu, Euro Bölgesinde büyüme ve ABD’de konut fiyatları ile tüketici itimadı takip edilecek.

iktisatbank.com

YORUMLAR YAZ