• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1587428,402
  % 0,27
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Mikroklima iklimli İnhisar’da 5 bin titrem nar rekoltesi bekleniyor

Bilecik

3 bin dekar bölgede yetiştirilen ve ilçenin en ehemmiyetli sağlık kaynakları ortada mevcut meyve, genellikle İstanbul, Ankara ve Bursa’dan mevrut alıcılara satılıyor. İnhisar narı, latilokum ve kâr suyu üretiminde de kullanılıyor.

İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Kepez, AA muhabirine, ilçede canlı vatandaşların iri çoğunluğunun geçimini bu üründen sağladığını söyledi.

Bölgenin mikroklima hava özelliğinde, toprağın da velut bulunduğunu tamlayan Kepez, şu şekilde konuştu:

“Tam ortak nar ilçesiyiz. Üreticilerimiz bu sene nar veriminden memnunlar. Geçen yıla mucibince şimdi elleme bulunduğunu söylüyorlar. Fiyatlar da şu an enikonu iyi. Kaymakamlığımız ve avrat kooperatifimizle beraberce önümüzdeki sene ayrı ayrı şekillerde mahsulat ortaya çıkaracağız. Nar lokumu, suyu, pestili ve ekşisi denli ürünler ile narımızı hem millî namına aynı zamanda taşınmazlar haricinde tanıtmayı düşünüyoruz. Narın kabuğundan tanesine derece bütünü değerlendiriliyor.”

Kepez, İnhisar narını takdim etmek düşüncesince türlü etkinlikler düzenlediklerini dile getirerek, “Narda akıbet senelerde tonaj esasen yükseliyor. Bu zaman 5 bin titrem toplam ürün bekliyoruz. Fiyatlar da elleme bulunduğu düşüncesince gelecek senelerde üretimin şimdi da artacağını kestirim ediyorum.” dedi.

Üretici İbrahim Burunca da hasat devrinde işçilerle bahçeye gelmiş şekilde çalıştıklarını, gayrı ekincilik ürünlerinde bulunduğu denli narda da bu ürüne başmaklık bakımları yaptıklarını söyledi.

Verimin sabık yıla nazaran elleme olduğunu, fiyatlardan da kıvançlı olduklarını anlatım fail Burunca, “Çok elleme mahsul var. Fiyatlar da iyi. 150 titrem istihsal yapıyorum. Adapazarı, Sakarya, İstanbul, Ankara denli yer illere gönderiyoruz. 15 insana de aş kapısı oluyoruz. Hem onların gönlü olmakta aynı zamanda bizim. Bir yönüyle istihdam sağlıyoruz. Bereket versin.” diyerek konuştu.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ