• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1587428,360
  % 0,27
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Litvanya’ya meydana getirilen Bayraktar TB2 bağışı, Türkiye-Litvanya ilişkilerine artı yansıyor

Litvanya’ya meydana getirilen Bayraktar TB2 bağışı, Türkiye-Litvanya ilişkilerine artı yansıyor
İstanbul

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı Serdar Kurt, Türkiye’nin, ister geri hizmet yakınlığı gerekse nitelikli ve makul pahalı ürünleriyle çabucak Litvanya’nın ehemmiyetli ticari partnerlerinden birisi durumuna geldiğini belirterek, “Geçen aylarda Baykar firmasının Litvanya’ya yapmış bulunduğu Bayraktar TB2 bağışının yaratmış bulunduğu fazlalık havanın düet ilişkilerimize yardımı da yadsınamaz.” dedi.

Serdar Kurt, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Litvanya ve Baltık ülkelerinin bugüne denli Türkiye’de aşırı ortak tomar özen çekmeyen ortak semt bulunduğunu fakat evren konjonktüründeki çabuk değişim, Türkiye’ye geri hizmet kendisine yakınlık, politik kendisine fazlalık ilişkilere ehil olunması ve AB mevzuatının yürürlükte bulunmasının bu tehlikesiz alanı çabucak şirketler açısından acemi ortak alışveriş yaptığını söyledi.

Rusya ila Ukrayna arasındaki gerginliğin, Türkiye’nin ihraç ürünlerinde nitelik ve paha mevzusundaki uygunluğunun bu bölgeden Türkiye’ye bulunan talebi ağırbaşlı açıdan arttırdığını vurgulayan Kurt, şunları kaydetti:

“Türkiye-Litvanya tecim hacmi; Kovid-19 salgınına karşın himmet kesmeden 2020 senesinde evvel 763 milyon dolara, güzeşte sene da 992 milyon dolar seviyesine geldi. Ocak-Eylül 2022’de ise 920 milyon dolarlık düet tecim hacmine ulaştık ki sene sonu beklentimiz 1,5 bilyon dolar seviyesinde. Her ne denli ihracatımız sonuç senelerde çoğalma gösterse de Türk markaları şimdi enerjik kendisine bu alana girmiş halde değil.

Tekstil, gıda, otomotiv taraf sanayi, traktör, demir-çelik sektöründeki kalburüstü markalarımızın Litvanya pazarında kişi birimlerini açması yahut makul mevhibe avantajlarıyla AB zarfında istihsal ika olanağı sunan Litvanya’da üretimlik kurarak istihsal yapması bu sayıları ağırbaşlı açıdan arttıracaktır.”

Mal ticaretinin yanında Litvanya’dan ağırbaşlı gezim geliri elde ettiklerini tamlayan Kurt, güzeşte sene Türkiye’yi 114 bin Litvan’ın görüşme ettiğini, bu senenin 8 ayında bu rakamın 163 bine ulaştığını, sene böylelikle ise kestirmece 200 bin Litvan’ın Türkiye’yi görüşme etmesini beklediklerini, bunun kestirmece 135 milyon dolarlık gezim gelirine emsal geldiğini söyledi.

Kurt, alanda faaliyetlerini sürdüren üstencilik firmalarının da başta askeri ve enfrastrüktür ihaleleri ile Türkiye’ye döviz getirisi sağladıklarını kaydetti.

“Litvanlar düşüncesince Türkiye ortak numaralı dinlence destinasyonu”

Serdar Kurt, Litvanya’ya dış satım potansiyelinin bulunduğu esas sektörler sıralandığında gıda, ev tekstili ve müheyya giyim, demir-çelik mamulleri, kimyevi özellik ve ürünler, otomotiv taraf sanayi, elektrikli vesait ve endüstri makinelerinin ön plana çıktığını bildirdi.

Yatırım noktasında ise başta fintech, siber düzenlilik ve aldatmaca ihya denli bilim yazışma teknolojileri sahalarında Türk firmalarına makul ortak ekosistem sunulduğunu aktaran Kurt, “Lojistik, biyoteknoloji ve yenilebilir erke dair da Litvanya’da envestisman olanakları ve iş birlikleri bulunabilir sanarak düşünüyorum.” dedi.

Litvanya ve Baltık devletlerinde NATO’nun yürüttüğü nice askeri yapım ihalesi bulunduğunu bildiren Kurt, AB kabilinden akçalanmış edilen “Rail Baltica” isminde sert yolu enfrastrüktür projesinin Türk üstencilik firmalarının katılımını beklediğini söyledi.

Kurt, Litvanlar düşüncesince Türkiye’nin ortak numaralı dinlence destinasyonu bulunduğunu belirterek, “Bunu afiyet turizmine de yansıtmamız icap ettiğini düşünüyorum.” dedi.

“Türkiye, Litvanya’nın ehemmiyetli ticari partnerlerinden biri”

Rusya-Ukrayna savaşının evren düşüncesince bulunduğu denli Litvanya düşüncesince de nice dengeyi değiştirdiğini tabir fail Kurt, Baltık ülkelerinin anne tedarikçileri bulunan Rusya, Belarus, Ukrayna ve Çin’in bu hazırlık zincirinden çabucak çıktığını söyledi.

Kurt, “Türkiye, ister geri hizmet yakınlığı gerekse nitelikli ve makul pahalı ürünleriyle çabucak Litvanya’nın ehemmiyetli ticari partnerlerinden birisi durumuna geldi. Geçen aylarda Baykar firmasının Litvanya’ya yapmış bulunduğu Bayraktar TB2 bağışının yaratmış bulunduğu fazlalık havanın düet ilişkilerimize yardımı da yadsınamaz.” dedi.

DEİK Türkiye-Litvanya İş Konseyi kendisine hakeza fazlalık ortak ortamda, dü iklim arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi düşüncesince mevcut kuvvetleriyle çalıştıklarını tabir fail Kurt, şunları kaydetti:

“İş insanlarımıza müteveccih gerçekleştirdiğimiz online bilgilendirme toplantılarının yanında dü iklim arasındaki iş insanı heyetlerinin organizasyonuna da dayanaklık etmek sağlamaktayız. Litvanya, ister ülkemize geri hizmet yakınlığı gerekse emin iş ortamıyla firmalarımızı beklemekte. Litvanya; başta AB ile dip ticareti bulunan firmalarımızın gayrimenkul dışı birimlerini açmaları yahut İskandinav pazarına makul maliyetlerle tahavvül etmek talip firmalarımız düşüncesince jeopolitik kendisine ehemmiyetli ortak ülke.”

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ