• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2951
  % 0,18
 • € EURO
  33,8755
  % 0,00
 • £ POUND
  39,5331
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  4,3490
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3426
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  1921496,708
  % -1,50
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

OYAK Yatırım’dan yeni pay teklifleri

OYAK Yatırım’dan yeni pay teklifleri

Çekirdek gelirlerdeki artış banka karlarını destekleyecek

Bankaların kar dönemi 31 Aralık itibariyle Akbank ile başlayacak, onu Garanti ve Yapı Kredi takip edecek. Kapsamımızdaki bankaların 4Ç22’de karlarının çeyreksel bazda %20, yıllık bazda ise %321 artmasını bekliyoruz. Çekirdek gelirler (faiz + komisyon) üst taraflı TÜFE düzeltmesine bağlı yüksek menkul değer getirileri ve güçlü kurul büyümesi (çeyreklik %17, yıllık %120) sayesinde çeyreklik %28 artabilir. Çekirdek makas ise düşük TL kredi getirileri ve görece yüksek TL mevduat maliyetleri nedeniyle düşebilir. Özel bankalar 4Ç’de TL kredilerde, bilhassa de ferdi kredilerde daha fazla pazar hissesi elde etmek için efor sarf etmiştir.

Tüm bunları yansıtacak halde, kapsamımızdaki büyük bankalar için marjda çeyreksel bazda 2,1 puanlık bir genişleme öngörüyoruz.

Kredi hacmi büyümeye devam ettikçe, kurul gelirleri geçen yılın düşük düzeylerinden daha da üst çıkabilir. Ticari gelirler, azalan swap maliyetlerine karşın kambiyo süreçlerindeki zayıflık nedeniyle 4Ç’de karlılığı daha az destekleyebilir. Faaliyet masraflarının, maaş ve fiyat artışlarından kaynaklanan yüksek İK maliyetlerinin tesiriyle enflasyonun üzerinde artmasını bekliyoruz.

İştirak gelirleri ve tahsilatlar 4Ç’de öbür bankacılık gelirlerini destekleyecektir

İhtiyati karşılıklar nedeniyle birçok bankada net kredi risk maliyetinin 4Ç’de yükselmesini öngörüyoruz. Büyük bankalar ortasında en yüksek çeyreksel kar büyümesini İş Bankası’ndan beklerken, onu Vakıfbank’ın takip etmesini bekliyoruz. Orta ölçekli bankalar ortasında ise Albaraka büyük ölçüde gayrimenkul tekrar değerleme yararları sayesinde çeyreklik bazda %83 daha yüksek net kar açıklayabilir. Yıllık bazda ise en yüksek kar artışını Albaraka’dan beklerken, onu Garanti ve TSKB takip edebilir.

Finans dışı şirketlerin net karının yıllık bazda %159 artacağını, evvelki çeyreğe nazaran ise yatay kalacağını varsayım ediyoruz

Daha güçlü faaliyet karı, azalan kur farkı sarfiyatları ve artan varlık tekrar değerleme karlarının tesiriyle finans dışı şirketlerinin toplam net karının evvelki seneye nazaran kıymetli ölçüde güzelleşme kaydetmesini bekliyoruz. Toplam karın evvelki çeyreğe nazaran ise yatay kalacağını iddia ediyoruz. Koç Holding (zayıf baz), Tüpraş (güçlü eser marjları ve zayıf TL), Torunlar GYO (varlık tekrar değerleme karı), Enerjisa (varlık yine değerleme karı) ve Sabancı Holding’in (zayıf baz) net karlarındaki olumlu yıllık gelişmeler artışa ana katkı sağlayanlardandır.

Yıllık net kar artışında (net karı negatiften müspete dönen şirketler hariç) en güçlü performansı Enerjisa, Tüpraş, Aygaz, Odaş ve Alarko Holding’in göstereceğini öngörüyoruz. Bunların bilakis, Kardemir, Petkim, Kordsa, Çimsa ve Çemtaş’ın net karlarında geçen yıla nazaran zayıflama bekliyoruz.

Finans dışı şirketlerin FAVÖK’ünde yıllık %80 artış, evvelki çeyreğe nazaran ise %16 daralma bekliyoruz

Güçlü satış gelirleri büyümesi sayesinde finans dışı şirketlerin toplam FAVÖK’ünde yıllık bazda %80 artış, sezonsallık tesiriyle evvelki çeyreğe nazaran ise %16 daralma öngörüyoruz. Yıllık bazda en güçlü FAVÖK büyümesi öngördüğümüz şirketler Türk Hava Yolları, Tüpraş, Pegasus, Şişecam ve Doğuş Otomotiv’dir. Yüzdesel FAVÖK büyümesi açısından birinci sıraları Odaş, Pegasus, Doğuş Otomotiv, Akçansa ve TAV Havalimanları paylaşmaktadır. Öte yandan, Petkim, Aygaz, Kardemir, Çemtaş ve Kordsa’nın ise geçen yıla nazaran daha zayıf son çeyrek FAVÖK sayısı açıklamasını öngörüyoruz.

YORUMLAR YAZ