• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3100
  % 0,22
 • € EURO
  33,8991
  % 0,05
 • £ POUND
  39,5704
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,3536
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3429
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  1928371,271
  % -0,34
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

‘Markaların bazı AVM mağazalarındaki elektrik maliyeti ikinci bir kiraya dönüştü’

Son bir yılda katlanarak kalan elektrik maliyetleri bazı AVM’lerdeki mağazalar düşüncesince ikinci bir kira giderine dönüştü. Enerji fiyatlarının şirketler üstünde değişik kalan bir maliyet yükü oluşturması dair harekete güzeşte Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), özellik ile ilişik hal önerisini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) iletti.

BMD Başkanı Sinan Öncel, bulunan millî tarifeye mucibince maaş tüketimi 900 kilowatt saatin altında bulunan ana yol mağazalarına elektriğin ünite fiyatının KDV engelleme 3,33 TL’den faturalandırıldığını hatırlattı. Yıllık tüketimi bir milyon kilowatt saatin üstünde bulunan iş yerlerine ise elektriğin hâlâ faziletli fiyattan satıldığını bildiren Öncel, şöyleki bitmeme etti:

“Bazı AVM’lerde hepsi elektrik masrafı eş sayaçtan geçmiş olduğu ve birikmiş faturalandırma yapıldığı düşüncesince salname istihlak bir milyon kilowatt saati geçiyor. Dolayısı ile bu AVM’lerdeki mağazalar en faziletli tarifeden elektrik faturası ifa etmek durumunda kalıyor. Veriler üstünden bahsetmek icabında eş vakit geçer AVM’lerdeki mağazalarda bir kilowatt saatlik elektriğin maliyeti 5,50, ayrıca bazı hallerde 6 TL’nin dair çıkıyor. Yani mağazalar elektriği millî tarifeye mucibince az hâlâ iki kıvrım pahalıya kullanıyor. Hakkaniyetle bağdaşmayan infaz zımnında mağazalarımız düşüncesince elektrik maliyeti ikinci bir kiraya dönüşmüş bulunuyor. Üstelik millî tarifeye bindirim yapılmasa güçlü fiyatı borsada saptandığı düşüncesince AVM’lerde tüketilen elektriğin ünite maliyeti herhangi bir ay yükseliyor. Oysa kılıç maliyetlerimizi oldukça düşürmeye çalışıyoruz. Mevcut infaz bitmeme etmiş olduğu sürece maliyetlerimiz hâlâ aşkın artacak. Bu sebeple kılıç AVM mağazalarında erke fiyatının eş vakit üstünden faturalandırılması hesabına ferdî abonelik koşullarında ve millî tarifeye dönüştürülerek fiyatlandırılmasını öneriyoruz.”

Sinan Öncel, EPDK’ya yazılmış adına ilettikleri önerilerine en endamsız sürede müspet cevap alacaklarına inandıklarını laflarına ekledi.

 

iha.com.tr üstündeki istihbarat ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ