• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3571
  % 0,37
 • € EURO
  33,9989
  % 0,15
 • £ POUND
  39,8161
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,3686
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3440
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1913640,451
  % -0,33
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

Merkez bankalarının kritik toplantıları öncesinde dolar sakin

Merkez bankalarının kritik toplantıları öncesinde dolar sakin

Investing.com – Dolar, merkez bankası toplantıları açısından kıymetli bir haftanın başlangıcında, Pazartesi günü Avrupa’da ufak bir artış gösterdi.

Dolar endeksi, Çin ve başka birtakım Asya piyasaları kapalıyken geçen haftanın büyük bir kısmında sürüklenerek 101,72 düzeyinde değişmedi. Pazartesi günü yuan, tekrar güçlü bir açılış yaparak dolar karşısında %0,5 artışla 6,7512 düzeyine yükseldi.

Çarşamba günü Fed, son siyaset kararlarını açıklayacakken Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) da Perşembe günü takip edecek. Her üçünün de resmi faiz oranlarını daha da yükseltmesi bekleniyor fakat enflasyonun gerilemesi ve ekonomik büyümenin düşmeye başlamasıyla birlikte bu kurumların, faizlerin gelecekteki seyrine ait beklentileri nasıl yönlendireceği konusunda artan bir belirsizlik var.

Piyasa, Fed’in fed fon aralığını sadece 25 baz puan artırarak %4,75’lik bir üst hududa yükseltmesini beklerken ECB yetkilileri, mevduat faizini %2,5’e ve refinansman faizini %3’e çıkaracak %0,5’lik bir artışa işaret ediyor. Halihazırda banka faizi %3,50 olan BoE’nin, 25 ya da 50 baz puanlık bir artışa gidip gitmeyeceği konusunda görüşler bölünmüş durumda.

ActivTrades analistlerinden Frank Sohlleder, Pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta, “Piyasaların ve Fed’in görüşlerinin giderek birbirinden uzaklaştığına dair artan işaretler var.” dedi.

“Fed ve bu bağlamda ECB, gidişatın yanlışsız olduğunu lakin enflasyon %2’nin altına inene kadar daha gidilecek çok yol olduğunu vurgulamaktan yorulmuyor.”

Deutsche Bank Stratejist Ulrich Stephan, faiz oranı vadeli süreçlerinin şu anda Fed’den, yılsonuna kadar %0,4’lük bir faiz indirimi beklentisine işaret ettiğini belirtti – bu, Fed’in son periyottaki yönlendirmelerinin birçoklarıyla çelişen ve Fed fon oranının uzun bir mühlet %5’in üzerinde tutulmasına vurgu yapan bir fikir. Stephan, ECB’nin mevduat faizi için ima edilen %3,3’lük “terminal oranının” da ECB yetkililerinin önerdiğinin biraz altında olduğuna dikkat çekti.

Euro Bölgesi’nin enflasyon ve ekonomik büyüme bilgileri, ECB toplantısı öncesinde piyasanın niyetleri üzerinde bir ölçü tesire sahip olabilir. Son aylarda tek para ünitesi bölgesi için bir ön gösterge olarak İspanya’nın rekor kıran manşet enflasyonu, aylık bazda fiyatlarda mutlak bir düşüş olmasına karşın Ocak ayında gerilemedi. Bugün Almanya’dan, Salı günü de Euro Bölgesi’nden gelecek GSYİH büyüme bilgileri bulunuyor.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ