• YARIM ALTIN
  4.028,00
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1179
  % 0,14
 • € EURO
  20,7324
  % 0,52
 • £ POUND
  23,6155
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  2,7820
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  514623,272
  % -0,61
 • BIST 100
  %

OHAL kapsamında yeni yatırım teşvik önlemleri alındı

OHAL kapsamında yeni yatırım teşvik önlemleri alındı

Depremden etkilenen ve OHAL ilan edilen vilayetlerde 6 Şubat prestijiyle yatırım mühleti biten, tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik dokümanlarının talep alınmaksızın tamamlanmış sayılmasına ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, OHAL ilan edilen vilayetlerdeki kalkınma ajanslarının idare şurası toplantıları 3 ay müddetle yapılmayabilecek. İdare şuralarının toplanamadığı müddette, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen idare konseyi yetkileri genel sekreterce kullanılabilecek.

Bakanlık, bölge kalkınma yönetimleri ve OHAL ilan edilen vilayetler dışında bulunan kalkınma ajansları, OHAL ilan edilen vilayetlerde ekonomik ve toplumsal kalkınma alanında ihya faaliyetlerine takviye olmak hedefiyle programlar uygulayabilecek.

Kalkınma ajansları, OHAL ilan edilen vilayetler faydasına ve OHAL müddetince, taşınmazlar hariç, kiralama ve satın alma yapabilecek.

Depremler münasebetiyle genel hayata tesirli afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde yapılmakta olan yatırımlar için genel teşvik uygulamaları kapsamında düzenlenen ve 6 Şubat prestijiyle yatırım mühleti biten ve tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik dokümanları, talep alınmaksızın, yatırım mühleti devam eden yatırım teşvik dokümanları ise 3 ay içinde talep edilmesi halinde, yatırım teşvik evrakındaki kayıt ve koşullar aranmaksızın mevcut haliyle tamamlanmış sayılacak.

Bu yerlerde yapılmakta olan yatırımlar için bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamalarına istinaden düzenlenen ve 6 Şubat prestijiyle tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik dokümanları de 3 ay içinde talep edilmesi halinde, yatırım teşvik evrakında kayıtlı dayanakların durdurulması ve yararlanılan dayanakların geri alınmaması suretiyle yatırım teşvik dokümanındaki kayıt ve şartlar aranmaksızın, mevcut haliyle tamamlanmış olarak kabul edilecek. ​​​​​​​

YORUMLAR YAZ