• YARIM ALTIN
  4.028,00
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1199
  % 0,15
 • € EURO
  20,7426
  % 0,55
 • £ POUND
  23,6185
  % 0,48
 • ¥ YUAN
  2,7815
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Meta, NFT projesini sonlandırma kararı aldı

Meta, NFT projesini sonlandırma kararı aldı

Investing.com – Instagram ve Facebook’un ana şirketi Meta, geçen yıl Mayıs ayında tanıtılan NFT projesini rafa kaldırıyor.

Meta, geçen yıl ABD kullanıcıları ortasında seçtiği bir kümeyle dijital cüzdanların Meta uygulamalarına bağlanmasını ve NFT paylaşımını test etmeye başladığını duyurdu. Akabinde NFT projesinin tüm kullanıcıları kapsayacak biçimde genişletilmesi planlanıyordu.

Son olarak Meta Ticaret ve Fintek Lideri Stephane Kasriel, Twitter üzerinden geliştiricileri, kullanıcıları ve işletmeleri desteklemenin farklı yollarına odaklanmak için NFT dayanağını azaltacaklarını açıkladı. Kasriel, bu bağlamda şirketin Reels için iletileşme ve gelir elde etme fırsatları başta olmak üzere içerik oluşturucular ve işletmeler için yeni yollar oluşturmaya odaklanacaklarını söyledi.

Bu gelişmeyle birlikte Meta’nın kripto dalıyla ilgili ikinci projesini de devam ettiremediği görülüyor. Bilindiği üzere şirketin daha evvel birinci olarak Libra olarak tanıtılan akabinde ismi Diem olarak değiştirilen kripto para projesi, düzenleyici baskısına maruz kalmış ve nihayetinde geçen sene Temmuz ayında sonlandırılmıştı.

Meta tarafından alınan bu kararın NFT’lere yönelik azalan ilgiye bağlandı. Durum böyleyken Meta’nın kullanıcı tabanının NFT’leri gereğince benimseyemeyeceği görüşünün projeyi rafa kaldırmakta tesirli olduğu düşünülüyor.

Diğer yandan Meta, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 11.000 çalışanının işine son verdi.  Meta CEO’su Mark Zuckerberg, işten çıkarmalarla ilgili yaptığı açıklamada şirketin Metaverse üzere argümanlı bir vizyonu olduğunu söyledi ve odaklarını yüksek öncelikli büyüme alanlarına kaydırmaya karar verdiklerini lisana getirdi.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ