• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kurumsal yatırımcı, geçen haftaki krizde kripto fonlarında nasıl hareket etti?

Kurumsal yatırımcı, geçen haftaki krizde kripto fonlarında nasıl hareket etti?

Investing.com – Kripto paralara dayalı yatırım fonlarında geçen hafta prestijiyle rekor çıkışlar görüldü. 

Kripto para fonlarında çıkışların 5 haftadır devam ettiği görüldü. Geride bıraktığımız hafta yaşanan krizlerin tesiriyle kurumsal yatırımcılar, şirketlerin idaresi altındaki varlıkların %1’i meblağında satış yaparak rekor düzeyde haftalık çıkış kaydetti. Son duruma nazaran yönetilen toplam varlık ölçüsü, 2023 kazanımlarını silerek bu hafta %10 düşüş gördü. Bitcoin’e dayalı varlıklar ise fon çıkışlarında öne çıkan yatırım eserleri oldu. 

Coinshares tarafından paylaşılan datalara nazaran kripto varlık yatırım eserleri arka arda 5. haftada ekside hareket ederken geçen hafta toplamda 255 milyon dolarlık fon çıkışı kaydedildi.

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin eserleri, geçen hafta 244 milyon dolarlık fon çıkışıyla öne çıkan yatırım fonları oldu. Bitcoin düşüşüne odaklı fonlarda ise yılbaşından bu yana 50 milyon dolara yakın giriş görülse de bu hafta bu fonlarda 1,2 milyon dolarlık çıkış görüldü. 

Ethereum fonları ise geçen hafta Bitcoin’e nazaran çok daha düşük ölçüde 11 milyon dolarlık çıkış gördü. Böylelikle Ethereum’a dayalı fonlar, yılbaşı bedelinin altına geriledi. Solana, XRP ve Polygon üzere varlık fonları ise düşük ölçülü girişlere sahipti.

Bölgesel olarak bakıldığında en çok satış yapılan ülke, 229,7 milyon dolar ile Kanada oldu. Akabinde Almanya, 24 milyon dolarlık çıkışla ikinci sırada yer aldı. ABD kurumsal yatırımcıları ise krizin merkezinde olmalarına rağmen kripto para fonlarına düşük de olsa 10,7 milyon dolarlık yatırım yaptı. 

Kripto para piyasalarını derinden etkileyen bankacılık krizinin, rekor haftalık fon çıkışlarına nazaran kurumsal yatırımcıların risk iştahında da önemli biçimde azalmaya yol açtığı görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ