• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1587501,596
  % 0,10
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Merkez Bankası Lideri: “Enflasyon kestiriminde seçim fiyatlaması var”

Merkez Bankası Lideri: “Enflasyon kestiriminde seçim fiyatlaması var”

Investing.com – Bugün 2023 yılının birinci enflasyon raporu sunumunu yapan Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, son varsayımlarından bu yana bir değişiklik olmadığını belirtti.

Sunum sonrası soruları cevaplayan Lider Kavcıoğlu, dün alınan kararın liralaşma stratejisi kapsamında olduğunu ve yıl içinde TL’yi destekleyecek adımların devam edeceğini belirtti.

“Ticari kredilerde sorun yok”

Ticari kredilerin kullanımında zorluk yaşandığına dair tenkitlere de karşılık veren Kavcıoğlu, dün İSO toplantısında konuşan Erdal Bahçıvan’ın açıklamalarına atıfta bulunarak ticari kredilerin Aralık ayında rekor kırdığını belirtti. Herkesin süreci destekleyecek formda yaklaşım göstermesi gerektiğini vurgulayan Kavcıoğlu, seçim, maaş artırımları ve vergilerdeki indirimin enflasyona nasıl yansıyacağına dair soruyu:

“Enflasyon iddiası içinde seçim fiyatlaması da var”

“Seçim sürecinde oluşabilecek nakdî genişleme ve harcamalar her vakit yaşanan bir hadisedir. Biz hepsini hesapladık, bunların hepsi fiyatlama içinde var. Ocak ayı için beklentimiz öteki aylara nazaran daha yüksek enflasyon olacağı tarafında. Mali genişleme manasında öteki periyotlara nazaran elbette farkı olacaktır, lakin en uygun formda yönetmeye çalışacağız.” sözüyle cevapladı.

“Fiyat istikrarını sağlamakta kararlıyız”

“Bir yerde enflasyon varsa hayat pahalıdır”, diyen Kavcıoğlu, “Enflasyonu en kısa müddette süratli bir formda düşürmek gerekir. Hayat pahalılığını dengelemek için hükümetin çalışmaları olağandır. Biz Merkez Bankası olarak fiyat istikrarını sağlayarak politikalarımızı taviz vermeden uygulamaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Yazar: Deniz Engin

YORUMLAR YAZ