• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1588945,393
  % 1,21
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

MÜSİAD’dan dünkü ABD vizyonu

Washington

ABD iş seyahati kapsamında New York, New Jersey ve Washington’da temaslarda bulunan Asmalı, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, MÜSİAD yerine dünkü çağda ABD’deki yapılanmalarını durumunda görmek, üyelerle karşılaşmak ve birtakım büyüklenme ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirmek düşüncesince ülkeyi görüşme ettiklerini anlattı.

Ülkedeki derin ticari ve diplomatik temaslarına bağlı bilgelik verici Asmalı, New York, New Jersey ve Delaware’deki MÜSİAD üyeleriyle buluştuklarını, 100’e benzeyen iş insanıyla velut görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Asmalı, başşehir Washington’da ABD Ticaret Bakanlığı’nın önderlik etmiş bulunduğu aracısız ecnebi yatırımı heveslendirme etmeye müteveccih müşterek izlence bulunan SelectUSA, ABD Ticaret Odası, Ulusal Üreticiler Birliği (NAM), Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ve Dünya Bankası yetkilileriyle görüştüklerini aktardı.

“Türkiye’nin Asya alanına göre ABD’ye yakınlığı şişman fırsat”

Türkiye ve ABD arasındaki bulunan hesaplı ilişkileri değerlendiren Asmalı, Türkiye ile ABD arasındaki dostluğun aşırı etraflıca yıllara dayandığını ve dü ülkenin aşırı ağırbaşlı bağlaşık bulunduğunu belirtti.

Asmalı, Türkiye ve ABD’nin askeri alandaki iş birliğinin ekonomiye birlik yansımadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Pandemi sonrası oluşan dünkü hesaplı evren düzeninde bundan sonraları dengeler baştan oturuyor. Dolayısıyla burada şurası gözlemledik; bundan sonraları Çin’e ve Çin ürünlerine erinç müşterek dayanım oluşmaya başladı ve dünkü piyasa arayışları gündemde. Tam da bu aşamada Türkiye’nin streç istihsal başarısı, aceleci üretimi, kalifiye dinç nüfusu, jeostratejik konumuyla bu arada Asya alanına göre ABD’ye yakınlığı şişman müşterek fırsat.

Geçen sene ABD ile tecim hacmimiz Almanya’dan sonraları ikinci sıraya yükseldi. Geçen sene 28 bilyon dolardı, bu sene 35 bilyon dolar hedefleniyor. Kısa vadede 50 bilyon dolar, mutedil vadede de 100 bilyon dolar seviyesine çıkacak. Dolayısıyla ABD müşterek ülkenin yegâne başına doyuramayacağı denli aşırı şişman müşterek ülke, aşırı şişman müşterek ekonomi. Biz de Türk sanayicisi ve iş adamları yerine ABD’de elan aşırı var edinmek istiyoruz.”

“Görüşmeleri konkre iş donanmasına çevirmek istiyoruz”

ABD’nin Türkiye’ye aşırı ırak bulunduğu yargısının akıllıca olmadığını özetleyen Asmalı, Çin’in Şangay Limanı’ndan çıkan müşterek geminin 49 günde, İstanbul’dan çıkan müşterek geminin ise 18 günde ABD’ye ulaştığını aktardı.

Asmalı, taşımalık ücretlerinin Türkiye’de 8 bin dolar Çin’de ise 12 bin dolar bulunduğunu kaydederek, Türkiye’nin nakliyede de avantajlar sunduğunu bildirdi.

MÜSİAD Başkanı Asmalı, “Amerikan pazarına Türk sanayicisinin, müteşebbisinin, Türkiye’deki tüccarların takdirini tefriş etmek amacımız. İnşallah 6 ay süresince 100’ün üstünde müşterek heyetle yeni baştan ABD’ye gelip, 5 devir süresince yaptığımız görüşmeleri konkre ticari iş donanmasına çevirmek istiyoruz.” dedi.

“Türk ürünleri ağırbaşlı zevk kazanmış”

Türkiye ve ABD ortada teşrikimesai fırsatlarının faziletkâr bulunduğu sektörlere de yer veren Asmalı, ilkin bol tabanca ve cephane edinmek az daha defans sanayisi, tekstil, möble ve dayanabilen istihlak kabilinden nice bölgede fırsatlar bulunduğunu anlattı.

Asmalı, Türkiye’ye geri döndüklerinde ABD’deki temaslarını raporlayarak Ticaret ile Hazine ve Maliye Bakanlıklarına sunacaklarını aktardı.

Türk ürünlerinin Amerikan raflarında yerini almaya başladığına dikkati çekici Asmalı, Türk ürünlerinin ülkede ağırbaşlı zevk kazandığını, Türkiye ile iş birliğinin geliştirilmek istendiğini kaydetti.

Asmalı, “Türkiye’de kısaca 2 bin Amerikalı iştirak var, bunların sayısının aşırı elan müşterek tomar olmasını istiyoruz. Doğru kullanıcılarını eşleştirerek, akıllıca müşterek iş modeli tekvin etmek istiyoruz.” yorumunda bulundu.

“Çok şişman müşterek teşebbüs sermayesi envestisman fonu tekvin etmek istiyoruz”

MÜSİAD’ın teşebbüs sermayesi envestisman fonu oluşturulması düşüncesince icraat yürüttüğünün altını çizen Asmalı, göreve geldiklerinden buyana üyelerden müşterek araya vürut ve eş iş etme anlamında talepler olduğuna dikkati çekti.

Asmalı, “Bu talebi dikkate alarak, teşebbüs sermayesi envestisman fonuyla ait hamle attık. Bununla ait üyelerimize çağırma cihazı yaptık, duyuruya çıktık.” dedi.

Yurt dışındaki fonların da bu fona katılabileceğini tamlayan Asmalı, “Bu fonu büyüterek ülkemizde, otomotiv, erke ve ayrımlı mahsul sektörlerinde bunu şişman ölçekli üretime çevirmek istiyoruz. MÜSİAD üyelerinin, 13 bin nefis şişman ailenin, sermayesini müşterek araya getirerek aşırı şişman müşterek teşebbüs sermayesi envestisman fonu tekvin etmek istiyoruz.” sanarak konuştu.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ