• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2194566,511
  % -2,26
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Moody’s sabit kripto paralar için bir puanlama sistemi üzerinde çalışıyor

Moody’s sabit kripto paralar için bir puanlama sistemi üzerinde çalışıyor

Investing.com – Kredi derecelendirme şirketi Moody’s, kripto para dalında değerli bir hisseye sahip sabit kripto paralar için bir puanlama sistemi üzerinde çalışıyor.

Bloomberg tarafından servis edilen habere nazaran Moody’s’in çalışmaları hakkında bilgisi olan ve ismini açıklamayan bir kaynağa nazaran puanlama sistemi, varlıkları destekleyen rezerv kalitesine nazaran 20’ye yakın sabit kripto varlığı kıymetlendirecek. 

Projenin şimdi birinci basamakta olduğu aktarılırken bu yapan değerlendirmenin resmi bir kredi derecelendirme faaliyet olmayacağı bilgisi verildi. Moody’s, mevzu hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Bunun yanında derecelendirme kuruluşu, kripto dalıyla ilgili faaliyetlerde şimdiye kadar halka açık kripto borsası Coinbase için kredi derecelendirme çalışmaları yaptı.

Sabit kripto paralar, kripto kesimi için hayati değer sahip olan yıllar geçtikçe kullanımları giderek artan varlıklar olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda ülkeler, kripto dalının haricinde sabit kripto varlıkların düzenlenmesi özelinde çalışmalarını devam ettiriyor. 

Sabit kripto varlıklarla ilgili en büyük tasa ise varlığı destekleyen rezervin gerçekte var olup olmadığı ve ne kadar inançta olduğuyla ilgili. Piyasanın en büyük sabit kripto varlığın olan USDT’yi ihraç eden şirket Tether, geçtiğimiz yıllarda rezervleriyle ilgili tartışılan şirketlerin başında yer aldı. Bugün 67,3 milyar dolar piyasa bedeliyle dalın en büyük sabit kripto para ünitesi olan Tether’a 2021 yılında rezervleri hakkında aldatıcı bilgiler raporlandığı teziyle ABD otoriteleri tarafından ceza verilmişti.

Bunun üzerine Tether, rezervleri hakkında daha şeffaf bir siyaset izleme kararı aldı ve hakkındaki kaygıların bir nebze azalmasını sağladı. Yeniden de şirketin, rezervlerini denetleyen memleketler arası seviyede bir şirketle anlaşmamış olması, kaygıların devam etmesine yol açıyor. 

Sabit kriptoların, büyük çoğunluğu dolara endeksli olup, daha düşük oranlarda likit olan hazine varlıklarıyla da desteklenebiliyor. Bunun yanında sabit varlık dalında algoritmik kripto paralar olarak isimlendirilen bir küme da bulunuyor. Bu varlıkların rezervleri, prestiji para ünitesi ya da muadili dışında öteki bir kripto para ünitesiyle destekleniyor.

Algoritmik sabit kripto paralar, son yıllarda tartışma konusu oldu

Algoritmik sabit kripto paralar ise son yıllarda sürdürülebilirlik konusundaki tasalarla büyük bir darbe aldı. O denli ki Terra ekosisteminin süratle yükselen algoritmik varlığı UST, süratli fon çekiminden ötürü sabitliğini kaybettikten sonra yatırımcılarına önemli ziyanlar verecek halde Terra ekosisteminin çöküşüne neden oldu. Bu tesir, kripto sanayisini derinden etkilerken Terra ile ticari bağlantı içinde bulunan birçok şirket, iflasa kadar sürüklendi.

Bunun yanında MakerDAO’nun algoritmik sabit varlığı DAI ise uzun yıllardır bu dalda faaliyetlerini devam ettiren proje olarak çalışıyor. Önümüzdeki hafta ise Cardano ağında geliştirilen yeni bir algoritmik sabit kripto para Djed, piyasaya sürülecek.

Sabit kripto paralarla ilgili rezerv telaşları gündemdeki yerini korurken ihraç şirketleri, sistemli aralıklarla çeşitli kontrol şirketleri aracılığıyla raporlar sunarak inanç tesis etmeye çalışıyor. Şimdi birinci kademede olan Moody’s üzere memleketler arası seviyede derecelendirme hizmeti sunan şirketin, sabit kripto para pazarı için derecelendirme hizmeti sunmaya başlaması, sabit kripto varlıklarına olan inancı artırmaya yönelik kıymetli bir adım olarak görülebilir.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ