• YARIM ALTIN
  6.910,00
  % -0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1221
  % 0,26
 • € EURO
  33,8084
  % 0,52
 • £ POUND
  39,4748
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,3266
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3370
  % 1,05
 • BITCOIN/TL
  1593413,555
  % 0,27
 • BIST 100
  9.358,39
  % -0,17

MINA Neden Yükseliyor? Yükseliş Devam Edecek mi?

MINA Neden Yükseliyor? Yükseliş Devam Edecek mi?

Kripto para piyasasına baktığımızda Bitcoin’in 23 bin dolar düzeylerinde yer aldığını ve başkan altcoin Ethereum’un 1.600 doların üzerinde fiyatlandığını görüyoruz. Son 24 saatte en çok kıymet kazanan varlıklara baktığımızda ise birinci sırada Mina Protocol’ü görüyoruz. Son 24 saatte yaşadığı %32’nin üstünde artış ile ilgileri üzerine çekmeyi başaran Mina neden yükseliyor birlikte inceleyelim.

MINA %30’un Üzerinde Artış Yaşadı

Merkeziyetsiz uygulamaları daha verimli biçimde çalıştıran minimal bir blok zincir olan Mina Protocol’ün lokal varlığı MINA son 24 saatte %32, son bir hafta içerisinde ise %45 yükseliş kaydetti. Yılın başından bu yana müspet bir büyüme gerçekleştiren MINA, yaşadığı son yükselişler ile birlikte bu yılın şimdiye kadarki en yüksek fiyat artışını yaşamış oldu.

MINA Neden Yükseliyor?

MINA projesinin, blok zincir geliştirme firması Viable Systems ile gerçekleştirdiği ortak çalışma sonucunda artık tüm kullanıcılar bir tarayıcı üzerinde Mina web düğümü çalıştırabilecekler. Bu gelişme sonrasında bahis ile ilgili açıklama yapan Mina Vakfı CEO’su ve Mina Protocol’ün Kurucu Ortağı Evan Shapiro:” Ademi merkeziyet her vakit Mina ekosisteminin temel bedellerinden biri olmuştur. Düğüm seviyesinde Mina ağına iştiraki çok daha erişilebilir hale getirmek, ademi merkeziyetçiliği ve münasebetiyle tüm ekosistem güvenliğini artırıyor.” tabirlerini kullandı.

Proje bununla birlikte, karmaşık sıfır bilgili akıllı mukavele fonksiyonelliği için rastgele bir blok zincirdeki geliştiricilerin Mina ile entegre olmasını sağlayacak zkRollups ve zkBridges’i getirmek için çalışıyor. Mina, blok zincirdeki sorunlara tahlil sağlayan zk teknolojisi ile kullanım durumu açısından hayli güçlü bir proje. Bununla birlikte Mina topluluğu ortasında, protokolün Etheruem ile köprü kurma yeteneğinin yeterli ilerlediği ve bu yıl içerisinde hayli yakın bir vakitte lansmanın gerçekleşebileceği istikametinde olumlu beklentiler bulunuyor. Bu durum gerçekleştiği takdirde, Mina ağı hafifliği ve özerkliği sayesinde verimliliklerini ve kapalılığını artırarak, öbür merkeziyetsiz uygulamaların ilgisini çekebilir. Bu nedenle birçok analiste nazaran ilerleyen günlerde zk rollup geliştirmeleri Mina ağına olan ilgiyi artırabilir.

ZK Teknolojisi Nedir?

Zk yahut zero knowledge Proof, sıfır bilgi ispatı manasına gelir. Sıfır bilgi ispatı, iki taraf ortasında şifre yahut süreçle ilgili rastgele bir bilgi kullanılmadan data paylaşımına imkan sağlayan dijital bir protokoldür.

Peki sıfır bilgi ispatının avantajları neler? Sıfır bilgi ispatı teknolojisinin avantajlarının başında hassas dataların kullanım ve şifre ihtiyaçlarını büsbütün ortadan kaldırması geliyor. Bu avantaj sayesinde kullanıcılar, karşı tarafa rastgele bir data göstermesine gerek kalmadan iki taraf ortasında bilgi transferi gerçekleştirebiliyorlar. Bu teknolojinin dezavantajı olarak ise süreç sahibinin kendi kaynak şifresini unutması durumunda tüm bilgileri sonsuza dek kaybedebilecek olması gösterilebilir.

Mina Protocol’de kendi resmi web sitesi üzerinden paylaştığı vizyonunu şöyle açıklıyor: “Mina, sıfır bilgi teknolojisi ile hepimizin hak ettiği inançlı, demokratik geleceğin altyapısını kuruyor.”

MINA Fiyat Tahlili

MINA fiyatında yaşanan artışın Viable Systems ile gerçekleştirdiği iştirak ve zk teknolojisi alanında yaptıkları çalışmalar ile irtibatlı olduğunu anlattık. Artık dilerseniz MINA fiyatında takip edilmesi gereken düzeyleri birlikte inceleyelim.

Yaşadığı yükselişler ile birlikte 91 cent düzeyine kadar yükselen MINA, bu sıralarda 80 cent düzeyinin biraz üzerinde fiyatlanıyor. Varlık yükselişine devam ettiği takdirde karşılaşacağı birinci direnç düzeyi 87 cent bölgesinde yer alıyor. MINA şayet 87 cent bölgesinde yer alan direnci kırmayı başarabilir ve üst hakikat yükselişine devam ederse bir sonraki direnç bölgesi 94 cent civarında yer alıyor. 94 cent direncinin kırılması MINA için 1 doların kapısını aralayabilir. Muhtemel bir düşüş senaryosunda ise MINA’nın 80 cent’in altına düşmemesi gerekiyor. Birinci takviye düzeyi 80 cent bölgesinde yer alan MINA’nın öbür takviye düzeyi ise 74 cent civarında. 80 cent ve 74 cent dayanaklarına tutunamamak 70 cent bölgesine yanlışsız bir gerilemeyi tetikleyebilir.

YORUMLAR YAZ