• YARIM ALTIN
  8.515,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5071
  % 0,17
 • € EURO
  34,8267
  % 0,27
 • £ POUND
  40,7017
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2004638,541
  % -2,28
 • BIST 100
  9.551,12
  % 0,22

Microsoft ve başka kar raporları, Euro Bölgesi’nde büyüme, İngiltere’de artan borçlanma – Piyasalarda neler oluyor?

Microsoft ve başka kar raporları, Euro Bölgesi’nde büyüme, İngiltere’de artan borçlanma – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Microsoft (NASDAQ:MSFT), 2022’nin son çeyreği için çıkarlarını açıklayan mega kapasiteli Büyük Teknoloji şirketlerinden birincisi ve kârının düştüğünü göstermesi bekleniyor. General Electric (NYSE:GE) zayıf bir görünüm verirken Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) beklentilerin biraz üzerinde geldi. Artık yeni kar raporları da gelecek. Avrupa büyümeye geri dönmüş üzere görünüyor fakat bunun bir bedeli var: Güç sübvansiyonlarının maliyeti ve enflasyona bağlı borçların faiz ödemeleri, İngiltere hükümetinin borçlanmasını Aralık ayında önemli oranda artırdı. Polonya, Ukrayna’ya tank gönderme talebiyle Almanya’yı güç durumda bırakırken ham petrol, ABD’nin son stok bilgileri öncesinde sürükleniyor.

İşte 24 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Microsoft, yarar seline öncülük ediyor

Microsoft, 2022’nin son çeyreği için karlarını açıklayacak şirketler listesinin başında yer alıyor. Bugün ABD ekonomisindeki yavaşlamanın tesirlerinin, ne kadar yaygın olduğunu görmemiz mümkün.

Yazılım devinin gelirlerindeki yaklaşık %8’lik artışa karşın doların gücünün, global operasyonlarının kârlılığını azaltması nedeniyle kârında ufak bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Şirket, son yılların yıldız oyuncusu Azure Bulut barındırma işindeki büyümenin yavaşladığına dair işaretlerin akabinde viral yapay zeka aracı ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ye yaptığı yatırımın, gelecekteki büyümesine olan inancını pekiştireceğini umuyor.

2. Euro Bölgesi Ocak ayında büyümeye geri döndü; İngiltere’nin borçlanması arttı

Euro Bölgesi iktisadının temel göstergelerinden biri; Avrupa doğal gaz fiyatlarındaki çöküşün, tüketici hissiyatını desteklemesi ve sanayi üretimindeki erimeyi engellemesiyle yedi ay sonra birinci kere büyüme sinyali verdi.

S&P Küresel’in Euro Bölgesi için hazırladığı kompozit satın alma yöneticileri endeksi, bu ay Aralık ayındaki 49,3 puandan 50,2 puana yükselerek beklenenin üzerinde bir artış yaşadı. Bu tek başına, bir resesyonu önlemek için kâfi olmasa da rastgele bir resesyonun kısa ve yüzeysel olacağını gösteren ispatların artmasına katkıda bulunuyor – böylelikle Avrupa Merkez Bankasının (ECB), enflasyonu daha süratli düşürmek için faizleri artırmaya devam etmesine imkan veriyor.

Avrupa’nın öbür bölgelerinde ise Alman tüketici güveni, beklenenden daha az olmakla birlikte dördüncü ay üst üste yükselirken İngiltere, enflasyona bağlı borçların faiz ödemelerinin, Aralık ayında devlet borçlanmasında keskin bir yükselişe yol açması ile denetimden çıkan enflasyonunun maliyetiyle yüz yüze.

3. Pay senetleri Pazartesi günkü güçlü yararların akabinde konsolide oldu; GE görünümü havayı bozdu

ABD pay senedi vadeli süreçleri piyasa öncesinde bir nebze konsolide olarak iktisadın dört bir yanından gelecek kar bombardımanı öncesinde dinginleşti. Bu durum, önümüzdeki hafta siyaset toplantısını gerçekleştirecek olan Fed‘in, daha yavaş faiz artırımı yapması umuduyla sağlam kazanımlar elde edilen bir günü takip ediyor.

Dow Jones Pazartesi günü %0,8 kıymet kazandıktan sonra ana nakit endeksi, 85 puan kıymet kaybetti. Haftaya %1,2 ve %2 artışla başlayan S&P 500 ve Nasdaq 100 endekslerinde de emsal bir tablo ortaya çıktı ve sırasıyla %0,3 ve %0,4 düşüş yaşandı.

Microsoft kapanıştan sonra rapor sunacak olsa da seans öncesindeki başka isimler Johnson & Johnson, Verizon (NYSE:VZ), Danaher (NYSE:DHR), General Electric, Union Pacific (NYSE:UNP), Raytheon (NYSE:RTX), 3M ve DR Horton (NYSE:DHI) gibileri olacak.

GE’nin rakamları, büyük ölçüde beklentiler doğrultusunda gerçekleşti lakin pay senedi, zayıf görünüm nedeniyle piyasa öncesinde %2,7 paha kaybetti.

Öte yandan yeni bir indirimli ilaç hizmeti sunmaya başlayacak olan Amazon, (NASDAQ:AMZN) ve çevrim içi reklamcılıktaki hakimiyeti nedeniyle ABD antitröst davasıyla karşı karşıya olduğu bildirilen Alphabet (NASDAQ:GOOGL) de ilgi çeken isimlerden olacak.

4. Avrupa Ukrayna’ya tank göndermeye bir adım daha yakın

Polonya; Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un hafta sonunda açtığı kapıyı zorlayarak Almanya’dan çağdaş Leopard 2 savaş tanklarını Ukrayna’ya göndermek için resmen müsaade istedi.

Almanya’nın aylardır Kiev’e tank gönderme teşebbüslerini engellemesinin akabinde Baerbock, Almanya’nın, başka ülkelerin istemeleri halinde kendi Alman imali Leopard’larını göndermelerine mani olmayacağını söylemişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Ukrayna’ya yardım olarak ağır zırhlıların gönderilmesi konusunda “çok yakında” daha geniş bir muahedeye varılacağından “emin” olduğunu söyledi.

Ukrayna’da ise Devlet Lideri Volodimir Zelenski; Rusya baharda yeni bir hücuma hazırlanırken hükümet üzerindeki baskının arttığına dair işaretler üzerine bir avuç bölge valisini misyondan aldı.

5. Petrol, API dataları öncesinde düşüşte

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) Şubat ayındaki toplantısında üretim kotalarını değiştirmeyeceği istikametindeki haberlerin akabinde ham petrol fiyatları düşüşe geçti.

OPEC ve müttefikleri, Çin talebindeki toparlanmanın bariz işaretleri ile dünyanın geri kalanında, bilhassa de stokların son haftalarda keskin bir halde arttığı ABD’de yaşanan yavaşlama ortasında sıkışmış durumda. Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ham petrol ve damıtılmış eser stoklarına ait en yeni raporunu TSİ 00.30’da paylaşacak.

WTI %0,1’den az artışla 81,66 dolardan süreç görürken Brent de benzeri ölçüde kayıpla 88,20 dolardan alıcı buldu.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ