• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

New York Başsavcılığı en büyük kripto borsalarından KuCoin’e dava açtı

New York Başsavcılığı en büyük kripto borsalarından KuCoin’e dava açtı

Investing.com – New York Başsavcılığı, piyasanın en tanınan kripto para borsalarından KuCoin’e eyalette lisanssız hizmet verdiği gerekçesiyle dava açtı.

Dün açılan dava, ABD’de kripto piyasasına yönelik baskının son atılımı olurken savcılık, KuCoin’in Seyşeller merkezli olduğu ve New York’ta menkul değer ve emtia ortacısı olarak kayıtlı olmadığını söyledi. 

New York Başsavcılığı, son vakitlerde kripto şirketlerine karşı bir atağa geçmiş durumda. Savcılık, bu davadan evvel CoinEx borsasına birebir münasebetle dava açtı. Daha evvel ise kripto kredi şirketi Nexo, New York ile birlikte 9 eyalette dava edilen başka bir şirket olmuştu. 

New York Eyaleti Başsavcısı Letitia James son davalarla ilgili sert bir açıklama yaparken ABD maddelerini hiçe sayan ve yatırımcıları riske atan kripto şirketlerine karşı tek tek harekete geçtiklerini söyledi ve bu aksiyonların kripto şirketlerini dizginleme ve sanayiye sistem getirme uğraşları olduğunun altını çizdi. 

KuCoin kanadından ise açılan dava ile ilgili şimdi bir açıklama gelmedi. Son datalara nazaran KuCoin, süreç hacmine nazaran piyasanın en büyük 4. kripto para borsası pozisyonunda. Kucoin’in son periyotlardaki bilgilere nazaran 1,7 milyar dolarlık süreç hacmi bulunuyor. 

KuCoin davası, Ethereum’un menkul değer olduğunu argüman eden birinci dava

Letitia James, KuCoin’in SEC’ye kayıtlı olmadığı ve New York Emtia Vadeli Süreçler Kuruluna uygun halde hareket etmediği için bir borsa faaliyet gösteremeyeceğini sav etti. Bu dava tıpkı vakitte savcılığın iddianamede en büyük altcoin Ethereum’un bir emtia olduğunu argüman ettiği birinci dava olarak dikkat çekiyor.

Altcoin’lerin emtia mı yoksa menkul değer mi olduğuna dair tartışmalar uzun müddettir devam ediyor. ABD SEC, Bitcoin haricindeki öteki altcoin’leri menkul değer olarak tanımlantmak için uğraş ederken öbür Bir ABD düzenleyicisi CFTC, Ethereum’un emtia olarak tanımlanması konusunda bastırıyor. Bu dava ise Ethereum’un menkul değer sınıfında görülmesiyle kritik bir ehemmiyete sahip. Mahkeme, davanın sonunda New York savcılığının argümanları kabul ederse SEC’in altcoin’leri menkul değer olarak tanımlama konusunda elinin güçleneceği görülebilir. 

KuCoin, geçen yıl Kanada’da Ontario Menkul Değerler Kurulu tarafından lisanssız hizmet verdiği gerekçesiye milyonlarca dolarlık bir ceza aldı. Birebir vakitte Aralık ayında Hollanda Merkez Bankası, yatırımcıları KuCoin borsasıyla ilgili riskler konusunda ikazda bulundu. 

Kripto para piyasaları, Biden hükümetinin 2024 bütçesi için kripto yatırımcıları için vergi sübvansiyonlarını kaldırma teklifiyle birlikte açılan bu dava kripto para piyasalarında öbür olumsuz olaylar şimdi gündemden düşmemişken panik satışlarının hızlanmasına neden oldu. Bu bağlamda Bitcoin ve Ethereum, son 24 saatte %8 bandına sert bir düşüş yaşadı. Bitcoin, 20.000 dolarlık ruhsal düzeyin altına sarkarken Ethereum, 1.400 dolar sonuna kadar geriledi.

Yazar: Günay Caymaz 

YORUMLAR YAZ