• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2030159,661
  % -5,97
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Merkez bankası haftası, JPMorgan’ın Powell yorumu, Adani’nin hafifleyen portföyü, Nissan’ın intikamı – Piyasalarda neler oluyor?

Merkez bankası haftası, JPMorgan’ın Powell yorumu, Adani’nin hafifleyen portföyü, Nissan’ın intikamı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Merkez bankaları için değerli bir haftanın başlangıcında dolar kıymet kaybediyor ve tahvil getirileri yükseliyor. Almanya’nın dördüncü çeyrek GSYİH’sindeki düşüş ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) işini zorlaştırıyor. Pay senetleri resesyon ve faiz oranı kaygılarıyla haftayı düşüşle açıyor. Adani Group şirketlerinin ihraç ettiği pay senetleri ve tahvillerdeki düşüş devam ediyor; Nissan ve Renault ittifaklarını yine dengeliyor; spekülatif talep işaretlerine karşın petrol yükseliyor ve ABD arzı yavaşlıyor.

İşte 30 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Merkez bankalarıyla meşgul bir hafta başlıyor

ABD tahvil getirileri yükseldi fakat dolar; Fed, ECB ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE), faizleri tekrar artırmaya hazırlandığı bir haftanın başında yeniden de zayıfladı.

Piyasalar Çarşamba günü Fed’den 25 baz puanlık, Perşembe günü ise ECB ve BoE’den 50’şer baz puanlık faiz artırımı bekliyor. Tüm bu atılımlar nispeten kesin görünmekle birlikte, yılın geri kalanı için üç bankanın da faiz patikaları üzerinde daha fazla belirsizlik var – piyasalar şu anda her üçü için de kendi kılavuzlarının önerdiğinden daha güvercin bir siyaset rotası öngörüyor.

ECB’nin resesyon ve enflasyon risklerini dengeleme vazifesi; dördüncü çeyrek için Alman GSYİH verisinin, beklenen sakinliğe kıyasla %0,2 düştüğünün açıklanmasıyla daha da zorlaştı. Fakat İspanya’da tüketici fiyatları sepetinin tekrar ağırlıklandırılmasıyla ana enflasyon hızlandı. Euro %0,3 artışla 1,0899 dolar düzeyine yükseldi.

2. Adani inanç veremedi

Gautam Adani’nin imparatorluğuna bağlı pay senetleri ve tahvillerdeki düşüş, açığa satış yapan Hindenburg Research tarafından geçen hafta yapılan 400 sayfalık suçlamaları çürütmenin, kuşkusu giderek artan bir kümesi ikna edememesi nedeniyle sürat kazandı.

Mumbai’de Adani Transmission (NS:ADAI), Adani Total Gas (NS:ADAG) ve Adani Green Energy (NS:ADNA) paylarının tamamı askıya alındı ve hudut getirildi; böylelikle Adani’nin portföy şirketlerindeki kümülatif düşüş, bir haftadan kısa bir mühlet içinde yaklaşık 70 milyar dolara ulaştı. Bu durum, geçen hafta %20’nin üzerinde düştükten sonra %4,8 yükselen amiral gemisi Adani Enterprises (NS:ADEL) holding şirketindeki ufak toparlanmaya karşın gerçekleşti.

Adani Enterprises şu anda 45 milyon yeni pay satışı yoluyla, 2,4 milyar dolarlık yeni pay toplamaya çalışıyor. Küme, Mumbai’deki kapanış itibariyle 1 milyondan az pay için kesin teklif almış olmasına karşın mutabakata devam ediyor. Abu Dhabi’nin IHC’si (ADX:IHC), planlandığı üzere sermaye artırımına yatırım yapacağını belirtti.

3. Pay senetleri resesyon korkusu ve faiz temkinliliği ile birlikte düşüşle açılacak

Resesyon kaygılarının yanı sıra piyasanın, Fed toplantısına yönelik faiz beklentilerine çok olumlu bakıyor olma ihtimali ile ABD borsaları düşüşle açılmaya hazırlanıyor.

JPMorgan analistleri, hafta sonu yayımladıkları bir notta müşterilerine, Lider Jerome Powell’ın tonunun “şahin olmasını beklediklerini ve 25 baz puanlık bir artışa hakikat vites küçültmenin, bir duraklama manasına gelmediğini vurguladıklarını” söyledi.

Dow Jones %0,8 düşerken S&P 500 %1,1 ve Nasdaq 100 %1,5 azalarak karışık dördüncü çeyrek sonuçlarının akabinde geçen hafta elde ettikleri karları büyük ölçüde geri verdi.

İlgi çekebilecek pay senetleri, kazançlarını bildirecek olan GE HealthCare (NASDAQ:GEHC) ve uyku apnesi eserlerindeki meseleler için tünelin sonunda bir ışık sinyali veren Philips’in (NYSE:PHG) ADR’leri olacak.

4. Nissan ve Renault , ittifaklarını yine dengeliyor

Japon araba üreticisi Nissan’ın (OTC:NSANY), Renault (EPA:RENA) ile ittifakını tekrar dengelediğini duyurmasının akabinde Nissan ADR’leri de ilgi çekebilir. İkili ortasında yıllardır süren güç çabasında yaşanan gelişmeler ortasında, eski Renault CEO’su Carlos Ghosn’un tutuklanması ve kaçışı da yer alıyor.

Aralarında yapılan mutabakat uyarınca Renault, Nissan’daki payını %43’ten %15’e düşürerek Nissan’ın Renault’daki payıyla tıpkı düzeye getirecek ve ikisi ortasında daha eşit bir iştirakin sinyalini verecek.

Renault, elindeki öbür %28,4’lük hisseyi, geniş bir yelpazede oy hakkına sahip olmayacak bir tröste devredecek. Şirketler bu mutabakatın, Tesla (NASDAQ:TSLA) ve Çinli elektrikli araba üreticilerinin rekabetini karşılamaya odaklanmalarını sağlayacağını umuyor.

5. ABD sondaj kulesi sayısı düşerken petrol yatay seyretti

Ham petrol fiyatları, başka riskli varlıklara paralel olarak hafta sonu varil başına 80 doların altına gerileyerek haftaya sakin bir halde başladı.

WTI vadeli süreçleri yatay seyrederek 79,69 dolar olurken Brent %0,1 artışla 86,47 dolara yükseldi.

Cuma günü ABD’den gelen datalar; ham petrol vadeli süreçlerine yönelik spekülatif uzun vadeli ilginin, Kasım sonundan bu yana en yüksek düzeye ulaşmasıyla nispeten yükseliş eğilimli bir tablo çizerken Baker Hughes‘un sondaj kulesi sayısı, geçen yılın sonunda fiyatlardaki düşüşe karşılık olarak ABD’nin sondaj suratının yavaşladığını gösterdi. Etkin sondaj kulesi sayısı, Kasım ayında 627 iken 609’a geriledi.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ